S.Ch.
10.09.08,11:04
Dobrý deň, rada by som poprosila skúsenejších poraďákov o radu ohľadom DPH:

V jednom odbornom časopise som sa teraz dočítala, že pri službách uvedených v § 15 ods. 8, ktoré su dodané zahraničnou osobou - je DPH vždy prenesená na prijímateľa služby bez ohľadu na to, či je alebo nie je zahraničný dodávateľ služby registrovaný k DPH na Slovensku. Zahraničný dodávateľ neodvádza DPH podľa § 69 ods. 1, aj keď je registrovaný ako platiteľ DPH v SR, ale prednostne sa uplatní postup podľa § 15 ods. 8.

Treba k tomu pristupovať naozaj takto?

Problém je v tom, že máme faktúru od českého dodávateľa za prenájom hnuteľnej veci (služba podľa § 15 ods. 8), ktorý je registrovaný k DPH aj na Slovensku. Faktúru nám preto vystavili so slovenskou 19 % DPH, ktorú sme si my odpočítali. Mala byť táto fa bez DPH? Máme tam chybu?
Ďakujem za pomoc.
ALBO
11.09.08,07:00
Ja si myslím, že je to dobre, je tu platiteľ tak on odviedol daň.Keby fakturoval pod českým IČ DPH, tak potom prenos DP.
Milan Benka
11.09.08,07:11
Nie je to také jednoznačné. V zmysle §69 ods. 3 je zdaniteľná osoba povinná platiť daň pri službách podľa § 15/8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného čl. štátu .....

Nie je vôbec zohľadnená možnosť, že táto zahraničná osoba je už platiteľom dane v SR.

Teda v zmysle §69/3 je príjemca tejto služby povinný službu samozdaniť.
ALBO
11.09.08,07:29
Nie je to také jednoznačné. V zmysle §69 ods. 3 je zdaniteľná osoba povinná platiť daň pri službách podľa § 15/8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného čl. štátu .....

Nie je vôbec zohľadnená možnosť, že táto zahraničná osoba je už platiteľom dane v SR.

Teda v zmysle §69/3 je príjemca tejto služby povinný službu samozdaniť.

NO ale je potom cudzinec registrovaný na slovensku, chápaný v tomto zákone ako zahraničná osoba?

Potom načo sa tie firmy, ktoré robia tu napr. školenia tu registrujú pre DPh? a fakturujú s DPH, preto aby nemuseli rok čakať na vrátenie DPH (z hotelov, prenájmu priestorov).

Alebo je rozdiel medzi odsekom 2 a 3?
Milan Benka
11.09.08,07:32
Mám za to, že zákon nie je v tomto prípade jednoznačný.
Milan Benka
11.09.08,07:38
NO ale je potom cudzinec registrovaný na slovensku, chápaný v tomto zákone ako zahraničná osoba?
Pokiaľ nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň a pokiaľ podniká v zahraničí, stále bude na účely DPH zahraničnou osobou. Registráciou za platiteľa dane ňou neprestáva byť.

Potom načo sa tie firmy, ktoré robia tu napr. školenia tu registrujú pre DPh? a fakturujú s DPH, preto aby nemuseli rok čakať na vrátenie DPH (z hotelov, prenájmu priestorov).
Školenia nie sú službou podľa § 15/8.

Alebo je rozdiel medzi odsekom 2 a 3?
Ten rozdiel nie je v zákone poriadne vyriešený.


zvýraznené v texte.
S.Ch.
11.09.08,08:23
To je presne tá nepríjemná situácia, že to nie je jednoznačné. My v tom prenájme (ako som písala vyššie) pokračujeme, tak neviem, či treba všetky predchádzajúce faktúry opraviť a podať dodatočné DP a ďalej pokračovať v bez DPH, alebo pokračovať s DPH. Pravdupovediac, mám z z toho zimomriavky, ak to treba spätne opravovať.
Nezisťovali ste to niekto náhodou na daňovom úrade?
Milan Benka
11.09.08,09:18
To je presne tá nepríjemná situácia, že to nie je jednoznačné. My v tom prenájme (ako som písala vyššie) pokračujeme, tak neviem, či treba všetky predchádzajúce faktúry opraviť a podať dodatočné DP a ďalej pokračovať v bez DPH, alebo pokračovať s DPH. Pravdupovediac, mám z z toho zimomriavky, ak to treba spätne opravovať.
Nezisťovali ste to niekto náhodou na daňovom úrade?

Zadajte to ako dotaz na drsr.
S.Ch.
11.09.08,10:25
Zadajte to ako dotaz na drsr.
Asi budem musieť. Ďakujem Vám za Vaše názory.
S.Ch.
30.09.08,04:13
Posielam odpoveď z DRSR, snáď pomôže aj iným.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 69 ods.3 zákona o DPH je zdaniteľná osoba povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods.8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu. Zahraničnou osobou je taká právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania a ani prevádzkareň. V týchto prípadoch je povinná platiť DPH zdaniteľná osoba v tuzemsku, ktorej bola služba dodaná. Toto ustanovenie sa uplatní bez ohľadu na to či zahraničná osoba je alebo nie je registrovaná ako platiteľ DPH v Slovenskej republike, t.j. neuplatní sa všeobecné pravidlo podľa § 69 ods.1 zákona o DPH /zahraničná osoba neodvádza DPH podľa § 69 ods.1/, ale prednostne sa uplatní ustanovenie § 69 ods.3 zákona o DPH.
V prípade, ak platiteľ dane poskytuje služby podľa § 15 ods. 8 zákona o DPH pri určení miesta dodania služby poskytnutej zahraničnej osobe /§ 5 zákona o DPH/ postupuje podľa § 15 ods. 7 zákona o DPH.