sklenkova
03.05.05,16:50
Na základe zmluvy fakturujem firme cenu za prácu, za PHM, ale tak isto mi preplácajú vo faktúre náklady na základe dokladov.Takže si ich nemôžem dať do výdavkov a neviem čo mám robiť. Minulý rok išlo len o minimum od tejto firmy tak som to všetko zdanila, aj keď je to podľa mňa dvojité zdanenie.Nakoľko som doteraz nepoistila auto tak vlastne aj PHM budem asi daniť dokola, pretože odteraz už som auto poistila.FA vyzerá asi takto: CEPR 100,-
Náhr.PHM 100,-
Náhr.materiálu 100,-
celkom: 300,-
Skúste mi niekto poradiť ďakujem
Vera
03.05.05,14:55
Myslím že tie náklady si kľudne môžeš dávať do výdavkov...Môj priateľ si tiež dáva do faktúr napr spotrebu PHM - čiže to má v príjmoch a do výdavkov mu dávam na základe knihy jázd spotrebu PHM, tak isto by to mohlo fungovať aj v ostatných výdavkoch.
Samozrejme pri PHM vo výdavkoch musíš mať zaplatenú daň z mot. vozdiel...

No uvidíme, čo na to povedia ostatný.
bodliak
03.05.05,15:09
Odovzdávaj kópie bločkov/dokladov, originál si nechaj a je to Tvoj výdavok.
Pokiaľ im to refakturuješ, musí im stačiť ich kópia. Dokladom pre nich je Tvoja faktúra.
ondrejvla
03.05.05,15:55
PHM - máš MV zaradené v podnikaní, uhradenú cest.daň?! Ak nemáš zaradené, tak postupuješ podľa zákona o cest.náhradách, ale PHM máš len pre orientáciu ceny, musíš napísať ako máš MV zaradené,

- keď im fakturuješ služby, plus PHM, bločky PHM, ako tu už bolo spomínané prilož len fotokópie ku faktúre, celá faktúra ti ide do príjmu, len v tom prípade, ak máš MV v majetku, originály PHM si dávaš do nákladov. Dúfam, že som to napísala dosť polopaticky, ak nie, napíš podrobnejšie, ak nepríde veľká búrka, lebo už hrozí, tak budem na nete, odpoviem.
sklenkova
05.05.05,19:12
MV-nie je zaradení do majetku (mám ho už 5 rokov),teda ani zaplatená cestná daň,mám len bločky potvrdené o PHM-každý mesiac mi preplácajú okolo 3000,-aj viac,dávam to do réžie.S tými ostatnými výdavkami (materiál) dávam do výdavkov a celú faktúru dávam ako príjem.Pretože tak to vychádza aj podľa logiky.Teraz som zobrala to auto na lízing-utorok tu má byť-takže totobude mať daň asi od 1.5. musím sa opýtať ako sato platí,či dozadu keď tu bude až 10.5.Nemohla som odpovedať ,pretože som tu 2 dni nebola.
ondrejvla
05.05.05,19:29
MV-nie je zaradení do majetku (mám ho už 5 rokov),teda ani zaplatená cestná daň,mám len bločky potvrdené o PHM-každý mesiac mi preplácajú okolo 3000,-aj viac,dávam to do réžie.S tými ostatnými výdavkami (materiál) dávam do výdavkov a celú faktúru dávam ako príjem.Pretože tak to vychádza aj podľa logiky.Teraz som zobrala to auto na lízing-utorok tu má byť-takže totobude mať daň asi od 1.5. musím sa opýtať ako sato platí,či dozadu keď tu bude až 10.5.Nemohla som odpovedať ,pretože som tu 2 dni nebola.
No ale ak auto nemáš zaradené do podnikania, nemôžeš mať bločky PHM v nákladoch! Mala by si to mať len ako výdaj neovpl.základ dane a príjem za PHM by tiež nemal ovplyvňovať základ dane, ale potom by to malo byť aj v zmluve! Lebo nemusia ti uznať, že príjem (za PHM) nemáš zdanený, pokiaľ to jasne nestanovujú pravidlá zmluvy.
Pasyd
05.05.05,19:36
Súhlasím s názorom od "Ondrejvla"
Možno by som to urobila ešte tak, že do nákladov by som si dala len cestovné náhrady a fakturovala by som len za prácu
ondrejvla
05.05.05,19:46
Súhlasím s názorom od "Ondrejvla"
Možno by som to urobila ešte tak, že do nákladov by som si dala len cestovné náhrady a fakturovala by som len za prácu
Ale ona si nemá dať do nákladov aké cestovné náklady, lebo nemá auto zaradené v podnikaní, ani neplatila cestnú daň ako za MV nezarad. v podnikaní, takže ani cestovné.
Pasyd
05.05.05,19:56
Ale ona si nemá dať do nákladov aké cestovné náklady, lebo nemá auto zaradené v podnikaní, ani neplatila cestnú daň ako za MV nezarad. v podnikaní, takže ani cestovné.možno je už pre mňa veľa hodín a nerožmýšľam, ale nemôže si dať FO ak je vlastníčkou auta do nákladov cestovné náhrady /základná náhrada za každý 1 km jazdy/
musí mať aj v takom prípade zaplatenú cestnú daň?!?
sklenkova
05.05.05,20:03
takže kašlem na tie 4 mesiace a vyúčtujem to na tú dodávku.Ďakujem
Zuziana
07.05.05,17:30
Základom pre všetky výdavky na automobil je zaplatená cestná daň. Pokiaľ niekomu niečo fakturujem, mám v tejto cene zohľadnené cestovné náklady - ak tam musím chodiť, kancelárske potreby a podobne. Nikto mi neprepláca cestovné ani papier, ani opotrebenie môjho počítača.

