renatan
09.09.08,12:50
Prosím o radu veci-znalých poraďákov. Mali sme autohaváriu zavinenú inou osobou a budú nám uhrádzať spôsobené škody. Momentálne čakáme na súd a ja teraz neviem, či mám čakať s uplatnením nároku na náhradu až na súdne rozhodnutie, alebo si tie škody uplatňovať hneď. Na polícii mi povedali, že súd zavieže vinníka k úhrade všetkých škôd, na zdraví a na majetku. Lenže napríklad zničené auto som už musela nahlásiť na ich poisťovňu, ktorá nám bude plniť, aj poškodené veci, ktoré sa zničili. Je to ich poisťovňa, nie naša. Musela som to urobiť hneď po nehode, lebo auto sa muselo vyšrotovať a zničené veci poisťovňa fotila, aby sa mohli vyhodiť. Ale budú tam aj náhrady za ušlú mzdu, bolestné, atd. Tak neviem, či to mám ja samateraz riešiť naich poisťovni, alebo čakať na súd a riešiť to budú oni? Na súde budem musieť vydokladovať škody, ale doklady za zničené veci už zobrala poisťovňa a tiež mám dve čísla poistných udalostí (zatiaľ). Súd môže prebehnúť aj o rok, neplynú medzitým nejaké lehoty v poisťovni? Nehoda sa stala v zime. Ďakujem za prípadné rady.
preboha
18.09.08,18:45
máte správu polície, kde je určený vinník ?
renatan
19.09.08,03:20
Áno, mám. Súd by mal byť tak asi o trištvrte roka až o rok. Ale na poisťovňu to vraj musím podať do dvoch rokov, , a tak to možno ani nestihnem ak budem čakať na ten súd.
Dáša_
19.09.08,04:03
čakáte na trestný súd, ktorý rozhodne o vine?

Tento s najvačšou pravdepodobnosťou o náhrade škody nerozhodne, zvyčajne sú to dve konania.
Lehota dva roky je pravdiva, náhradu škody si musíš zjednodušene uplatniť do dvoch rokov od času, ked si sa dozvedela, kto je viník.
Minimálne by som napísala list na poškodeného a jeho poisťovnu, kde by som si vyčíslila všetko svoje škody a žiadala o náhradu.
Ale lehota dvoch rokov prestane plynúť až vtedy, ked podáš tuším žalobu na súd.
renatan
19.09.08,05:24
Žaloba na súde je už podaná, podala ju polícia a my sme sa k nej pridali. Ide o to, že nám vyšetrovateľ povedal, že na súde si uplatníme škody. Takže teraz neviem, súd, čo bude, rozhodne len o vine a treste a bude musieť byť ďalší súd o náhradách škôd? A to už budeme musieť podať len my s manželom? Ja som sa rozhodla to všetko posunúť na poisťovňu už teraz a chápem to tak, že na súde si uplatním rozdiel medzi skutočnou škodou a čiastkou vyplatenou poisťovňou.Len teraz vlastne všetky doklady dám poisťovni a čo potom budem mať na súde?
Dáša_
19.09.08,08:11
Po prtavde, moje skúsenosti sú také, že zvyčajne sú dve rozne veci a dva rozne súdy. Jeden je o vine pri dopravnej nehode. Ten zvyčajne nerieši výšku uplatnenej škody.
Druhé súdne konanie je o náhradu škody, kde sa uplatnia aj také veci ako bolestné, náhrady straty na zárobku....
To znamená dalšia žaloba a tam sa až dokazuje výška tejto škody. Za viníka by mala plniť jeho poistovna zo zákonnej poistky. Ale treba si to uplatnit do 2 rokov.

