sisulasisa
09.09.08,09:21
Dobrý deň.Chcem poprosiť o radu ako postupovať ak UJ štvrťročný platca DPH zistila ,že 08.09.2008 prekročila obrat bez dph cez 10 000 000?Stáva sa mesačným platcom od oktobra alebo funguje do koca roka ako štvrťročný a mesačný bude až od 01.01.2009?Ďakujem pekne.
ekopo
09.09.08,07:34
V zákone je spomínaný kalendárny rok.


§ 77
Zdaňovacie obdobie


(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.
Paula
09.09.08,07:38
A tento zákon nájdeš aj na hlavnej stránke Porady v sekcii Zákony a články:)
ekopo
09.09.08,07:42
A tento zákon nájdeš aj na hlavnej stránke Porady v sekcii Zákony a články:)
A vlastne vo všeobecnosti všetky otázky majú odpoved v zákonoch, vyhláškach......
sisulasisa
09.09.08,07:53
Ďakujem.Podľa zákona teda stačí ak bude mesačným platcom od 01.01.2009.mne však jedna pani auditorka povedala,že sa stáva mesačným platcom od 01.10.2008.
ekopo
09.09.08,07:58
Ďakujem.Podľa zákona teda stačí ak bude mesačným platcom od 01.01.2009.mne však jedna pani auditorka povedala,že sa stáva mesačným platcom od 01.10.2008.
ods. 4 hovorí o tom, že platiteľ si môže zvoliť.....
halúzka
09.09.08,08:04
Ďakujem.Podľa zákona teda stačí ak bude mesačným platcom od 01.01.2009.mne však jedna pani auditorka povedala,že sa stáva mesačným platcom od 01.10.2008.

Máš pravdu, že mesačným platcom sa staneš až od 01.01.2009, lebo som riešila tú istú otázku čo ty...overené na DU. Treba napísať dopis v ktorom uvedieš, že spĺňaš všetky podmienky na zmenu zdaň.obdobia z štvrť. na mesačné a platnosť od 01.01.2009.
sisulasisa
09.09.08,08:11
Všetkým veľmi pekne ďakujem.
veraa
07.10.08,10:26
zaujal ma tento problém, lebo presne to isté riešime teraz v kancelárii. práve sme to konzultovali s dú v topoľčanoch a výsledok je takýto: ÚJ sa stáva mesačným platcom od 1.10.2008 - čiže od prvého dňa nasledujúceho mesiaca po prekročení obratu 10000000,- Sk bez dph.
veraa
07.10.08,10:27
prepáč, odsek 4. síce hovorí, že si môže zvoliť - ale čítaj odsek 2 a 3 - ani jeden nespĺňa podmienku povinnej registrácie - iba dobrovoľnej - nie je prekročený obrat 10 000 000,- Sk. :)
Paula
07.10.08,10:36
zaujal ma tento problém, lebo presne to isté riešime teraz v kancelárii. práve sme to konzultovali s dú v topoľčanoch a výsledok je takýto: ÚJ sa stáva mesačným platcom od 1.10.2008 - čiže od prvého dňa nasledujúceho mesiaca po prekročení obratu 10000000,- Sk bez dph.


:eek:
evina
07.10.08,10:47
zaujal ma tento problém, lebo presne to isté riešime teraz v kancelárii. práve sme to konzultovali s dú v topoľčanoch a výsledok je takýto: ÚJ sa stáva mesačným platcom od 1.10.2008 - čiže od prvého dňa nasledujúceho mesiaca po prekročení obratu 10000000,- Sk bez dph.

Je to v rozpore so zákonom.
Ten (viď horecitovaný paragraf/ hovorí jednoznačne o zdaňovacom období /mesiac/, v prípade ak za kalendárny rok prekročíme obrat 10 000 000. /nie 12 po sebe nasledujúcich mesiacov v tomto prípade.../. Kalendárny rok je 1.1 - 31.12. daného roka. To znamená, ak sa nechcete po dosiahnutí obratu 10 000 000 SK v priebehu roka stať dobrovoľne /odsek 4 § 77/ mesačným platiteľom, stávate sa ním až k 1.1. nasledujúceho roka po roku, kedy ste takýto obrat dosiahli.
Johanka
07.10.08,10:54
Zo stránky DRSR

Otázka :
Spoločnosť v roku 2007 mala štvrťročné zdaňovacie obdobie na DPH. V roku 2007 prekročila obrat 10 mil.sk a pre rok 2008 sa jej zmenilo zdaňovacie obdobie na mesačné. Má povinnosť daňový subjekt oznámiť daňovému úradu tuto skutočnosť, ak áno na základe ktorého paragrafu.

Odpoveď :
V zmysle § 77 ods. 1 zákona o DPH, zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac. Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 10 mil. Sk, zdaňovacím obdobím je v súlade s § 77 ods. 2 kalendárny štvrťrok. V prípade prekročenia obratu 10 mil. Sk v priebehu kalendárneho roka, má platiteľ povinnosť zmeny zdaňovacieho obdobia na kalendárny mesiac od januára nasledujúceho kalendárneho roka. V prípade povinnosti zmeny zdaňovacieho obdobia z kalendárneho štvrťroka na kalendárny mesiac nie je potrebné túto skutočnosť osobitne písomne oznamovať daňovému úradu, daňová správa akceptuje podanie daňového priznania za kalendárny mesiac január.