Súhlas???
Pasyd
07.05.05,18:30
Základom pre všetky výdavky na automobil je zaplatená cestná daň. Pokiaľ niekomu niečo fakturujem, mám v tejto cene zohľadnené cestovné náklady - ak tam musím chodiť, kancelárske potreby a podobne. Nikto mi neprepláca cestovné ani papier, ani opotrebenie môjho počítača.

Súhlas???
Môžem sa opýtať?
A keď dávam len cestovné náhrady aj v tom prípade musí byť cestná daň zaplatená?
Muška
07.05.05,18:32
Ak používaš súkromné auto pri podnikaní /aj keď sú to cestovné náhrady/ musíš mať zaplatenú daň z motorov. vozidiel
Pasyd
07.05.05,18:37
Ak používaš súkromné auto pri podnikaní /aj keď sú to cestovné náhrady/ musíš mať zaplatenú daň z motorov. vozidielak nemám v auto podnikaní a urobím len napr, jednu jazdu za rok aj tak mám cestnú daň zaplatiť, to vážne?!?
Pasyd
07.05.05,18:40
Ak urobím zamestnancovi "cesťák", on použije na tú cestu nejaké požičané auto, nie firemné aj to požiačané auto musí mať zaplatenú daň?
ondrejvla
07.05.05,19:03
Ak urobím zamestnancovi "cesťák", on použije na tú cestu nejaké požičané auto, nie firemné aj to požiačané auto musí mať zaplatenú daň?
Zamestnancovi preplácaš základnú náhradu a kilometrovné, ale iba na jeho vlastné MV, priložíš fotokópiu VTP, že je majiteľom vozidla a prefotenú stranu o spotrebe. Keď si dáš vyhľadať motorové vozidlo nezaradené v podnikaní, nájdeš tu kopec dobrých odpovedí k tejto téme!
Prečo by si platil cestnú daň na 1 jazdu spätne?! Nebol by to zbytočný luxus?!
Pasyd
07.05.05,19:05
Zamestnancovi preplácaš základnú náhradu a kilometrovné, ale iba na jeho vlastné MV, priložíš fotokópiu VTP, že je majiteľom vozidla a prefotenú stranu o spotrebe. Keď si dáš vyhľadať motorové vozidlo nezaradené v podnikaní, nájdeš tu kopec dobrých odpovedí k tejto téme!
Prečo by si platil cestnú daň na 1 jazdu spätne?! Nebol by to zbytočný luxus?!Vlasti, díky moc
ondrejvla
07.05.05,19:36
Vďačne! Dobrú noc!
sklenkova
07.05.05,20:23
Takže,nemôžem si dať do výdavkov PHM,ale10.5. si mám ísť do Žiliny pre auto môžem si dať do výdavkov cestovné (vlak) a cestu do BA-som len prevádzkovateľ, auto je na lízing,na firmu a daň zaplatím od 1.5.až bude mať značku a STK? musím túto prepravu zapísať do nejakej knihy?
Paula
07.05.05,20:41
Vráťme sa k 1.príspevku. Mám príklad živnostníka, ktorý externe pracuje pre istú firmu. Jazdí po Slovensku, robí objednávky na odbyt tovaru. Auto má na svoju živnosť, daň z mot.vozidiel zaplatil. (Mohol by používať aj svoje auto, nezaradené do podnikania, daň by opäť zaplatil).
Firme, pre ktorú robí objednávky, faktúruje províziu + spotrebované PHM - čo má zakotvené v zmluve. To je jeho zdaniteľný príjem. Na druhej strane nákup PHM je jeho daňový výdavok. Nevidím tu nijaký problém, prečo by daň.výdavkom nemohol byť, veď je to výdavok vynaložený na zabezpečenie príjmu.Daň odvedie štátu z provízie.
sklenkova
07.05.05,21:05
lenže ja nemám zaplatenú daň,nakoľko som úplný začiatočník a pracujem,podnikám,starám sa o bytovku a od minulého roku ešte aj 13 dohodárov,učím sa ešte aj účtovať,zákony...objednala som si 2 demá od krosa ,pohoda a ani jedno nepoužívam lebo to neviem
Paula
07.05.05,21:16
Neboj, všetci raz začínali a verím, že ti je ťažko. Takže, ak chceš použiť (využiť) výdavky spojené s prevádzkou auta, daň zaplatiť treba.
Zuziana
08.05.05,07:18
lenže ja nemám zaplatenú daň,nakoľko som úplný začiatočník a pracujem,podnikám,starám sa o bytovku a od minulého roku ešte aj 13 dohodárov,učím sa ešte aj účtovať,zákony...objednala som si 2 demá od krosa ,pohoda a ani jedno nepoužívam lebo to neviem

