dana9
10.09.08,10:41
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť, snažím sa dopátrať, aký právny predpis ukladá podnikateľom povinnosť uvádzať ceny v slovenských korunách. Riešim otázku, či je možné, aby podnikateľ uvádzal ceny čisto v eurách.

Snažím sa nájsť priamo vyjadrenú povinnosť uvádzania ceny v SKK. V zákone o NBS je uvedené, čo sa považuje za zákonné platidlo, vyhláška rieši, že PO sú povinné prijímať platby v SKK, zákon na ochranu spotrebiteľ uvádza, že predávajúci je povinný oznčaiť tovar prevdiovu cenou, ale nikde sa neuvádza, že to musí byť v SKK. Je to taká samozrejmá vec, stanoviská z MH SR a SOI, boli úplne jednoznačné, ale nikde ma nevedeli odkázať na konkrétny predpis.


Vopred ďakujem všetkým za pomoc
Lienkovo
10.09.08,09:25
Ahoj, asi mas na mysli dualne zobrazovanie.

V tomto linku su vyhlasky MH SR, tak tam najdes info o zobrazovani v SKK a EUR.

http://www.euromena.sk/dualne-zobrazovanie-cien-tovarov-a-sluzieb/9432s
dana9
10.09.08,09:39
Dakujem ale praveze o toto mi nejde.

My totizto vobec nechcem uvadzat ceny v skk, len v eur.

A neviem najst zákaz takehoto postupu priamo v pravnych predpisoch.

Pri dualnom zobrazovani ide o to, ze ked uvadzas ceny v SKK, musis uviest konverzny kurz, a cenu v erur, aby ich spotrebitelia vedel preratat na EUR.

ale povinnost uvadzat ceny v SKK je kde?
Samozrejme, platit by mohli v SKK. len ten cennik cisto v EUR
ma trapi
Lienkovo
10.09.08,09:50
Ja chapem to dualne zobrazovanie cien ako povinne, bez moznosti iba SKK alebo iba EUR, proste bez vynimiek. Asi tak ze musia byt dve meny sucasne vsade zobrazene v tych obdobiach ktore su stanovene. Ale mozno to niekto vnima inak, tak to prenecham inym, skusenejsim :)
Zoltán Kovács
10.09.08,09:51
Zákon č. 18/1996 o cenách


§ 15
Označovanie tovaru cenami
(1) Každý tovar musí byť pri predaji označený cenou
platnou v čase ponuky, a to cenovkou, informáciou
o cene formou cenníka, vývesky alebo iným primeraným
spôsobom.

Vysvetľujem to tak, že momentálne cena uvedená len v € nie je platná cena, nakoľko momentálne na Slovensku euro nie je zákonným platidlom.
hanelie
10.09.08,09:55
logicky by to vyplývalo: zo zákona o ochrane spotrebiteľa, niečo v zmysle:
ceny musia byť uvedené v platnej mene - SKK - nikde to tam však nie je,
takže, čo nie je zákázané - je dovolené ...........:confused:
predkladateľom tohto zákone je MHSR asi tam by mala smerovať otázka
Petra Nová
10.09.08,09:57
Dakujem ale praveze o toto mi nejde.

My totizto vobec nechcem uvadzat ceny v skk, len v eur.

A neviem najst zákaz takehoto postupu priamo v pravnych predpisoch.

Pri dualnom zobrazovani ide o to, ze ked uvadzas ceny v SKK, musis uviest konverzny kurz, a cenu v erur, aby ich spotrebitelia vedel preratat na EUR.

ale povinnost uvadzat ceny v SKK je kde?
Samozrejme, platit by mohli v SKK. len ten cennik cisto v EUR
ma trapi
Nie som odborník na ceny, takže by som sa asi do toho nemala pliesť. A neviem, či je povinnosť uvádzať v SKK zakotvená priamo v právnom predpise. Ale pri úvahe, prečo treba ceny na Slovensku uvádzať v SKK, by som vychádzala z tohto:
Zo zákona o cenách § 2- podľa ktorého cena je peňažná suma dohodnutá pri nákupe a predaji tovaru a z definície pojmu cena, ktorý cenu definuje výmennú hodnotu v trhovej ekonomike, skoro vždy vyjadrenú v peňažných jednotkách pri predaji tovaru. Keďže zatiaľ je na Sk platnou cenou peňažnou jednotkou SKK, nie euro, tak cena musí byť predovšetkým v korunách a označovanie v eurách je na základe osobitného zákona.
uko
10.09.08,10:00
podľa mňa to je v zákone aj vo vyhláškach, ktoré sa týkajú duálneho oceňovania. tam je to jasne, že sa má uvádzať cena v Sk a v EUR. nie je to tak, ze keď uvádzaš ceny v Sk, tak musíš aj v Eur. možno je to hra so slovíčkami, ale podľa mňa je to tak.
inak som myslela, či niečo nebude aj v zákone o ochrane spotrebiteľa alebo zákone o cenách. prebehla som ich len zbežne a o mene sa tam asi nehovori
Gabi03
10.09.08,10:00
Ja by som sa skôr zamerala na to, v akej mene požadujete platenie. Ak by ste umožňovali aj v SKK, ja by som tam tie ceny dala.
dana9
10.09.08,10:28
Zákon č. 18/1996 o cenách


