Džek
03.05.05,18:26
Má už niekto skúsenosti s vracaním licencie UFT. Chcem vrátiť licenciu, no neviem ako postupovať.
A ešte jedna otázka:
Od príjmov zo sprostredkovania SDS si môžem odrátať buď 25% paušálne výdavky alebo skutočne vynaložené výdavky? Mala som dve priateľky, ktoré mi pomáhali pri vypisovaní zmlúv. Keby som s nimi uzatvorila dohodu o vykonaní práce, odviedla daň, úrazové poistenie, boli by to pre mňa skutočne vynaložené výdavky, o ktoré by som si mohla znížiť základ dane?
Keby nevymysleli tie zmeny v zákone o zdravotnom poistení, tak by som takto nemusela špekulovať, všetok príjem by som zdanila ja a výdavky by som si uplatnila 25% paušálom.
Vopred ďakujem.
Naile
04.05.05,09:24
Príjem zo sprostredkovania SDS je príjem podla § 6 ods. 1 písm. c) ZDP a podľa ods. 10 toho istého § 6 môžete uplatniť paušálne výdavky vo výške 25 % z príjmu, ak je pre Vas výhodnejšie, môžete uplatniť aj skútočné (preukazateľné) výdavky.
Na ostatné otázky neviem presnú odpoveď.
dvd
04.05.05,10:38
presny postup pri vracani licencie mas na webstranke uft - inak aj za vratenie sa plati - 1000 Sk:mad:
zubo
05.05.05,09:00
Aj ja sa chystám na podobný krok.Vrátiť licenciu je proces, ktorý chvíľu trvá. Tlačivá sú k dispozícii na stránke ˇUFT. treba najskôr poslať tlačivo č1. najlepšie Vám však poradia cez telefón. Zaujímalo by ma však, či máte živnosť? Myslela som si, že len živnostník si môže dávať paušálne výdavky. Ako to teda je? Ja nemám živnosť a som dobrovoľne nezamestnaná.Daňové priznanie budem podávať až na jar, tak by sokm chcela byť v obraze.Ďakujem
dvd
05.05.05,09:42
licencia je nieco ako ZL, teda ak mas licenciu, si SZCO podobne ako kazdy zivnostnik a teda nie si "dobrovolne nezamestnana":( - ak na zaklade licencie zarabas, mas prijmy podla § 6 odst. 1, pism. c) a teda mozes uplatnit 25% vydavky po skonceni roka 2005
zubo
05.05.05,09:54
Práveže môžem byť dobrovoľne nezamestanná, lebo zmluva o sprostredkovaní nepatrí k SZČO. Pozerala som to včera s právnikom v Obchodnom zákonníku, a sprostredkovanie nie je obchodné zastupovanie, takže odvody neplatím. Ak príjem nepresiahne určitú hranicu tak, by som nemala vlastne platiť zrejme nič. Teraz je okolo toho veľa nejasnosti, ale takéto su zatiaľ moje posledné znalosti.
dvd
05.05.05,10:10
danove hladisko ohladne prijmov je jedna vec - zakon o dani z prijmov je jasny. zmluva s DSS sprostredkovatelska je len zmluva - ta samozrejme neovplyvnuje ziadne povinnosti - povinnosti mas z titulu ze ti bola vydane "povolenie UFT na vykonavanie cinnosti sprostredkovatela SDS formou rozhodnutia" - cize ludovo povedane LICENCIA. V praxi casto zivnostnik=SZCO, ale SZCO= aj pravnik, lekar, auditor, sudny znalec a pod. a samozrejme aj sprostredkovatel SDS.
Džek
05.05.05,19:34
Ďakujem všetkým, ktorí sa zapojili do diskusie. Dnes som zaplatila 1000,- Sk na účet uvedený na stránke ÚFT a vraciam licenciu. Budem účtovať 25% paušálne výdavky + zaplatím na konci roka daň +14% zdravotné poistenie.