Čo sa týka softwaru, ak si vyberieš a napíšeš odkiaľ si , verím, že sa nájde niekto z tvojho okolia, kto bude ochotný ti pár hodín na predvedenie softwaru venovať. Už tu také niečo bolo. A zaškoľujú tiež firmy, ktoré software predávajú. Ja osobne pracujem s programami firmy KROS a keď somsi s niečím nevedela rady dalo sa to s nimi riešiť telefonicky.
ondrejvla
08.05.05,12:53
Vráťme sa k 1.príspevku. Mám príklad živnostníka, ktorý externe pracuje pre istú firmu. Jazdí po Slovensku, robí objednávky na odbyt tovaru. Auto má na svoju živnosť, daň z mot.vozidiel zaplatil. (Mohol by používať aj svoje auto, nezaradené do podnikania, daň by opäť zaplatil).
Firme, pre ktorú robí objednávky, faktúruje províziu + spotrebované PHM - čo má zakotvené v zmluve. To je jeho zdaniteľný príjem. Na druhej strane nákup PHM je jeho daňový výdavok. Nevidím tu nijaký problém, prečo by daň.výdavkom nemohol byť, veď je to výdavok vynaložený na zabezpečenie príjmu.Daň odvedie štátu z provízie.
Paula, v tom je ten problém, že on daň z MV nezaplatil!!!!! Ja to vidím v tom!!
sklenkova
08.05.05,13:46
Už som to celé prerobila, vyhodila PHM z výdajov, len mi ešte poraďte či si môžem dať do nákladov cestu vlakom tam(pre auto) a cestu zo Žiliny do Ba autom,keď som len prevádzkovateľ, auto je na firmu,daň bude asi od 1.5.pretože deň kúpi je 10.5. (samozrejme do5 dní ho prihlásim aby malo značky)
ondrejvla
08.05.05,16:07
Už som to celé prerobila, vyhodila PHM z výdajov, len mi ešte poraďte či si môžem dať do nákladov cestu vlakom tam(pre auto) a cestu zo Žiliny do Ba autom,keď som len prevádzkovateľ, auto je na firmu,daň bude asi od 1.5.pretože deň kúpi je 10.5. (samozrejme do5 dní ho prihlásim aby malo značky)Samozrejme, že si cestovné náklady hromadnou prepravou môžeš dať do nákladov, urobíš si k tomu cestovný príkaz, nalepíš, vypočítaš a priložíš, je to náklad ovplyňujúci základ dane.
Keď je deň kúpy 1.5.2005, tak si vypíš aj priznanie k dani z MV od 1.5.2005 a po prihlásení na značky už môžeš účtovať aj PHM! Ty si zo Žiliny? Napíš SS! Ak bude treba, poradíme, pomôžeme!
sklenkova
08.05.05,18:36
Normálny cestovný príkaz ako pre zamestnanca-sama sebe?A vo vyučtovaní tam cenu vlakom a späť cenu nafty krat km alebo cestu späť zapísať do knihy jázd?
ondrejvla
08.05.05,18:46
Normálny cestovný príkaz ako pre zamestnanca-sama sebe?A vo vyučtovaní tam cenu vlakom a späť cenu nafty krat km alebo cestu späť zapísať do knihy jázd?Normálny cest.príkaz, cest.lístky, MHD, diéty. Späť už len bločik z PHM, nemôžeš už rátať kilometrovné! Cestu späť zapíš do knihy jázd, no a zapisuj si tam všetky jazdy hneď od začiatku, potom je to naraz veľa dopisovať.
Želám pekný večer.
sklenkova
08.05.05,19:05
Aké diety, mohla by si mi to na nejakom príklade prosím ťa vysvetliť (nekupujem str. lístky) v živote som si také nič neuplatňovala.Keď mi to vysvetlíš napíš mi prosím ťa či sa to vzťahuje aj keď pracujem v mieste svojho bydliska. A vôbec odkiaľ to všetko vieš, alebo kde by som to mohla nájsť.Ď.
ondrejvla
08.05.05,19:18
Aké diety, mohla by si mi to na nejakom príklade prosím ťa vysvetliť (nekupujem str. lístky) v živote som si také nič neuplatňovala.Keď mi to vysvetlíš napíš mi prosím ťa či sa to vzťahuje aj keď pracujem v mieste svojho bydliska. A vôbec odkiaľ to všetko vieš, alebo kde by som to mohla nájsť.Ď.
Nie stravné lístky, len si pozri zákon o cestovných náhradách, tam máš aj výšku diét, resp. stravného pri pracovnej ceste, nie bežné denné diéty v mieste svojho bydliska. Teraz to už zákon umožňuje, predtým to nebolo. A odkiaľ to všetko viem? Bože môj, veď ja už 40 rokov robím v tejto oblasti! Inak keď si dáš vyhľadať - cestovné náhrady, nájdeš to veľa dobrého materiálu.