ajacik
10.09.08,11:06
Dobrý den

Potrebovala by som si niečo overiť.

S.r.o. ide kúpiť garážové stánie. Teraz má sídlo asi dve ulice od tejto garáže ale v blízkej budúcnosti plánuje zmeniť sídlo podnikania na adresu, kde je aj garáž.

1. Nie je s tým problém, že garáž je inde ako sídlo spoločnosti? Spoločnosť môže garáž využívať na 100% aj teraz, lebo je to blízučko (podľa mna môže, ale či s tým nemá niekto osobné skúsenosti, príp. iný názor)

2. Na uplatnenie odpočtu DPH mi stačí kúpna zmluva? Bude hradená z BÚ.

veľmi pekne vám dakujem za odpoved
Tweety
10.09.08,09:08
Dobrý den

Potrebovala by som si niečo overiť.

S.r.o. ide kúpiť garážové stánie. Teraz má sídlo asi dve ulice od tejto garáže ale v blízkej budúcnosti plánuje zmeniť sídlo podnikania na adresu, kde je aj garáž.

1. Nie je s tým problém, že garáž je inde ako sídlo spoločnosti? Spoločnosť môže garáž využívať na 100% aj teraz, lebo je to blízučko (podľa mna môže, ale či s tým nemá niekto osobné skúsenosti, príp. iný názor)

2. Na uplatnenie odpočtu DPH mi stačí kúpna zmluva? Bude hradená z BÚ.

veľmi pekne vám dakujem za odpoved
1. nie je
2. áno, ak splňa náležitosti zákona o dph. § 49, § 71
Zoltán Kovács
10.09.08,09:09
Dobrý den

Potrebovala by som si niečo overiť.

S.r.o. ide kúpiť garážové stánie. Teraz má sídlo asi dve ulice od tejto garáže ale v blízkej budúcnosti plánuje zmeniť sídlo podnikania na adresu, kde je aj garáž.

1. Nie je s tým problém, že garáž je inde ako sídlo spoločnosti? Spoločnosť môže garáž využívať na 100% aj teraz, lebo je to blízučko (podľa mna môže, ale či s tým nemá niekto osobné skúsenosti, príp. iný názor)

2. Na uplatnenie odpočtu DPH mi stačí kúpna zmluva? Bude hradená z BÚ.

veľmi pekne vám dakujem za odpoved

Pripájam ti zaujímavý link na garážové státie:

http://www.porada.sk/t63855-garazove-statie.html


K uplatneniu dph: Ak kúpna zmluva splňa podmienky § 71 zákona o DPH, tak je možnosť si uplatniť daň na vstupe.
ajacik
03.10.08,06:30
Ešte by som vás chcela poprosiť: zmluva bola podpísaná 28.9.2008, kúpna cena bola zaplatená 1.10.2008. Kedy vzniká nárok na odpočet?

veľmi pekne dakujem
ajacik
03.10.08,09:22
....... posúvam . dakujem
Vladimír Ozimý
03.10.08,09:52
Ešte by som vás chcela poprosiť: zmluva bola podpísaná 28.9.2008, kúpna cena bola zaplatená 1.10.2008. Kedy vzniká nárok na odpočet?

veľmi pekne dakujem

nárok vzniká dňom dodania. úhrada nie je podstatná. to znamená ani podpis zmluvy nie je zadefinovaný ako vznik daňovej povinnosti. § 19 ods. 1 zákona o DPH je napísané že pokiaľ ide o nehnteľnosť môže nastať vznik daňovej povinnosti:
a) odovzdaním nehnuteľnosti do užívania ak je skôr ako zápis do katastra
b) zápisom do katastra nehnuteľnosti
takže treba ísť do zmluvy a zistiť či dňom podpisu zmluvy sa odovzdáva nehnuteľnosť do užívania ak ano potom vznik daňovej povinnosti je 28.9. a ak máte faktúru máte nárok na odpočítanie v septembri.
Ak sa začne nehnuteľnosť užívať zápisom potom ak je neskorší ako dátum úhrady je vznik daňovej povinnosti podľa § 19 ods. 4 deň prijatia platby t.j. 1.10.
ajacik
07.10.08,21:15
dakujem.
ENEN
15.01.09,12:17
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť s kúpou garážového státia.
Mám zmluvu o uzavretí budúcej zmluvy o prevode vlastníctva nebytového priestoru podpísanú 29.5.2008.
V zmluve sú dohodnuté 3 splátky na kúpu nehnuteľnosti z toho dve boli zaplatené v r.2008 spoločnosť nám vystavila faktúry s DPH.My sme uplatnili odpočet DPH.Tretia splátka bude zaplatená v r.2009.
1.Ako mám účtovať tieto splátky v JU? Ako nákup DM?
2.Ako evidovať tretiu splátku v majetku ako zaväzok?
3.Keď dôjde k odovzdaniu garážového státia,alebo zápisu do katastra zaradím do majetku a začnem odpisovať( 4.OS)?
Neviem si s tým poradiť.
Ďakujem
ENEN
17.01.09,18:11
Prosím Vás nevie mi nikto poradiť ?
dracica
17.01.09,18:16
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť s kúpou garážového státia.
Mám zmluvu o uzavretí budúcej zmluvy o prevode vlastníctva nebytového priestoru podpísanú 29.5.2008.
V zmluve sú dohodnuté 3 splátky na kúpu nehnuteľnosti z toho dve boli zaplatené v r.2008 spoločnosť nám vystavila faktúry s DPH.My sme uplatnili odpočet DPH.Tretia splátka bude zaplatená v r.2009.
1.Ako mám účtovať tieto splátky v JU? Ako nákup DM?
2.Ako evidovať tretiu splátku v majetku ako zaväzok?
3.Keď dôjde k odovzdaniu garážového státia,alebo zápisu do katastra zaradím do majetku a začnem odpisovať( 4.OS)?
Neviem si s tým poradiť.
Ďakujem

Garáž má obstarávaciu cenu /cenu bez DPH/ do 30tísíc ??
ENEN
18.01.09,10:04
Nie, cena bez DPH je 320000 SK