Dapeka
09.09.08,09:50
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať a poprosiť o radu. Dňa 29.9. mi končí materská dovolenka a mám nastúpiť na rodičovskú dovolenku. Viete mi poradiť, čo všetko musím vykonať, aby bolo všetko v poriadku? Môže ma zamestnávateľ nútiť vyčerpať si starú dovolenku medzi MD a nástupom na RD z dôvodu prechodu na euro? Som aj dobrovoľne nemocensky poistená, teraz si neplatím. Zrejme budem sa musieť buď odhlásiť, alebo platiť ďalej. Poradíte? Ďakujem.
brčko
09.09.08,08:07
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať a poprosiť o radu. Dňa 29.9. mi končí materská dovolenka a mám nastúpiť na rodičovskú dovolenku. Viete mi poradiť, čo všetko musím vykonať, aby bolo všetko v poriadku? Môže ma zamestnávateľ nútiť vyčerpať si starú dovolenku medzi MD a nástupom na RD z dôvodu prechodu na euro? Som aj dobrovoľne nemocensky poistená, teraz si neplatím. Zrejme budem sa musieť buď odhlásiť, alebo platiť ďalej. Poradíte? Ďakujem.

Treba zamestnávatela požiadať o poskytnutie rodič.dovolenky (najlepšie písomne, hlavne ked očakávaš možné problémy). Ak uvedieš v žiadosti ako začiatok čerpania RD od 30.9.08, tak ti je povinný vyhovieť - vid zákonník práce § 166 ods. 2
Do čerpania zostatku dovolenky ta nemôže nútiť, tú si môžeš vyčerpať po RD. vid ZP § 113 ods.2.

To dobrovolné nem.poistenie si ozaj budeš musieť od 30.9.08 bud platiť alebo si najneskôr 29.9.08 podať odhlášku, lebo to je predpokladám posledný den poberania materského.

Ešte si vybav na UPSVaR rodič.príspevok. Chod si na UPSVaR po tlačivo, ktoré si budeš musieť dať potvrdiť na SP o dobe poberania materského.
Dapeka
09.09.08,08:10
Ďakujem... za rýchlu odpoveď. A na Sociálnej poisťovni mám aké povinnosti?...Treba asi nejakú žiadosť.. a tá žiadosť, že som v II. v pilieri čo som doručila na Soc.poistovnu po pôrode to stále platí s tým nemusím nič riešiť?
brčko
09.09.08,08:14
Ďakujem... za rýchlu odpoveď. A na Sociálnej poisťovni mám aké povinnosti?...Treba asi nejakú žiadosť.. a tá žiadosť, že som v II. v pilieri čo som doručila na Soc.poistovnu po pôrode to stále platí s tým nemusím nič riešiť?

stále splnaš podmienku riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov.

Ak sú rodičia i dieťa zdravé (nie su rodičia ZŤP ani dieťa s dlhod.nepr.zdrav.stavom), tak pokial ho nedáš do škôlky tak sa nadalej riadne staráš o dieťa. Takže podáš si odhlášku, až ked nastúpi do škôlky.
Tiež v prípade, že by si nastúpila do zamestnania, t. j. bola by si dôchodkovo poistená ako zamestnanec, tak aj v tom prípade by si sa musela odhlásiť. Nemožno byť súčasne dôchodk.poistený ako zamestnanec a aj štátom.

Ak by si nebola zamestnaná a dieťa nedala do škôlky, tak môžeš byť dôchdkovo poistená štátom až do dosiahnutia jeho 6-tich rokov (ak sa zákon medzitým nezmení), potom by si musela podať odhlášku.
Dapeka
09.09.08,09:22
ďakujem