§ 15
Označovanie tovaru cenami
(1) Každý tovar musí byť pri predaji označený cenou
platnou v čase ponuky, a to cenovkou, informáciou
o cene formou cenníka, vývesky alebo iným primeraným
spôsobom.

Vysvetľujem to tak, že momentálne cena uvedená len v € nie je platná cena, nakoľko momentálne na Slovensku euro nie je zákonným platidlom.


Ahoj, presne takto uvažujem aj ja, ale tie pojmy v zákonoch sú také nejednoznačné.

Zákon o NBS uvádza, že NBS emituje slovenské koruny, ktoré sú zákonným platidlom. Teoreticky je jasné, čo tým chcú povedať, aj keď zaradením tohto ustanovenia do zákona, ktorý rieši čisto postavenie NBS a jej úlohy, je také, že to zavádza k výkladu, že sa pojmy v ňom použité sa nepoužijú pri výklade iných zákonov. (napr zákon o ochrane spotrebiteľa)

ten hovorí, že sme povinný cenu jednoznačne stanoviť - je stanovená v eurách. Platiť môžu v SKK, takže dodržiavame aj ustanovenia vyhlášky NBS (tuším 456/2001 o obehu a prijímaní platidiel)

Zákon o cenách hovorí, že strany sa na cene dohodnú - to je jasné, ale zase sa nehovoí v akej mene. Vychádzajúc sio zmluvnej slobody teoreticky v akejkoľvek. ale to sme už v štádiu "dohadovanie ceny" keď je spotrebiteľovi odprezentovaná jednoznačná cena. Ktorá by teda asi mala byť v SKK.

SOI aj MH zaujali jednoznačné stanovisko, že cenník musí byť v SKK, neuviedli však konkrétne zákonné ustanovenie.

Samozrejme existuje povinnosť duálneho zobrazenia, ale tá sa vzťahuje na prípady, keď je cena v SKK.

Tak ja neviem, proste sa mi to nezdá.
dana9
10.09.08,10:30
Ja by som sa skôr zamerala na to, v akej mene požadujete platenie. Ak by ste umožňovali aj v SKK, ja by som tam tie ceny dala.

Ahoj Gabi, ďakujem az príspevok.

umožňujeme platbu v SKK. To je náš hlavný argument.