Opakujem ale, ze toto su moje skúsenosti, nemusia byt včeobecne platné. možno že niekde trestné súdy rozhodujú aj priamo o náhrade škody za napríklad trvalé následky, zníženie spoločenského uplatnenia, strate na zárobku ...
renatan
19.09.08,11:23
Dáša, a to podanie na súd ohľadne vymáhania náhrady škody ste si museli podať sami, alebo to za vás urobil niekto iný? Lebo tento prvý súd vlastne bude z podnetu polície, my sme na súd nedávali nič. Len sme sa pripojili k žalobe.
preboha
22.09.08,20:03
súdne konanie je vedené proti vinníkovi nehody, pretože to tak káže trestný poriadok, a je iniciované políciou. Vás v prvom rade zaujíma náhrada škody ( majetok + zdravie). Či dostane vinník na súde basu alebo iný trest je pre Vás asi druhoradé. Škodu na majetku aj na zdraví Vám uhradí jeho zákonné poistenie zodpovednosti z prevádzky motor. vozidla. Škodu na majetku Vám už uhradili, lebo ju poisťovňa bola schopná vyčísliť. Škodu na zdraví preukážete posudkom lekára ( bolestné), prípadné trvalé následky sa posudzujú najskôr po roku od nehody. Takže budete odškodnení komplet. Na súdnom konaní pôjde o trestné konanie (potrestať vinníka), a nie o Vaše prípadné požiadavky na náhradu škody. Súd Vás pravdepodobne odkáže na občiansko právne konanie. Ak Vám však bola škoda uhradená (napr. poisťovňou) nie je mi jasné, čo by ste dokázali vysúdiť.
renatan
23.09.08,05:05
súdne konanie je vedené proti vinníkovi nehody, pretože to tak káže trestný poriadok, a je iniciované políciou. Vás v prvom rade zaujíma náhrada škody ( majetok + zdravie). Či dostane vinník na súde basu alebo iný trest je pre Vás asi druhoradé. Škodu na majetku aj na zdraví Vám uhradí jeho zákonné poistenie zodpovednosti z prevádzky motor. vozidla. Škodu na majetku Vám už uhradili, lebo ju poisťovňa bola schopná vyčísliť. Škodu na zdraví preukážete posudkom lekára ( bolestné), prípadné trvalé následky sa posudzujú najskôr po roku od nehody. Takže budete odškodnení komplet. Na súdnom konaní pôjde o trestné konanie (potrestať vinníka), a nie o Vaše prípadné požiadavky na náhradu škody. Súd Vás pravdepodobne odkáže na občiansko právne konanie. Ak Vám však bola škoda uhradená (napr. poisťovňou) nie je mi jasné, čo by ste dokázali vysúdiť.

Čo sa týka viny a trestu, nejde mi o to, či dostane "basu" ako píšeš, neprajem to nikomu, vlastné svedomie býva niekedy horšie ako väzenie, mi len pôjde o to, aby vinník nemal vodičské oprávnenie, ak nevie jazdiť. S tou poisťovňou mi to tiež už začína byť jasné. Poisťovňa nám ešte nič nevyčíslila, len odhadla škody. Ale napríklad čo sa týka ušlej mzdy, poisťovňa bude náhradu počítať z vymeriavacieho základu minulého roka a to ešte len vo výške určitých percent. Soc. poisťovňa nám posielala 55% a komerčná poisť. nám pošle 25 %. A tých 20% vlastne bude ten rozdiel, ktorý budem požadovať na súde, a navyše ak mám tento rok príjem vyšší ako minulý rok tak aj ten rozdiel vyššieho platu mi bude chýbať. Veď to by som zarobila, ak by som nebola na PN. Zamestnávateľ mi to vyčíslil presne. A čo sa týka automobilu, tak to neviem, od poisťovne neočakávam nejakú horibilnú sumu. Ale aspoň primeranú náhradu by som si chcela žiadať, samozrejme v rozumnej výške, nie hneď na nové auto.
