ritchie12
09.09.08,10:54
Dobry den,

Vsimol som si (aj ked trosku neskoro), ze sa od 1.1.2008 novelizoval zakon o DPH a zmenil sa aj §73. Konkretne jeho odsek 2.

Povodny:
(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne príjemcu služby a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým službu objednal, ak mu bolo pridelené,
c) členský štát, do ktorého sa služba dodáva,
d) poradové číslo faktúry,
e) dátum, keď bola služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
f) dátum vyhotovenia faktúry,
g) rozsah a druh dodanej služby,
h) cenu služby,
i) odkaz na § 15 alebo § 16, podľa ktorého je miestom dodania služby iný členský štát.


Novy:
(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne príjemcu služby a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým službu objednal, ak mu bolo pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bola služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) rozsah a druh dodanej služby,
g) cenu služby,
h) odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.

Ja som predtym na fakturach uvadzal formulku:

"Podľa §15 ods. 8 zákona č. 222/2004 Z.z. miestom dodania služby je iný štát EU uvedený v adrese prijímateľa."

ale zjavne uz toto nestaci a treba uvadzat odkaz na europsku smernicu. Vie tu niekto poradit ake by mal mat tento odkaz znenie?

Mam este jednu prosbu o radu. Vo viacerych temach na Porade sa rozoberalo, ze dodanie sluzby do EU, sa nezaratava do obratu pre potreby registracie na DPH, ale v odseku a.) sa pise, ze "identifikačné číslo pre daň" dodavatela sluzby je povinny udaj na fakture. Tak teraz som z toho jelen, neznamena to nahodou, ze sa treba hned registrovat na DPH, ked dodavam sluzbu do EU?

Dakujem za odpovede a prajem prijemny den.
R.
ALBO
11.09.08,07:18
Môžete tam napísať odkaz na smernicu, alebo stačí len jednoducho uviesť, " osobou povinnou platiť daň je odberateľ" a dosť. Máte na výber podľa pís. h).

Ako má vyzerať Fa, to je ustanovenie pre platiteľa, takže ak ste neplatiteľ tak tam IČ DPH neuvediete. Odberateľ musí daň odviesť vo vašom prípade aj keď je služba od neplatiteľa. Registrovať sa nemusite lebo dodávate služby s miestom dodania mimo tuzemsko. §4/9.
ritchie12
11.09.08,12:44
Nakoniec sa mi to teraz podarilo v porade najst:

http://www.porada.sk/t71157-faktury-do-eu-odvolavky-na-smernice-es.html

Neviem preco sa mi to vzdy podari az ked sa opytam ;)