ale som nesvoja.
Monika Kováčová
10.09.08,10:57
ty danica len hľadaj, pretože pri prechode z federálnej meny na slovenskú určite bolo v nejakom zákone stanovené uvádzanie meny v SK.
Ak sa pamätáš, veľa výrobkov bolo v tom čase bez ceny, alebo tam bola ešte cena Kčs...
rovnako to bolo aj s návodmi na použitie, boli vo všelijakých jazykoch...
dana9
10.09.08,11:07
ja viem, monika, makam na tom, pozerala som samozrejme najmä medzi zakonmi z federelneho obdobia, keď SKKS "vznikala" ale zatiaľ nič :-(
JankaO
10.09.08,11:13
vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 55/1994 Z. z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou v znení neskorších predpisov.
Podľa § 2 písm. c) tejto vyhlášky sa úhradou v hotovosti rozumie príjem peňazí v hotovosti, a to bankoviek a mincí platnej meny, ktorou je toho času slovenská koruna (Sk).
Nadväzne na iné právne normy, predovšetkým novelu devízového zákona č. 202/1995 Z. z. v znení neskorších predpisov, ktorá nadobudla účinnosť 1. januára 2004, ako aj ďalšie právne normy, napr. Obchodný zákonník, Občiansky zákonník je možné, aby daňový subjekt pri predaji tovaru alebo poskytnutí služby prijímal úhradu v inej ako slovenskej mene. V takomto prípade je daňový subjekt povinný prijatú úhradu v cudzej mene prepočítať kurzom Národnej banky Slovenska platným v deň prijatia takejto úhrady.
Tržby za predaný tovar alebo poskytnutú službu sa nadväzne na citovanú vyhlášku budú evidovať na elektronickej registračnej pokladnici v slovenskej mene.
Z uvedeného vyplýva, že aj výstupy z elektronickej registračnej pokladnice (doklad, páska dennej a mesačnej uzávierky) a výkazy denných a mesačných obratov sa budú evidovať v slovenskej mene.
JankaO
10.09.08,11:24
zo Zákona 250/2007.....
§ 14
(1) Predávajúci je povinný informovať spotrebiteľa
o konečnej cene10) predávaného výrobku alebo poskytovanej
služby a zreteľne označiť výrobok alebo službu
cenou alebo informáciu o cene inak vhodne sprístupniť.
(2) Informácia o cene, neúplná cena, chýbajúca cena
alebo informácia o spôsobe určenia ceny nesmú vzbudzovať
dojem, že
a) cena je nižšia, ako je skutočná cena,
b) určenie ceny závisí od okolností, od ktorých v skutočnosti
nezávisí,
c) v cene je zahrnutá dodávka výrobku, výkonu, práce
alebo služby, za ktoré sa v skutočnosti platí osobitne,
d) cena je alebo môže byť zvýšená, znížená alebo nezmenená,
aj keď to tak nie je,
e) vzťah ceny a užitočnosti ponúkaného výrobku alebo
služby zodpovedá skutočnosti, aj keď táto informácia
nie je pravdivá.
dana9
10.09.08,11:25
[quote=JankaO;816166]vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 55/1994 Z. z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou v znení neskorších predpisov.
Podľa § 2 písm. c) tejto vyhlášky sa úhradou v hotovosti rozumie príjem peňazí v hotovosti, a to bankoviek a mincí platnej meny, ktorou je toho času slovenská koruna (Sk).
Nadväzne na iné právne normy, predovšetkým novelu devízového zákona č. 202/1995 Z. z. v znení neskorších predpisov, ktorá nadobudla účinnosť 1. januára 2004, ako aj ďalšie právne normy, napr. Obchodný zákonník, Občiansky zákonník je možné, aby daňový subjekt pri predaji tovaru alebo poskytnutí služby prijímal úhradu v inej ako slovenskej mene. quote]


Janka, dakujem, toto ma nenapadlo. Tiež to podporuje moju teóriu, ale stále je to už o štádiu "platenia ceny".

Nehovorí to jednoznačne o tom, že že cena musí byť uvedená v SKK.
dana9
10.09.08,11:26
zo Zákona 250/2007.....
§ 14
(1) Predávajúci je povinný informovať spotrebiteľa
o konečnej cene10) predávaného výrobku alebo poskytovanej
služby a zreteľne označiť výrobok alebo službu
cenou alebo informáciu o cene inak vhodne sprístupniť.
(2) Informácia o cene, neúplná cena, chýbajúca cena
alebo informácia o spôsobe určenia ceny nesmú vzbudzovať
dojem, že
a) cena je nižšia, ako je skutočná cena,
b) určenie ceny závisí od okolností, od ktorých v skutočnosti
nezávisí,
c) v cene je zahrnutá dodávka výrobku, výkonu, práce
alebo služby, za ktoré sa v skutočnosti platí osobitne,
d) cena je alebo môže byť zvýšená, znížená alebo nezmenená,
aj keď to tak nie je,
e) vzťah ceny a užitočnosti ponúkaného výrobku alebo
služby zodpovedá skutočnosti, aj keď táto informácia
nie je pravdivá.

Cenu uvedieme v EUR a prepočíta sa výmenným kurzom, takže ju vlastne uvádzame jednoznačne, aspoň myslím :confused:
Gabi03
10.09.08,11:32
Cenu uvedieme v EUR a prepočíta sa výmenným kurzom, takže ju vlastne uvádzame jednoznačne, aspoň myslím :confused:

Podľa mňa by toto bolo zavádzanie. Prepočet by mal nastať konverzným kurzom, nakoľko už sme v režime duálneho oceňovania. Aj keby sa ťa to duálne oceňovanie netýkalo.
JankaO
10.09.08,11:37
Cenu uvedieme v EUR a prepočíta sa výmenným kurzom, takže ju vlastne uvádzame jednoznačne, aspoň myslím :confused:

Ak si prečítam nariadenie vlády č. 387/2007, o označovaní cien, nikde tam nie je spomenutá mena...

Čo je ale asi podstatné je povinnosť označovať cenovkami a to je aj s vyjadrenou menou - hlavnou, čo je t.č. Skk
Maxinka
11.11.08,10:32
Prosím Vás ak budem robiť Zmluvu o dielo, musím aj tam udať cenu v €?? Ak áno - podľa akého zákona??
Maxinka
11.11.08,11:19
Prosím Vás ak budem robiť Zmluvu o dielo, musím aj tam udať cenu v €?? Ak áno - podľa akého zákona??
Prosím, viete mi poradiť??Hľadám ale ešte som nenašla:o