timi.i
09.09.08,20:35
Prosila by som o radu ako napísať zamestnávateľovi žiadosť o zápočet rokov. Rozišla som sa so zamestnávateľom vo zlom a zápočet som pri mojom odchode nedostala. Nový zamestnávateľ odo mňa zápočet pýta.
Najprv by som chcela napísať list bývalému zamestnávateľovi a poprípade potom riešiť situáciu (ak neuspejem) na inšpektoráte práce.
Ďakujem za radu :mee:
wagner
09.09.08,18:58
Požiadaj bývalého zamestnávateľa písomne o zaslanie zápočtu rokov. Je povinný ho vydať. List pošli doporučene na doručenkovú obálku. Do 15 dní od doručenia je povinný Ti ho zaslať.
Viera Klimentová
10.09.08,04:16
Zamestnávateľ je povinný vydať pri ukončení pracovného pomeru zápočet rokov. Na to by ste mali upozorniť aj vo svojej "žiadosti" o vydanie zápočtu.
Marína
10.09.08,05:41
Požiadaj bývalého zamestnávateľa písomne o zaslanie zápočtu rokov. Je povinný ho vydať. List pošli doporučene na doručenkovú obálku. Do 15 dní od doručenia je povinný Ti ho zaslať.
Zákonník práce §75 ods.2 (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html). Pozri aj ods.3
timi.i
10.09.08,16:40
Veľmi pekne všetkým Ďakujem za radu dúfam že sa k tomu zápočtu dostanem.
Kribli
25.09.08,21:16
Dobry, mam podobny problem. Dakujem(e) za odpovede.

To ze na zaklade coho to mam ziadat uz viem...

>Do 15 dní od doručenia je povinný Ti ho zaslať.

ale odkial ta doba, tu som v Zakonniku prace nenasiel. Odkial mate tych 15 dni prosim?
Dakujem!
Melnick
25.09.08,21:43
Jaj,jaj a čo nevieme čítať? :):):) Marína Ti napísala aj číslo §§§ - ja už iba opakujem .

Citujem ZP § 75

§ 75
Pracovný posudok a potvrdenie o zamestnaní
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)


(1) Zamestnávateľ je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok do 15 dní od jeho požiadania. Zamestnávateľ však nie je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok skôr ako dva mesiace pred skončením pracovného pomeru. Pracovným posudkom sú všetky písomnosti týkajúce sa hodnotenia práce zamestnanca, jeho kvalifikácie, schopností a ďalších skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce. Zamestnanec má právo nahliadnuť do osobného spisu a robiť si z neho odpisy.
cloe
25.09.08,21:46
Majka, no ale je tam výslovne napísané ...pracovný posudok do 15 dní... Tiež nevidím, že by sa to vzťahovalo aj na potvrdenie.:)
Melnick
25.09.08,21:48
Vieri a toto je pre Teba: :)

§ 75
Pracovný posudok a potvrdenie o zamestnaní
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok do 15 dní od jeho požiadania. Zamestnávateľ však nie je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok skôr ako dva mesiace pred skončením pracovného pomeru. Pracovným posudkom sú všetky písomnosti týkajúce sa hodnotenia práce zamestnanca, jeho kvalifikácie, schopností a ďalších skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce. Zamestnanec má právo nahliadnuť do osobného spisu a robiť si z neho odpisy.
cloe
25.09.08,22:06
§ 75
Pracovný posudok a potvrdenie o zamestnaní
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok do 15 dní od jeho požiadania. Zamestnávateľ však nie je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok skôr ako dva mesiace pred skončením pracovného pomeru. Pracovným posudkom sú všetky písomnosti týkajúce sa hodnotenia práce zamestnanca, jeho kvalifikácie, schopností a ďalších skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce. Zamestnanec má právo nahliadnuť do osobného spisu a robiť si z neho odpisy.

(2) Pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní a uviesť v ňom najmä...

No teda, som v pomykove. Ja to chápem tak, že bod 1. sa týka pracovného posudku a bod 2. sa týka potvrdenia o zamestnaní. A teda pracovný posudok vydať do 15 dní od požiadania a potvrdenie pri skončení PP.:)
Melnick
25.09.08,22:17
Ja to stále chápem rovnako.:):):) Len s tým rozdielom, že o posudok "musí" zamestnanec požiadať a o zápočtový list nie, pretože ten, je mu zamestnávateľ povinný dať, aj bez žiadostia a to dokonca v deň ukončenia PP.:) /hovorí právnička v druhom linku/

http://www.profesia.sk/cms/odchadzam-z-prace/ako-dat-vypoved/zamestnanec-dostane-posudok-a-potvrdenie/?cms_id=9440&detail=1

http://www.etrend.sk/osobne-financie/moje-pravo/pracovny-posudok-a-potvrdenie-o-zamestnani/71424.html
cloe
25.09.08,22:26
V tých článkoch je len to, čo v ZP. Stále mi to vychádza tak, ako som napísala. S tým, že posudok vydáva na žiadosť zamestnanca a potvrdenie bez, súhlasím bez výhrad.
Tú lehotu 15 dní na vydanie potvrdenia fakt nevidím:)
Melnick
25.09.08,22:32
mimotemy:D:):D:):D Dobrú noc.
mictax
02.01.09,14:47
Pracovný posudok nieje zápočtový list ani potvrdenie o príjmoch za daný rok, je to iná kategória. Pracovný posudok je hodnotenie zamestnanca a zamestnávatel ho nevydáva automaticky ale len na základe žiadosti zamestnanca. Dotaz smeruje asi k najneskoršiemu termínu, ku ktorému je zamestnávatel povinný vydať zápočtový list a potvrdenie o príjmoch. Seriozny zamestnávatel ich vydá pri prepustení zamestnanca automaticky nejneskoršie v den prepustenia zamestnanca, lebo pokial by mal nasledujúcim dnom možnosť sa zamestnanec inde zamestnať, tak má problém. A nehovoriac o vybavení podpory. Zákonník práce neuvádza, do kedy najneskoršie musí vydať uvedené dokumenty v súvislosti s ukončením pracovno-právneho vzťahu!