durni
09.09.08,13:29
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o pomoc ako si vyrátam výšku materskej?
V súčasnom zamestnaní robím od konca júna 2007 do teraz. Ako sa mi bude rátať materská za ktoré obdobie? a zaratáva sa do základu aj bonusy a odmeny ked s nich normálne mám odvodené odvody?Za vašu odpoveď Vám vopred veľmi pekne Ďakujem
jankasm
09.09.08,11:38
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o pomoc ako si vyrátam výšku materskej?
V súčasnom zamestnaní robím od konca júna 2007 do teraz. Ako sa mi bude rátať materská za ktoré obdobie? a zaratáva sa do základu aj bonusy a odmeny ked s nich normálne mám odvodené odvody?Za vašu odpoveď Vám vopred veľmi pekne Ďakujem

Takže dôležité je, či nastupuješ na MD ešte v tomto roku, alebo až v roku 2009. Predpokladám, že asi tento rok, tak budem z toho vychádzať. ;)
Ak nastúpiš na MD v roku 2008 tak rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej bude predchádzajúci kalendárny rok, a to od vzniku zamestnania do konca roka, čiže obdobie 06-12/2007. VZ na výpočet DVZ - denného vymeriavacieho základu na výpočet materskej je suma, z ktorej boli mesačne zaplatené odvody. Čiže ak si mala mesačne základnú mzdu + odmeny a bonusy z ktorých sa odviedli odvody na NP, tak sa zaratáva aj to.
Takže zober si za obdobie 06-12/2007 mesačne sumy, z ktorých sa odviedli odvody na NP - nemocenské poistenie. Potom si spočítaj kalendárne dni od vzniku PP až do konca roka 2007. Keď potom vydelíš sumu, ktorá Ti vyšla počtom dní, dostaneš DVZ. Z toho čo Ti vyjde vypočítaj 55% a to bude denná výška tvojej materskej. :cool: