iriska
09.09.08,14:02
Už som hľadala, ale akosi som sa nedopracovala k odpovedi. Dá sa odpisovať strata v jednoduchom účtovníctve?
Ďakujem za pochopenie mojich myšlienkových pochodov.
Zoltán Kovács
09.09.08,12:05
Už som hľadala, ale akosi som sa nedopracovala k odpovedi. Dá sa odpisovať strata v jednoduchom účtovníctve?
Ďakujem za pochopenie mojich myšlienkových pochodov.

Nie. Len v rámci DP sa dá odpočítať od základu dane v súlade s §30 zákona o dani z príjmov.
iriska
09.09.08,12:12
A už si také niečo robil? :(
Zoltán Kovács
09.09.08,12:13
A už si také niečo robil? :(

Jasné.
iriska
09.09.08,12:20
Fááájn, skôr som čakala odpoveď, že je to moc zložité, aby som sa tomu mohla vyhnúť :) Resp. je to nejako zvlášť osožné na niečo? A za čokoládu prezradíš? :) Teda dúfam, že to nebudem musieť robiť (pri DP).
Zoltán Kovács
09.09.08,12:25
Fááájn, skôr som čakala odpoveď, že je to moc zložité, aby som sa tomu mohla vyhnúť :) Resp. je to nejako zvlášť osožné na niečo? A za čokoládu prezradíš? :) Teda dúfam, že to nebudem musieť robiť (pri DP).

Nie je to zložité. Príklad:

DP za rok 2007 strata z príjmov podľa §6 (živnosť) vo výške 50.000,-
DP za rok 2008 zisk z príjmov podľa §6 (živnosť) vo výške 100.000,-

Základ dane budeš mať 50.000,- Sk, nakoľko si uplatníš stratu z r. 2007.

Ten §6 som uviedol z dôvodu, že nie je prípustné uplatňovať stratu z príjmov podľa §6 z ostatných príjmov. Teda základ dane z §5,7,8,9 sa nemôže znižovať o stratu podľa §6.

Na študovanie:

§ 30
Odpočet daňovej straty
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2008-a.html#hore)

(1) Od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná. Ku dňu vstupu daňovníka do likvidácie, vyhlásenia konkurzu alebo povolenia vyrovnania nárok na odpočet daňovej straty odo dňa vstupu do likvidácie alebo dňa vyhlásenia konkurzu alebo povolenia vyrovnania zaniká. Ku dňu vstupu daňovníka do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu nárok na odpočet daňovej straty odo dňa vstupu do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu zanikáAk je zdaňovacie obdobie kratšie ako rok, daňovník môže uplatniť celý ročný odpočet daňovej straty.

(2) Ak daňovník, ktorý začal odpočítavať daňovú stratu alebo mu vznikol nárok na odpočítavanie daňovej straty podľa odseku 1, zanikol v dôsledku zrušenia bez likvidácie, daňovú stratu odpočítava právny nástupca; ak je právnych nástupcov viac, daňová strata sa odpočítava u každého z nich pomerne, a to podľa výšky vlastného imania zaniknutého daňovníka, v akej prešlo na jednotlivých právnych nástupcov.Právny nástupca môže odpočítať daňovú stratu, ak je zanikajúca právnická osoba a jej právny nástupca daňovníkom dane z príjmov právnickej osoby a súčasne, ak účelom tohto zániku nie je len zníženie alebo vyhnutie sa daňovej povinnosti.

(3) Daňová strata u daňovníka, ktorý je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, sa zvýši o časť daňovej straty verejnej obchodnej spoločnosti pripadajúcej na tohto daňovníka alebo sa zníži o časť základu dane verejnej obchodnej spoločnosti pripadajúceho na tohto daňovníka.

(4) Daňová strata u daňovníka, ktorý je komplementárom komanditnej spoločnosti, sa zvýši o časť daňovej straty komanditnej spoločnosti pripadajúcej na tohto daňovníka alebo sa zníži o časť základu dane komanditnej spoločnosti pripadajúceho na tohto daňovníka.

