z.j
09.09.08,21:23
Zdravím.
Kúpili sme RD, ktorý stojí na určitom pozemku. Sú tam "ďalšie" stavby ako letná kuchyňa, šopa, garáž. Garáž (z roku 1970, kedy na to nebolo potrebné ani stavebné povolenie) nie je spojená s RD, čiže potrebuje súpisné číslo, no nikdy to nebolo vybavené. Predchádzajúci majitelia nadobúdli nehnuteľnosť v dedičnom konaní, kde v rozhodnutí nie je zvlášť pomenovaná garáž.
V kúpno-predajnej zmluve medzi nami a predchádzajúcimi majiteľmi tiež nie je pomenovaná garáž, no je zrejmé, že sme kúpili aj pozemok, aj RD, aj "všetko čo je na pozemku".
Samozrejme sme chceli dať všetko do poriadku, tj. aj to súpisné číslo. Mestský úrad to odmieta vydať, lebo:
-nikde ten garáž neevidujú (daň za to ale vyberajú),
-garáž nebola pomenovaná pri dedičnom konaní,
-garáž nebola pomenovaná v kúpno predajnej zmluve, tj, ako keby neexistovala doteraz.
Ich postoj je:
-keďže garáž neevidovali, môžu sa domnievať, že je to čierna stavba (miestne zisťovanie by potvrdilo že je to 40 ročná garáž),
-ak naďalej chceme to súpisné číslo, máme odovzdať projekt a dať zkolaudovať garáž.

Je postup mestského úradu v poriadku? Môžu nevydať súpisné číslo, resp. klásť takéto podmienky? Ak by sme celú vec nechali tak, môže nás niekto, niekedy napr. pokutovať? Musíme platiť daň z nehnuteľnosti z "neexistujúcej" garáže?
duves
10.09.08,05:27
Zdravím.
Je postup mestského úradu v poriadku? Môžu nevydať súpisné číslo, resp. klásť takéto podmienky? Ak by sme celú vec nechali tak, môže nás niekto, niekedy napr. pokutovať? Musíme platiť daň z nehnuteľnosti z "neexistujúcej" garáže?
Ja si myslim, že postup je o.k. Ak tak neurobite, môžu dat nariadenie na odstranenie čiernej stavby.
z.j
10.09.08,07:36
Lenže to nie je čierna stavba. Ten garáž tam už stojí 40 rokov. Bola postavená v dobe, keď na to nepotrebovali ani stavebné povolenie, tým pádaom ani projekt. Nikoho to netankovalo, ani predchádzajúcich majiteľov, ani úrady. A keď to chcem dať do poriadku, nakoniec ja budem ten zlý?
To nechápem, ako môžu brať kúpno-predajnú zmluvu (vlastne čo ich do toho od koho a za čo som to kúpil + RČ sú tam popísané, atď.) pri rozhodovaní ako smerodajnú.
Zjednodušene: Ak by bolo v kúpno-predajnej zmluve slovo "garáž", tak nám bez problémov dajú súpisné číslo, bez projektu, bez všetkého, ale keďže slovo "garáž" tam nenašli, tak nám nedajú súpisné číslo.
Môžem žiadať miestne zisťovanie, aby sa presvedčili o tom, že to nie je čierna novostavba?
Milan.Žiška
10.09.08,07:58
:)Legálnosť stavby potvrdzuje vyberanie dane - na základe čoho a na aké číslo sa odvolávajú, keď požadujú peniaze. Asi by som sa zameral týmto smerom.
Hádať sa s nimi nei je na mieste " vždy budú mať pravdu", aj keď len svoju a veci to nepomôže.


Na základe čoho žiadajú dane - ak uznajú chybu zlegalizuj to a budeš mať pokoj - žiadaj aby nevyžadovali všetky dokumentácie a natlač ich do formy fotodokumentácie. Stojí to za pokus a budeš mať pokoj aj ty a oni " birokrati" budú mať svoje.

Veľa štastia:)
wagner
10.09.08,16:42
Pravdepodobne to fotodokumentáciou nepôjde. Žiaľ. Bude potrebné to zlegalizovať. Pokiaľ jednotlivé budovy - teda letná kuchyňa ak je postavená zvlášť, garáž a pod nemajú výmeru väčšiu ako 25 m2 a výšku viac ako 3m, tak na každú požiadaj o dodatočné povolenie na drobnú stavbu. Ak to nie je na GP, tak si to musíš dať zamerať a na základe GP požiadaš o súpisné číslo na každú budovu. Potom si to daj aj zapísať do KN, aby bol konečne pokoj.
z.j
10.09.08,18:29
Na mape katastra nabola zakreslená tá garáž. Samozrejme som dal vyhotoviť geoplán (za nemalé peniaze). Aj to som odovzdal na mestský úrad + čestné prehlásenie, že garáž je z roku 1970. Predchádzajúci majitelia to môžu potvrdiť, nemajú s tým problém.
Všetka moja snaha stroskotá na tom, že to nemáme v kúpno-predajnej zmluve. Ako keby sa ich to týkalo.
Dá sa dať zakresliť drobná stavba na kataster s geoplánom bez súpisného čísla?
wagner
11.09.08,16:09
Bez súpisného čísla nie. Vybav si na úrade súhlas s drobnou stavbou a pýtaj si súpisné číslo. Až na základe pridelenia súpisného čísla Ti kataster garáž zapíše.
anonym222
12.09.08,18:14
Nie som si istý, že pred 40 rokmi si nepotreboval stavebné povolenie na garáž. My sme vtedy stavali chatu 25m2 a povolenie sme potrebovali. Garáž pred 28 rokmi taktiež s povolením.
Miestny úrad ti nemôže prideliť súpisné číslo na stavbu, ktorá nebola riadne skolaudovaná. Žiadna dokumentácia ti nepomôže. Skutočne sa jedná o čiernu stavbu. Myslím že by však nemal byť problém dodatočne ju legalizovať, ale celému byrokratickému procesu sa asi nevyhneš.
Čo sa týka daní, tie nemajú s tým nič spoločné, ak sa to aj na prvý pohľad zdá. Daň platíš na základe daňoveho priznania, ktoré si podal podľa daňového zákona. Ak by si ju nepriznal, mohli by ťa pokutovať. Správca dani nemusí byť vôbec ten istý subjekt, ktorý ti pridelí súpisné číslo. Napr. v jednom prípade to je mesto a v druhom napr. miestny úrad.
Karas Milan
13.09.08,12:25
Ahoj. Jednoduchú budovu s maximálne el. rozvodmi nemôže byť problém zlegalizovať. Ka Mil