leso25
09.09.08,09:50
Neviete mi niekto povedať, ak má niekto pomliaždený mozog v prednej časti lebky, ktoré centrá alebo aké poruchy môžu pre človeka nastať?
Braňo
09.09.08,08:02
Závisí aký lalok presne má poškodený. Ale asi toto. :mee:
čelový (frontálny) - zodpovedá za schopnosť plánovať, rozhodovať, vyberať. Obsahuje aj časť, ktorá riadi vôľové pohyby
BXLmiami
10.09.08,07:54
A časť ktorá je zodpovedná za slušné,nevulgárne správanie.Takže ked lekár na niekoho povie že je praefrontálny,nie je to nič lichotivé.:)
feron
10.09.08,11:44
No s mozgom to nie je také jednoduché. Záleží od toho, akým mechanizmom došlo k pomliaždeniu ( v lek.správe je kontúzia?), pretože k pomliaždeniu najčastejšie dochádza priamym poškodením čelovej oblasti (zväčša aj s poškodením lebky), alebo následným poškodením pri úraze zadnej časti hlavy (náraz zozadu - mechanizmus spätného nárazu), to by však znamenalo pohyb celého mozgu. Poškodenie mozgu sa v prvých dňoch neprejavuje špecificky len poruchami funkcií, za ktoré je zodpovedný čelový lalok, to ktoré sú to funkcie sa preukáže po istom čase, zaliečení, regenerácii, všeobecne tak po pol roku. Dovtedy môžu byť nešpecifické poškodenia pamäti, pozornosti, a pod. Môžu sa vyskytnúť aj príznaky podľa príspevkov vyššie, aj keď prefrontálna kôra je až za frontálnou. Dôležité je určitedodržiavať neurológom naordinovaný liečebný postup, kľudový režim a je možná aj neuropsychologická rehabilitácia.
leso25
17.09.08,14:45
Ide vlastne o to, že otec mal pred 2 týždňami autonehodu, pričom preletel cez predné sklo, mal silné krvácanie do mozgu, ktoré lekári zastavili 6 hodinovou operáciou, ešte stále má dva malé krvácania, ale to mi bolo povedané, že čakajú - možno sa to vstrebe. V zadnej časti mal otvorenú zlomeninu lebky a v čelovej časti popraskanú lebku + pomliaždený mozog, ale do akej miery je poškodený budú vedieť až keď ho preberú z umelého spánku, preto som chcela vedieť čo a ako, lebo lekári sa k tomu vyjadrujú opatrne, takže skoro vôbec. Taktiež má dolámanú celú tvár ( obočie, lícne kosti, očnice a sánku na viacerých miestach), takže predpokladáme, že musel tvárou naraziť asi o kapotu alebo tak. V sanitke ma poznal, komunikoval so mnou, v nemocnici sa prebral z bezvedomia a diktoval svoje meno aj rodné číslo. Mohlo by dôjsť ku poškodeniu aj po tom, čo ho už zoperovali a dali do umelého spánku?
feron
18.09.08,13:30
podľa tvojho popisu je zranenie dosť rozsiahle a aj mechanizmus úrazu bol asi dosť silný. V princípe, lebka je aj na to, aby chránila mozog. Preto je pravdepodobné, že si najväčšiu časť odniesla ona. To, že lekári ti nepovedia nič podrobnejšie je prirodzené, lebo to, aké následky mal úraz, to sa prejaví až neskôr, keď sa bude dať zistiť, ako sa resorbovala - vstrebala krv po krvácaní, či došlo aj k trvalému mechanickému poškodeniu mozgového tkaniva, či sa po krvácaní nevytvárajú iné útvary ako cysty a pod. To chce čas. To, že otec komunikoval po úraze je dobrý znak. treba tomu nechať čas, mozog je orgán, ktorý sa dokáže regenerovať, do akej miery ukáže čas, ten treba rátať v mesiacoch, ide to pomaly. Pokiaľ sa vyskytnú nejaké poruchy (pamäť, reč, pohyb) treba pristúpiť k nácvikom, rehabilitácii čo najskôr (pohybová rehabilitácia, logopédia, kognitívna rehabilitácia), pýtajte si informácie na neurológii, kde je hospitalizovaný. Dobré je urobiť psychologické vyšetrenie, kotré zistí či a nakoľko sú poškodené jednotlivé funkcie, treba s tým však počkať, kým sa poriadne nevzhoja vonkajšie úrazy a vnútorné krvácanie.
leso25
22.05.09,00:20
Chcem poďakovať všetkým, ktorí mi odpovedali.
Otec už je chválabohu doma a "celkom" v pohode aj na údiv lekárov. Okrem straty čuchu, mierného poškodenia zraku a nervozity mu ostalo len pár jazvičiek. Do práce sa síce už nechystá - plný invalidný dôchodok, ale tiež sám nechápe, ako sa mu podarilo tak celkom dobre obstáť. Ešte raz, ďakujem!