botosova
24.09.08,18:27
Chcem sa pridat k tejto diskusii, lebo momentalne som tiez po autonehode, ktoru zapricinilo nakl.auto Tatra, ktore do mna pred mesiacom naburalo.Inak mala som stastie, najhorsie je na tom moja chrbtica a funkcnost pravej ruky, a tiez sa pytam, kto mi nahradi uslu mzdu, bolestne atd?Neviem ako sa to robi, ked auto nepatrilo soferovi-vinnikovi, lebo toto bol zamestnanec firmy, ktory je vodic z povolania. Poradi mi niekto co mam dalej robit?Osobne by som chcela, aby za to ten clovek zaplatil, lebo po nehode klamal mne aj policajtom.A neprejavil lutost.Este stale som na marodke, on dostal 2tis.pokutu a policia sa tvari ako keby to bolo vybavene. Poradte prosim, co dalej.Budem vdacna
renatan
25.09.08,03:23
Tvoje odškodnenie by sa malo odvíjať od dĺžky práceneschopnosti. Ak to riešila polícia na mieste, tak ona rozhodne, či to bola vážna nehoda a podá na vinníka trestné oznámenie. To, že auto bolo majetkom firmy nevadí, vinník je vodič a prípadné odškodnenie by ti mala hradiť poisťovňa, kde je auto poistené, tzn. pôjde to zo zákonnej poistky majiteľa vozidla. Musíš nehodu hlásiť poisťovni, oni ti pošlú likvidátora, čo urobí obhliadku auta a ty potom všetko pošleš tej poisťovni, vrátane potvrdenia o ušlej mzde (tlačivo by ti tiež mala dať poisťovňa) a potvrdenia od lekára, ktorý ti oboduje tvoj úraz a celú PN. A ako to rieši polícia si zisti priamo na dopravnom inšpektoráte, ktorý to má v kompetencii. Ja som toto všetko posielala až po ukončení PN.
preboha
25.09.08,19:03
odskodnenie takychto pripadov obvykle nebyva jednoduche a jednoznačné. Na Vašom mieste by som vybavením celej veci poveril profesionála v obore. Finančný rozdiel medzi odškodnením "dobrovoľne " poskytnutým poisťovňou je jedna vec, maximálne možné odškodnenie získané za pomoci profesionála je vec druhá. Takýto finančný rozdiel býva často veľmi zaujímavý.
renatan
26.09.08,04:46
odskodnenie takychto pripadov obvykle nebyva jednoduche a jednoznačné. Na Vašom mieste by som vybavením celej veci poveril profesionála v obore. Finančný rozdiel medzi odškodnením "dobrovoľne " poskytnutým poisťovňou je jedna vec, maximálne možné odškodnenie získané za pomoci profesionála je vec druhá. Takýto finančný rozdiel býva často veľmi zaujímavý.

S tým súhlasím, len sa absolútne neorientujem vo finančných nákladoch profesionálov v obore. Neviem, či by odmena za jeho prácu nakoniec nebola väčšia, ako samotná vysúdená čiastka. Ešte som zatiaľ nemala nič do činenia so súdmi a hlavne neviem, kde by som toho odborníka na túto vec hľadala. To by ale asi bolo na ďalší súdny proces a nie na ten prvý, na ktorý dala podnet polícia nie? Alebo aj tam môžem mať zastúpenie nejakám advokátom? Vyšetrovateľ mi povedal, že netreba, tak fakt neviem, čo mám robiť. či si niekoho zháňať, alebo to nechať tak. Zároveň nechcem prísť o finančné vyrovnanie-rozdiel medzi vyplatenou čiastkou od poisťovne a napr. hodnotou auta o ktoré sme prišli, plus bolestné hlavne trvalé následky vyplývajúce z úrazu. Mám si teda radšej niekoho začať hľadať? Tu na Porade som totiž našla taký názor v nejakej podobnej téme, že aj tak nevysúdim nič viac, než ako mi dá poisťovňa a navyše budem mať náklady na zastupovanie. Ty máš osobnú skúsenosť s niečím podobným?
preboha
26.09.08,09:56
pošleš mi sukromnu spravu?
preboha
26.09.08,10:02
odkaz pre botosova - skuste si pozriet sukromne spravy