sassi
10.09.08,05:28
Ahoj Poraďáci!!!
Neziskovky som nikdy neúčtovala, takže táto téma je pre mňa Španielska dedina. Veľmi pekne Vás prosím o radu ako sa účtuje združenie právnických osôb - neziskové!
Doktorka je SZČO a chce si založiť obč.združenie za účelom výskumu rakoviny. Príjmy združenia budú pozostávať len z percenta z príjmov. Moje otázky:
1/ Musí viesť jednoduché účtovníctvo, alebo podvojné, alebo stačí ak si bude viesť len evidenciu príjmov a výdavkov?
2/ Musí podávať DP?
3/ Z hľadiska DPH - členovia sú platcami DPH, Združenie nemusí byť?
4/ Má to nejaký háčik v súvislosti s člemni združenia, ak okrem členstva majú vlastné firmy a podnikajú???
Veľmi pekne ďakujem!
sassi
10.09.08,07:01
Prosím, nájde sa niekto, kto čo to poradí?????

Na Porade som si našla odpoveď na DPH. Ak som to správne pochopila, tak platí, že aj keď je SZČO neplatca DPH, pri podpise Zmluvy o zružení (ak sú ostatní členovia platcami) je povinný sa registrovať. Je to tak????
hanelie
10.09.08,07:14
je rozdiel medzi občianským združením a združením právnických osôb - každé vzniká podľa iného zákona

občianske združenie je právnická osoba ,účtovníctvo môže však viesť jednoduché , daňové priznanie musí podávať - pri DPH sa riadi zákonom ako všetky subjekty


Má to nejaký háčik v súvislosti s člemni združenia, ak okrem členstva majú vlastné firmy a podnikajú???

žiadny háčik - môžu byť členmi O Z
sassi
10.09.08,07:29
Veľmi pekne ďakujem. Už som v obraze. Prajem pekný deň!