Kazu
22.05.09,05:39
To je potešujúca správa. Blahoželám a otcovi prajem veľa zdravia.
syrik
22.05.09,06:40
A časť ktorá je zodpovedná za slušné,nevulgárne správanie.Takže ked lekár na niekoho povie že je praefrontálny,nie je to nič lichotivé.:)


Mne sa to smiešne nezdá :mad:
zuzana12f
31.01.10,20:02
Ahoj, náhodou som našla tvoj príspevok, stalo sa nám niečo podobné, otec mal úraz hlavy, asi spadol. Má necitlivú pravú stranu tela, nieje úplne ochrnutá, dostal nám zápal pľúc a prestal prijímať potravu ústami, akoby nevedel hltať, ani s nami nerozpráva, prípadne jedno dve slovka. V nemocnici je už 3 mesiac a lekári sa vyjadrujú dosť nejednoznačne, vraj chce to čas. Len by som sa chcela opýtať koľko času trvalo tvojmu otcovi, kým sa z toho ako tak pozbieral??? Vďaka
Laco-monter
31.01.10,20:09
Ide vlastne o to, že otec mal pred 2 týždňami autonehodu, pričom preletel cez predné sklo, mal silné krvácanie do mozgu, ktoré lekári zastavili 6 hodinovou operáciou, ešte stále má dva malé krvácania, ale to mi bolo povedané, že čakajú - možno sa to vstrebe. V zadnej časti mal otvorenú zlomeninu lebky a v čelovej časti popraskanú lebku + pomliaždený mozog, ale do akej miery je poškodený budú vedieť až keď ho preberú z umelého spánku, preto som chcela vedieť čo a ako, lebo lekári sa k tomu vyjadrujú opatrne, takže skoro vôbec. Taktiež má dolámanú celú tvár ( obočie, lícne kosti, očnice a sánku na viacerých miestach), takže predpokladáme, že musel tvárou naraziť asi o kapotu alebo tak. V sanitke ma poznal, komunikoval so mnou, v nemocnici sa prebral z bezvedomia a diktoval svoje meno aj rodné číslo. Mohlo by dôjsť ku poškodeniu aj po tom, čo ho už zoperovali a dali do umelého spánku?
Poznám jedného, čo prežil takúto istú operáciu,lebo utrpel podobný vážny úraz hlavy pri autonehode.
Hrobárovi z lopaty ho zobrali LEKÁRI a CHIRURGOVIA v nemocnici v BB.
leso25
27.04.10,23:51
Ahoj, náhodou som našla tvoj príspevok, stalo sa nám niečo podobné, otec mal úraz hlavy, asi spadol. Má necitlivú pravú stranu tela, nieje úplne ochrnutá, dostal nám zápal pľúc a prestal prijímať potravu ústami, akoby nevedel hltať, ani s nami nerozpráva, prípadne jedno dve slovka. V nemocnici je už 3 mesiac a lekári sa vyjadrujú dosť nejednoznačne, vraj chce to čas. Len by som sa chcela opýtať koľko času trvalo tvojmu otcovi, kým sa z toho ako tak pozbieral??? Vďaka
Prepáč, že ti píšem tak neskoro, ale až teraz som si všimla tvoj odkaz. Otec bol v nemocnici nejaké 3 mesiace, z toho bol 2 mesiace v kóme. Ale celkovo to trvalo približne pol roka, keď nepočítam ešte tie operácie, čo mu dávali do kopy kosti na tvári. Ešte aj teraz a to už bude tomu dva roky ho čaká ešte jedna operácia, ale to je všetko len ohľadom kostí ( Budú mu dávať výplň lebky, lebo mu v chýba kus kosti ) Je síce pravda, že po psychickej stránke je strašne nervózny, nemôže spať, je precitlivelý, má trvalú pourázovú epilepsiu, trasú sa mu ruky, nemá čuch, má stŕpnutú ruku a pri výslovnosti sa zajakáva a viem, že to tak aj ostane, ale normálne komunikuje a je úplne samostatný. Dúfam, že som ti povedala, čo si chcela vedieť, ak nie, tak sa ešte pýtaj a daj vedieť ako ste dopadli..
zuzana12f
28.04.10,13:57
Ahoj, ďakujem za odpoveď, aj keď neskôr. No mali ste veľké štastie, že sa tvoj otec z toho dostal. My sme také štastie nemali :-( otec zomrel koncom febuára, na opakovaný zápal pľúc. Lekári to asi tušili, že to tak dopadne mal strašne oslabený organizmus, nedávali mu veľké šance. Takže sa snažime ako tak s tým žiť, ale veľmi nám chýba. Tak sa držte a želám hlavne veľa zdravia. Ahoj
ppg
28.04.10,16:53
Ahoj, ďakujem za odpoveď, aj keď neskôr. No mali ste veľké štastie, že sa tvoj otec z toho dostal. My sme také štastie nemali :-( otec zomrel koncom febuára, na opakovaný zápal pľúc. Lekári to asi tušili, že to tak dopadne mal strašne oslabený organizmus, nedávali mu veľké šance. Takže sa snažime ako tak s tým žiť, ale veľmi nám chýba. Tak sa držte a želám hlavne veľa zdravia. Ahoj
Ahoj,viem čo prežívaš mne zomrel otec tiež 10.februára a prekonal krvácanie do mozgu.Bojoval 2 týždne,aj ked operacia dopadla dobre nakoniec podľahol na sepsu (otrava krvy) a následne zlyhanie orgánov obličky,srdce.Mal len 53 rokov :mee:.Veľmi nám chýba!Ale musíme žiť dalej.....
ma.jus.ka
03.05.10,15:51
Ahojte... môjmu otcovi sa stal tiež podobný úraz hlavy, už je vyše dvoch mesiacov v nemocnici, bol na viacerých operáciách, mal zápal pľúc, zápal mozgových blán a stále sa to komplikuje nejako. Stále berie veľa antibiotík, je veľmi vychudnutý. Najhoršie je, že lekári ho odpisujú a nejako sa nesnažia niečo robiť. Ale on vníma, aj reaguje, síce niekedy slabšie, ale myslíme, že to nie je úplne stratené. Chcela by som Vás a hlavne Leso25 poprosiť o rady s nejakou rehabilitáciou, liečbou, proste niečím, čo môžme pre neho urobiť. A ešte ak viete niekto poradiť ohľadom rehabilitačných centier, či by ho tam mohli vziať. Veľmi pekne ďakujem