:)
Vladimír Ozimý
07.10.08,10:59
ja len toľko nie všetko čo povie správca dane je sväté...takže ak viete že nemá pravdu stojte si za svojím a nerobte veci zle len preto že to povedal správca dane...jednoznačne zákon hovorí o kalendárnom roku a obrate 10 mil. To znamená že mi nevzniká povinnosť prejsť na mesčného platiteľa ak by som hneď aj v januári mal obrat 10 000 000 sk a viac...tam je to ponechané na rozhodnutí platiteľa či sa chce stať alebo nie...ak sa nerozhodne povinnosť bez akéhokoľvek oznámenia vzniká prvým mesiacom nasledujúceho roka...
veraa
07.10.08,11:08
nerozumiem tomu, ako si daný zákon môže vysvetľovať každý inak. túto odpoveď nám dala na dú v topoľčanoch, ktorá pracuje na oddelení registrácie dph už zopár rokov. tým nechcem povedať, že sa mýli alebo jednoznačne má pravdu. taktiež k tomu oznámeniu, že nie je potrebné osobitne písomne oznamovať - bolo mi oznámené, že treba splniť registráciu - písomne. tak teraz neviem, čo si o tom myslieť. nechcem obhajovať, čo povedala jedna pani, ale z citovaného zákona mi vyplýva, že registrovať sa treba už nasledujúci mesiac. pokiaľ by to bolo na báze ´dobrovoľnosti´načo by bola v zákone uvedený konkrétna hranica obratu?
Vladimír Ozimý
07.10.08,11:10
nerozumiem tomu, ako si daný zákon môže vysvetľovať každý inak. túto odpoveď nám dala na dú v topoľčanoch, ktorá pracuje na oddelení registrácie dph už zopár rokov. tým nechcem povedať, že sa mýli alebo jednoznačne má pravdu. taktiež k tomu oznámeniu, že nie je potrebné osobitne písomne oznamovať - bolo mi oznámené, že treba splniť registráciu - písomne. tak teraz neviem, čo si o tom myslieť. nechcem obhajovať, čo povedala jedna pani, ale z citovaného zákona mi vyplýva, že registrovať sa treba už nasledujúci mesiac. pokiaľ by to bolo na báze ´dobrovoľnosti´načo by bola v zákone uvedený konkrétna hranica obratu?

Lenže mi nehovoríme o registrácii v tomto prípade podľa § 4 ale o zmene zdaňovacieho obdobia podľa § 77. A to je rozdiel. registráciu jednoznačne treba vykonať písomne.
evina
07.10.08,11:14
nerozumiem tomu, ako si daný zákon môže vysvetľovať každý inak. túto odpoveď nám dala na dú v topoľčanoch, ktorá pracuje na oddelení registrácie dph už zopár rokov. tým nechcem povedať, že sa mýli alebo jednoznačne má pravdu. taktiež k tomu oznámeniu, že nie je potrebné osobitne písomne oznamovať - bolo mi oznámené, že treba splniť registráciu - písomne. tak teraz neviem, čo si o tom myslieť. nechcem obhajovať, čo povedala jedna pani, ale z citovaného zákona mi vyplýva, že registrovať sa treba už nasledujúci mesiac. pokiaľ by to bolo na báze ´dobrovoľnosti´načo by bola v zákone uvedený konkrétna hranica obratu?

Sú len dve možnosti - pracovníčka DÚ neovláda zákon ...alebo otázka mohla byť položená tak, že ona pochopila, že máte záujem sa stať /teda dobrovoľne/ mesačným platiteľom /čo mi trošku napovedá i Tvoj záver po prečítaní daného paragrafu/.

Zákon hovorí o tom, že zdaňovacím obdobím je mesiac. To je vlastne základné zdaňovacie obdobie /ak zákon niekde - t.j. v odseku 2 nehovorí inak - tu inak hovorí/.
V ďalšom odseku /hovorí inak/ však dáva možnosť tým, ktorí nedosiahnu obrat 10 mil. SK byť platiteľom štvrťročným. Keďže základným zdaňovacím obdobím je mesiac zákon ďalej povoľuje dobrovoľne ostať mesačným i tým, ktorí nedosiahnu ročný obrat 10 mil. SK.
Paula
07.10.08,11:14
nerozumiem tomu, ako si daný zákon môže vysvetľovať každý inak. túto odpoveď nám dala na dú v topoľčanoch, ktorá pracuje na oddelení registrácie dph už zopár rokov. tým nechcem povedať, že sa mýli alebo jednoznačne má pravdu. taktiež k tomu oznámeniu, že nie je potrebné osobitne písomne oznamovať - bolo mi oznámené, že treba splniť registráciu - písomne. tak teraz neviem, čo si o tom myslieť. nechcem obhajovať, čo povedala jedna pani, ale z citovaného zákona mi vyplýva, že registrovať sa treba už nasledujúci mesiac. pokiaľ by to bolo na báze ´dobrovoľnosti´načo by bola v zákone uvedený konkrétna hranica obratu?


Urobte tetuškám kópiu konkrétnych §§-ov, nech poštudujú ako domácu úlohu , možno aj do Vianoc pochopia;).
veraa
07.10.08,11:23
predložíme a možno poštudujeme aj my :))