Kičvárom
10.09.08,09:28
čaute,,,,
chcem sa spýtať, môj synovec ukončil štúdium strednej školy a bol sa zaevidovanať na úrade práce má 20 rokov má nárok na nejaké dávky?
Tweety
10.09.08,07:34
čaute,,,,
chcem sa spýtať, môj synovec ukončil štúdium strednej školy a bol sa zaevidovanať na úrade práce má 20 rokov má nárok na nejaké dávky?
Nie, nárok na podporu mu nevznikol.
Kičvárom
10.09.08,07:45
ja nemyslím podporu, ale sociálnu dávku, keď žije v domácnosti
s matkou a neplnoletým súrodencom a ich čistý príjem je 9 800sk
Tweety
10.09.08,07:48
ja nemyslím podporu, ale sociálnu dávku, keď žije v domácnosti
s matkou a neplnoletým súrodencom a ich čistý príjem je 9 800sk
To posúdia na SP.
hanelie
10.09.08,07:54
matka musí zajsť na ÚPSVaR , doložiť všetky doklady o prijmoch + potvrdenie o návšteve školy / neplnoletý súrodenec / + potvrdenie UoZ druhý syn /
budú sa posudzovať všetci : matka + dve deti
Anonymka
28.01.09,07:45
Chcela by som sa opýtať, ako to je v prípade, že sa niekoho manželka stane nezamestnanou zánikom firmy a keďže pracovala len 2 roky po materskej dovolenke, nemá nárok na dávky. Manžel je za ňu povinný platiť odvody? Je tam nejaká hranica, že aký musí mať jej manžel príjem? Z čoho sa počítajú odvody v tomto prípade a ako postupovať. Týka sa to aj ZP?
Ďakujem.
Zoltán Kovács
28.01.09,07:47
Chcela by som sa opýtať, ako to je v prípade, že sa niekoho manželka stane nezamestnanou zánikom firmy a keďže pracovala len 2 roky po materskej dovolenke, nemá nárok na dávky. Manžel je za ňu povinný platiť odvody? Je tam nejaká hranica, že aký musí mať jej manžel príjem? Z čoho sa počítajú odvody v tomto prípade a ako postupovať. Týka sa to aj ZP?
Ďakujem.

To že nemá nárok na dávku v nezamestnanosti ešte neznamená, že nemôže sa prihlásiť na ÚP. Dokonca sa odporúča, nakoľko ÚP za evidovaných uchádzačov platí zdravotné poistenie. Keby sa neregistrovala na ÚP, tak z hľadiska zákona o zdravotnom poistení by bola samoplatiteľka a vtedy by musela platiť sama odvod do ZP.
Anonymka
28.01.09,07:50
No samozrejme sa prihlási, to som nepísala, že sa neprihlási, len či musí za ňu platiť odvody jej manžel - do SP.
Zoltán Kovács
28.01.09,07:53
No samozrejme sa prihlási, to som nepísala, že sa neprihlási, len či musí za ňu platiť odvody jej manžel - do SP.

NIe
veronikasad
28.01.09,08:01
Chcela by som sa opýtať, ako to je v prípade, že sa niekoho manželka stane nezamestnanou zánikom firmy a keďže pracovala len 2 roky po materskej dovolenke, nemá nárok na dávky. Manžel je za ňu povinný platiť odvody? Je tam nejaká hranica, že aký musí mať jej manžel príjem? Z čoho sa počítajú odvody v tomto prípade a ako postupovať. Týka sa to aj ZP?
Ďakujem.
Ak dieťa ešte nemá 6 rokov a nie je umiestnené v školke, nemusí sa evidovať na úrade práce. Stačí ak sa prihlási v zdr. poisťovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku, platitelom zdr.poistenia bude naďalej štát. Rovnako aj v sociálnej poisťovni bude štát platitelom dôch. poistenia. Pri evidencii na úrade práce štát za ňu dôch.poistenie neplatí.
Anonymka
28.01.09,08:09
Nemá šesť rokov ale je v škôlke...
Anonymka
28.01.09,08:10
dieťa ešte nemá šesť rokov ale chodí do škôlky.
veronikasad
28.01.09,08:11
Nemá šesť rokov ale je v škôlke...
v tom prípade nech sa eviduje na úrade práce. V SP sa môže evidovať ako dobrovolne poistená osoba, doporučujem dobrovolné nem. poistenie. Z ktorého bude mať nárok na príp. nemocenské aj OČR. Do doby poistenia 270 dní sa jej započítava aj poistenie u zamestnávateľa. /platí sa 4,4% z jej stanovené vymer. základu, najmenej 4,4% z 295,50€
Anonymka
28.01.09,08:21
teda to, že za ňu musí odvádzať manžel nie je pravidlo... keď ona nemá z čoho platiť ... to je asi samozrejmé ... a vo vlastnom záujme sa to platí. Dobre hovorím?
veronikasad
28.01.09,08:26
teda to, že za ňu musí odvádzať manžel nie je pravidlo... keď ona nemá z čoho platiť ... to je asi samozrejmé ... a vo vlastnom záujme sa to platí. Dobre hovorím?
Povinnosť registrácie v SP nie je, ale ani štát za ňu nič v SP neplatí /neráta sa jej to do dôchodku, ani na nemoc/. AK sa prihlási ako DPO na nem. poistenie, je vecou dohody manželov, z akých prostriedkov to bude platiť. Treba však platiť pravidelne do 8. dňa nasl. mesiaca, lebo inak to poistenie nemá význam, pri nedoplatkoch a neskorých platbách jej nárok na dávku nevznikne.
fully.L0Aded
14.02.09,09:33
Chcem sa spýtať, keď ukončím strednú školu v máji, a mám voľný jún, júl, august a takmer celý september (potom idem na výšku) či je možné sa na tieto skoro 4 mesaice zaregistrovať na úrade práce ako nezamestnaný alebo nie. Ďakujem