milio
10.09.08,07:25
Dobry den chcem Vas poprosit o radu.

Pracujem v jednej zatial nemenovanej firme.
A obraciam sa na Vas s prosbou o informaciu vo Vecy dlhu zamesnavatela voci mne.
Môj problem je nasledovny:So zamesnavatelom som sa spolu smojimy spolupracovnikmy dohodol na vykonani prace za ktoru nam mala bit vyplatena odmena.
Pracu sme zacali vvykonavat v stanovenom termine t.j.1.septembra 2007.
A podmienky boli nasledovne:
1.Pri oprave 70% do 31.12.2007 nam malo bit vyplatenych 70% z dohodnutej sumy.
2.A zvysnych 30% malo bit opravenych do 31.3.2008 a nasledne doplatenie 30% z danej sumy.
3.Zo zamesnavatelom sme sa dohodli ze 10% z celeho poctu vadnych vyrobkov sa nezohladnuje.

Teraz nasleduje problem:Prva podmienka bola dodrzana,my sme opravyli do 31.12.2007 nad 70% a zamesnavatel nam vyplatil dane percenta zo sumy.
Od 1.1.2008 do 31.3.2008 sme opravyli zvysnu cast vadnych vyrobkou stym ze zostalo neopravenych 9,98% - tym sme splnili
Druhu aj tretiu podmienku a mal nam bit doplateny zvysok % z dohotnutej odmeny.
Ale tak sa nestalo do dnesneho dna.
Zamesnavatel sa stale vyhovara na podklady a dokumentacie ale tie na ktorych sme sa dohodly sme mu mi odovzdali vcas.
My sme im este vypracovali aj podklady ktore sme nemuseli ale chceli sme tym urychliť
vyplatenie penazi.
Stale sa hladaju nejake chyby a vyhovorky typu:-nemame cas,maly sme dovolenku,su surnejsie veci na praci.
Tieto vyhovorky trvaju uz od marca to je uz 5mesiacov.
Myslime si ze zamestnavatel caka len na to kym dame vsetci vypoved. na to kym odideme.-bez penazi!najhorsie na tom je to ,ze sme sa s nim dohodli len ustne./ale je viac ludi ktori o dohode vedia a mam aj kopie komunikacie so zamestnavatelom./

Mohol by nam niekto z Vas s tymto problemom poradit.
PS:nejde o malu sumu penazi.
veronikasad
10.09.08,05:32
Čo znamená, že ste sa dohodli len ústne. Robíte vo firme načierno bez pracovnej zmluvy či dohody /napr.o vykonaní práce/?
luigi72
10.09.08,05:54
Čo znamená, že ste sa dohodli len ústne. Robíte vo firme načierno bez pracovnej zmluvy či dohody /napr.o vykonaní práce/?

Precital som to 2x a vyplyva mi z toho to, ze asi su riadnymi zamestnancami firmy, kde sa vyrobili dajake nepodarky, ktore sa ale dali opravit. Skupina zamestnancov sa dohodla so zamestnavatelom, ze to opravia vo vlastnom volnom case (cize asi nacierno) a za to dostanu tu dohodnutu odmenu.

Vidim, ze v ZP uz nie je § 126 Mzda pri chybnej práci ...

Mohlo to takto byt, alebo som trafil poriadne vedla?

S podobnym pripadom som sa uz stretol, ale tam neslo o "nejde o malu sumu penazi." ale len par tisic a boli aj riadne vyplatene. Vsetko zavisi od povahy, poctivosti zamestnavatela.
milio
10.09.08,06:19
sme riadnymi zamestnancami arobili sme to formou nadcasov.za tu prvu polovicu nam odmena bola vyplatena mame to normalne napisane vo vyplatnej paske.len teraz teda uz 5mesiacov nam nechcu vyplatit tu druhu cast.mne ide o to ci to mozme riesit cez pravnika ci sa to oplati ked sme sa dohodli len ustne.
Chobot
10.09.08,08:06
sme riadnymi zamestnancami arobili sme to formou nadcasov.za tu prvu polovicu nam odmena bola vyplatena mame to normalne napisane vo vyplatnej paske.len teraz teda uz 5mesiacov nam nechcu vyplatit tu druhu cast.mne ide o to ci to mozme riesit cez pravnika ci sa to oplati ked sme sa dohodli len ustne.

Keď to nemáte ako dokázať (nemáte to písomne), tak asi ťažko budete od zamestnávateľa niečo vymáhať súdne. Bolo by to tvrdenie proti tvrdeniu.
milio
10.09.08,10:09
pisomne to nemame.ale mame e-maily v ktorich sa o tom hovori.a este nejake dokumenty a myslim ze aj vyplatna paska v ktorej je vyplatena ta prva cast je dost dobri dokaz alebo nie???