inuš
09.09.08,09:22
Dobrý den, poraďáci. Pripájam tému, ktorá dúfam pomôže mnohým. Zomrel nám otec a nevedela som, čo všetko treba vybaviť. Takže zakladám túto tému a pridajte prosím Vás aj Vy svoje skúsenosti, čo bolo treba všetko vybaviť.
Takže :
- úmrtný list na matrike vybaviť
- 1 ks štatistického hlásenia odovzdať na farskom úrade, kvôli pochovaniu
- do 5 dní !!!!!! odovzdať zbrojný preukaz a všetky zbrane na prísl.úrad
- občiansky a vodičský odovzdať na miestnom obecnom úrade
- do zdravotnej poisťovne odovzdať karičku poistenca aj so sprievodným listom, aby ste mali doklad o odovzdaní
- na sociálke som bola nahlásiť takisto úmrtie/otec bol poberateľ dôchodku/, ale tam mi povedali, že im to oznamuje matrika, alebo štatistika? takže tam som nenechávala nič
- vybaviť mame žiadosť o vdovský dôchodok / OP žiadateľa, originály sobášny list, úmrtný list, ELDP zo zamestnania/
- na úrad práce odovzdať žiadosť o príspevok na pohreb - tlačivo dá matrika a nám ju potvrdil obecný úrad, kde sme kupovali truhlu... výšku výdavkov
- otec pracoval, takže kópiu úmrtného listu zamestnávatelovi
- následne musím podať do 3 mesiacov daňové priznanie
- otec bol aj spoločník a konateľ v s.r.o. - v tejto súvislosti neviem či sa niečo oznamuje súdu - poraďte /s.r.o. má viacerých spoločníkov/
- a hlavne výber peňazí z účtu, nakolko by sa k nim mama až do dedičského nedostala - a žiť sa predsa musí

Tieto veci som už vybavila. Až som na niečo zabudla, napíšte. Možno to nie je v tejto pre mna ťažkej chvíli vhodná téma - ale neznalosť zákona neospravedlnuje ani pri úmrtí. Takže až toto aspon jednému pomôže budem rada. :mee:
AlaNR
09.09.08,11:33
Ako tak pozerám, väčšinu z uvedných záležitostí, hlavne čo sa týka jednania s úradmi, zabezpečila pohrebná služba, ktorá sa nás pri vybavovaní pohrebu pýtala, či to chceme zabezpečiť. Všetko bolo vrámci poplatkov za pohreb.
veronikasad
09.09.08,11:39
Inuš, o tom vyberaní peňazí z účtu moc nahlas nehovor...
willma
09.09.08,11:50
Inuš, o tom vyberaní peňazí z účtu moc nahlas nehovor... Ak mali obaja manželia dispozičné právo, tak by nemal byť problém. A je pravdou, že z niečoho sa žiť musí.
willma
10.09.08,04:42
a prikladám ešte z článku z novín:

Matrika

Na zápis do knihy úmrtí treba predložiť:

tri kópie listu o prehliadke mŕtveho, ktoré vydá lekár,

občiansky preukaz zosnulého,

občiansky preukaz osoby, ktorá vybavuje pohreb,

niekedy treba predložiť aj rodný list zosnulého a sobášny list, ak bol ženatý.

Za vydanie originálu úmrtného listu sa neplatí, vyhotovenie kópie stojí 50 korún (1,66 eura).

Farský úrad

Pre zápis do cirkevnej matriky zosnulých treba najmä doniesť:

list o prehliadke zosnulého (niektoré farnosti vyžadujú aj ďalšie náležitosti).

Úrad práce

Pri žiadosti o príspevok na pohreb od vás budú vyžadovať:

občiansky preukaz,

doklady o výdavkoch na pohreb, ak vynaložené náklady nepotvrdí pohrebná služba na žiadosti,

úmrtný list.

Sociálna poisťovňa

Ak idete požiadať o vdovský či vdovecký dôchodok, budete potrebovať:

občiansky preukaz,

sobášny list, úmrtný list,

doklady o vzdelaní zosnulého,

u mužov vojenskú knižku,

doklady dokumentujúce zamestnania zosnulého (napríklad evidenčný list dôchodkového zabezpečenia, potvrdenia zamestnávateľa a podobne) prípadne evidenciu pri nezamestnanosti.

Zdroj: MČ Bratislava Staré Mesto, Farský úrad Vrakuňa a príslušné inštitúcie
inuš
10.09.08,18:06
Ak mali obaja manželia dispozičné právo, tak by nemal byť problém. A je pravdou, že z niečoho sa žiť musí.

Áno, mali obaja dispozičné právo. Ved inak by neybrala. Ja len viem, že soc.poisťovna posiela blokáciu na účet, kde chodil dôchodok. Potom by už nemohla vybrať. A jediný, kto to môže napadnúť sú dedičia - čo u nás nepripadá do úvahy. S mamou sme všetky jedna ruka, takže nie je o čom. Ja som tým len chcela iných upozorniť na prípadnú blokáciu účtov. O nič iné mi nešlo. Aj ked sa mi to zdá nefér, ved samotný pohreb a vybavovanie stojí vela penazí a ked zablokujú účty, tak potom z čoho to zaplatiť????????? Ale to je otázka pre kompetentnejších. :cool:
Marína
28.01.09,09:04
Životné a iné poistenie - nahlásiť úmrtie príslušnej poisťovni
bianka117
28.01.09,11:37
A čo sa stane so zbranami, ktoré si kupil za vlastné peniaze, odovzdanie zbrojného pasu chápem, ale čo tie zbrane? nie su nahodou predmetom dedičstva?
inuš
21.10.09,08:25
ano, zbrane sú predmetom dedičstva. Museli sme ich aj so zbrojným pasom odovzdať na úrad, potom sme museli dať každú zbraň ohodnotiť znalcovi (ďalšie výdavky) a znalecké posudky sme posunuli notárke k dedičstvu. Až ked prebehlo dedičské konanie, mohli si dedičia vyzdvihnúť zbrane na úrade. Takže sme sa k nim dostali až po ukončení a nadobudnutí právoplatnosti dedičského konania.
buchač
21.10.09,08:28
ano, zbrane sú predmetom dedičstva. Museli sme ich aj so zbrojným pasom odovzdať na úrad, potom sme museli dať každú zbraň ohodnotiť znalcovi (ďalšie výdavky) a znalecké posudky sme posunuli notárke k dedičstvu. Až ked prebehlo dedičské konanie, mohli si dedičia vyzdvihnúť zbrane na úrade. Takže sme sa k nim dostali až po ukončení a nadobudnutí právoplatnosti dedičského konania.

Jedine , ak boli držiteľom zbrojného preukazu , inak nie ....