Gabko2
09.09.08,11:38
Dobrý deň všetkým!
Prosím o radu na ktorú nikde v zákonoch nenachádzam odpoveď. Ide mi o to ako riešiť BSM v prípade, že k rozvodu došlo na základe zistenia nevery z manželkinej strany, pričom sama dala na rozvod, po rozvode sa sama so svojími vecami odsťahovala k priaťeľovi s ktorým býva a teraz chce odo mňa, aby som jej vyplatil sumu za polovicu bytu, ktorá jej podľa zákona patrí. Som tri roky rozvedený, bývam v trojizbovom byte s dvomi dospelými deťmi, ktoré mi po rozvode boli zverené do opatery. Vyplatiť ju nemám z čoho a byt predať ani vymeniť nechcem. Ponúkol som jej, že sa môže do bytu vrátiť, keď jej polovica patrí, tak odmietla s tým, že sa do bytu vrátiť nechce nech ju vyplatím. Čo v takom prípade? Keď je jasné, že jej neide o to, že nemá kde bývať, ale len o získanie majetku resp. sumy za polovicu bytu, čo je podľa mňa z jej strany len vypočítavosť a špekulácia ako prísť rozvodom k majetku. Ktorý zákon píše o takom prípade? Ponúkol som jej aj takú možnosť, ze jej nechám deti a celý byt, že sa odsťahujem ja a nech vyplatí ona mňa, tak aj to odmietla, že ona ma nemá z čoho vyplatiť. Prečo potom chce odo mňa, aby som ju vyplatil, keď sama sa chcela rozviesť. Má na to nárok aj v takom prípade? Keď áno tak som povinný jej celú sumu vyplatiť naraz? Úver tiež nepripadá do úvahy, lebo mám nízky príjem.Ďakujem.
Zoltán Kovács
09.09.08,09:44
Dobrý ďeň všetkým!
Prosím o radu na ktorú nikde v zákonoch nenachádzam odpoveď. Ide mi o to ako riešiť BSM v prípade, že k rozvodu došlo na základe zistenia nevery z manželkynej strany, pričom sama dala na rozvod, po rozvode sa sama so svojími vecami odsťahovala k priaťeľovi s ktorým býva a teraz chce odmňa aby som jej vyplatil sumu za polovicu bytu, ktorá jej podľa zákona patrí. Som tri roky rozvedený, bývam v trojizbovom byte s dvomi dospelými deťmi, ktoré mi po rozvode boli zverené do opatery. Vyplatiť ju nemám z čoho a byt predať ani vymeniť nechcem. Ponúkol som jej, že sa môže do bytu vrátiť, keď jej polovica patrí, tak odmietla s tým, že sa do bytu vrátiť nechce nech ju vyplatím. Čo v takom prípade? Keď je jasné, že jej neide o to, že nemá kde bývať, ale len o získanie majetku resp. sumy za polovicu bytu, čo je podľa mňa z jej strany len vypočítavosť a špekulácia ako prísť rozvodom k majetku. Ktorý zákon píše o takom prípade? Ponúkol som jej aj takú možnosť, ze jej nechám deti a celý byt, že sa odsťahujem ja a nech vyplatí ona mňa, tak aj to odmietla, že ona ma nemá z čoho vyplatiť. Prečo potom chce odomňa, aby som ju vyplatil, keď sama sa chcela rozviesť. Má na to nárok aj v takom prípade? Keď áno tak som povinný jej celú sumu vyplatiť naraz? Úver tiež nepripadá do úvahy, lebo mám nízky príjem.Ďakujem.


Byt ste zrejme nadobudli počas trvania manželstva. Tým pádom byt je vlastníctvom vás oboch (bezpodielové vlastníctvo manželov). Po rozvode je povinnosť vysporiadať takýto majetok, a to v rovnakom podiele. Teda právom žiada svoj podiel. To, že kto podal žiadosť o rozvod v tomto prípade nehrá rolu.
912
09.09.08,09:57
Ja som toto riešila s otcom pred rokom. Advokátka nám povedala, že ak otec matku nevyplatí (tiež sa odsťahovala a tesne nato aj znova vydala), ona to dá na súd a súd ho aj tak zaviaže nehnuteľnosť predať a matku vyplatiť. Nakoniec sa dohodli na mimosúdnom vyrovnaní, otec si zobral úver (založil nehnuteľnosť).

Sue