(5) Na zistenie daňovej straty, ktorú možno odpočítať podľa odseku 1, platia ustanovenia § 17 až 29.
iriska
09.09.08,12:30
ten § som si už prečítala.
Ďakujééééééééém.
Príroda
08.02.11,15:44
Zdravím! Dobre som pochopila- daňovú stratu za rok 2009 vo výške 132.83 eur môžem v DP za rok 2010 odpočítať celú sumu? V zákone je písané možnosť odpočítavania viac rokov, preto si to chcem overiť. Keď je vyšší daňový základ v danom roku je možné odpočítať daňovú stratu z predchádzajúceho obdobia naraz v akejkoľvek výške, nie je to obmedzené? Vďaka za odpoveď.
Tweety
08.02.11,15:50
Zdravím! Dobre som pochopila- daňovú stratu za rok 2009 vo výške 132.83 eur môžem v DP za rok 2010 odpočítať celú sumu? Áno, ak máš ZD aspoň v tejto sume, tak si ju uplatníš celú.V zákone je písané možnosť odpočítavania viac rokov, preto si to chcem overiť. Keď je vyšší daňový základ v danom roku je možné odpočítať daňovú stratu z predchádzajúceho obdobia naraz v akejkoľvek výške, nie je to obmedzené? Vďaka za odpoveď.
V texte.
Jana V.
25.02.11,07:38
ahojte, mám len krátku otázočku. Pri odpisovaní daňovej straty treba túto stratu v daňovom priznaní zapísať aj s eurocentami, alebo zaokrúhliť (ak áno, akým smerom). )Ďakujem.
popoka34
27.02.11,18:41
Prosím Vás o radu: v roku 2009 vyšla daňová strata, v roku 2010 bola tiež daňová strata, uvádza sa tá z roku 2009 niekde v daňovom priznaní? Ďakujem.
KEJKA
27.02.11,18:51
v roku 2010 nemusíš uviesť nič, lebo neumoruješ.
Ak by si vyplnila prehľad strát 2009 a 2010 - myslím, že by to DU ako chybu nebral, ale opakujem, nikde ju uvádzať nemusíš.

a k tej krátkej otázočke vyššie, neviem aké zaokrúhľovanie máš na mysli, lebo odpočítaš presne takú stratu, akú si uviedla v DP v minulom roku.
Možno myslíš stratu z r.2008 a starších, tak tam sa riadiš pravidlami prepočtu v rámci konverzie - myslím, že strata sa zaokrúhľovala na centy nahor /pomôcka - prepočet bol vždy v prospech daňovníka/.
popoka34
27.02.11,19:14
[QUOTE=KEJKA;1670387]v roku 2010 nemusíš uviesť nič, lebo neumoruješ.
Ak by si vyplnila prehľad strát 2009 a 2010 - myslím, že by to DU ako chybu nebral, ale opakujem, nikde ju uvádzať nemusíš.

Ďakujem..:-) takže stratu za rok 2009 nevypisujem do žiadneho z riadkov 52-56 IX. oddielu, a stratu za rok 2010 vypisujem do riadku 57?
Marína
27.02.11,19:22
Do r. 45 a r. 57.
milagros208
28.02.11,17:32
Ahojte. Chcela by som sa spýtať. SZČO vykázala v roku 2009 stratu 8545 Eur. Za rok 2010 jej vychádza pri uplatnení 40% paušálnych výdavkoch základ dane §6 3145 Eur. V r. 52 uvádzam vľavo rok 2009, teda rok kedy vznikla strata a vpravo výšku straty, ktorú si uplatňujem, teda výšku 3145 Eur? Ako budem postupovať pri vypisovaní ďalších daňových priznaní? Napr. v roku 2011 budem mať základ 3000 Eur. Vľavo uvediem rok 2009 a vpravo sumu 3000 Eur alebo tam uvádzam roky a sumy kedy a v akej výške si daňovú stratu uplatňujem? Vďaka.
milagros208
01.03.11,07:32
Ahojte. Chcela by som sa spýtať. SZČO vykázala v roku 2009 stratu 8545 Eur. Za rok 2010 jej vychádza pri uplatnení 40% paušálnych výdavkoch základ dane §6 3145 Eur. V r. 52 uvádzam vľavo rok 2009, teda rok kedy vznikla strata a vpravo výšku straty, ktorú si uplatňujem, teda výšku 3145 Eur? Ako budem postupovať pri vypisovaní ďalších daňových priznaní? Napr. v roku 2011 budem mať základ 3000 Eur. Vľavo uvediem rok 2009 a vpravo sumu 3000 Eur alebo tam uvádzam roky a sumy kedy a v akej výške si daňovú stratu uplatňujem? Vďaka.
Posúvam...