anna27
09.09.08,13:03
Ahojte Poraďáci,
prosím Vás, môže mi zahraničný dodávateľ napísať položky vo faktúre v slovenčine?
Teda všetko, okrem tých položiek, bude v poľstine - typ tlačiva, ich údaje,cena v ich mene,... Môžem si to potom dať normálne do účtovníctva? Vediem JU, bez DPH, nákup a následný predaj tovaru-maloobchod. Ďakujem. Anna
Zoltán Kovács
09.09.08,11:12
Ahojte Poraďáci,
prosím Vás, môže mi zahraničný dodávateľ napísať položky vo faktúre v slovenčine?
Teda všetko, okrem tých položiek, bude v poľstine - typ tlačiva, ich údaje,cena v ich mene,... Môžem si to potom dať normálne do účtovníctva? Vediem JU, bez DPH, nákup a následný predaj tovaru-maloobchod. Ďakujem. Anna

A prečo by nemohol? Naše daňováčky sa potešia pri kontrole, že tomu aspoň porozumeju.
anna27
09.09.08,18:39
Dik za odpoveď. Pri možnej kontrole mi to nemôžu fakt vyhodiť, čo ja viem, že je to podozrivé, alebo to "vo svojej dlhoročnej praxi ešte nevideli" a podobne? Mne by to tiež pomohlo nesedieť so slovníkom nad faktúrou. Tak fajn, skúsim sa nebáť. Opatrujte sa! Anna
Dáša_
09.09.08,18:57
Do nemecka posielame faktúry zásadne po nemecky a nikto sa nad tým nepozastavuje.

A čo sa týka danovej kontroly, všetky zahraničné faktúry mame dvojmo, odberatelske hned pri vystaveni aj nemecky aj slovensky.
A dodavatelske nutim, aby vzdy prelozili a prilozili.
Nigul
09.09.08,19:45
Ahoj Dasa, ked takto posielate faktury do Nemecka, mozno budes vediet poradit: ja posielam faktury do CR a podla ceskeho zakona je platcom dane aj PO, ktora nema v CR sidlo, ale ma zo zdrojov v CR prijem. Nieje take nieco aj v tvojom pripade s Nemeckom? Platite tam nejake dane z prijmov od nemeckych firiem? Ako to potom pripade riesite so SVK DU? Inak, pisal som na tuto temu samostatnu otazku, tak ak zalistujes 2-3 stranky dozadu, najdes to. Zatial mi bohuzial nikto neporadil :(

Dakujem,

Peter
Dáša_
10.09.08,03:42
Ahoj Dasa, ked takto posielate faktury do Nemecka, mozno budes vediet poradit: ja posielam faktury do CR a podla ceskeho zakona je platcom dane aj PO, ktora nema v CR sidlo, ale ma zo zdrojov v CR prijem. Nieje take nieco aj v tvojom pripade s Nemeckom? Platite tam nejake dane z prijmov od nemeckych firiem? Ako to potom pripade riesite so SVK DU? Inak, pisal som na tuto temu samostatnu otazku, tak ak zalistujes 2-3 stranky dozadu, najdes to. Zatial mi bohuzial nikto neporadil :(

Dakujem,

Peter

A neplatí toto náhodou iba vtedy, ked do ČR vystavujete faktúry s DPH pre neplatcov dane v Č? Vtedy by som to chapala, že pri prekročení istej hranice sa stávate platcom dane v ČR. U nás je ta hranica tuším 420000 Sk.
Nigul
10.09.08,08:11
Ahoj,

nom to si nemyslim, pretoze tento zakon je napisany v ceskom zakone o dani z prijmu a nie o DPH. Ked sa inak pozries do nasho zakona o dani z prijmu, tiez to tam mame. Ide o poplatnikov s obmedzenou danovou povinnostou - vsetky zahranicne subjekty by u nas mali platit dan z prijmov na SVK. Hmmm, lenze ako to funguje v praxi, to fakt netusim. Mam pocit, ze ani moc nie. Lenze v zakone to je. Takze, ako teraz postupovat?

Dakujem,

Peter
Dáša_
10.09.08,16:46
A čo dodávaš do česka? Tovar alebo služby?
Máš v čechách aj zriadenú stálu prevádzkaren?
Nigul
10.09.08,16:52
Poskytujem sluzby - IT konzultacie. Pracujem po celom svete, ale objednava ma ceska firma, ktorej fakturujem. Oni ma potom predavaju dalej do sveta. Nie, prevadzkaren nemam.
Dáša_
10.09.08,17:02
Poskytujem sluzby - IT konzultacie. Pracujem po celom svete, ale objednava ma ceska firma, ktorej fakturujem. Oni ma potom predavaju dalej do sveta. Nie, prevadzkaren nemam.

tak žial s týmto nemám skúsenosť, u nás ide o dodávky tovaru.
Nigul
10.09.08,18:17
aj tak dakujem, snaha sa ceni :)
Nigul
10.09.08,22:25
Jupiii, tak som to konecne zistil. Nemohol som nikde vypatrat zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi CR a SR a konecne som ju nasiel. Takze keby to naaahodou niekto potreboval: tato zmluva hovori, ze dan sa plati len v state, kde ma PO sidlo, pokial v druhom state nepodnika prostrednictvom stalej prevadzky. Takze je to jasne. Ja danim iba na SVK.

P.
Dáša_
11.09.08,03:33
Jupiii, tak som to konecne zistil. Nemohol som nikde vypatrat zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi CR a SR a konecne som ju nasiel. Takze keby to naaahodou niekto potreboval: tato zmluva hovori, ze dan sa plati len v state, kde ma PO sidlo, pokial v druhom state nepodnika prostrednictvom stalej prevadzky. Takze je to jasne. Ja danim iba na SVK.

P.

super :)