mtehulka
10.09.08,12:35
Ahojte, potrebovala by som od Vas surne poradit. Som v pracovnom pomere od 1.4.2008 na dobu urcitu. Dna 8.9.2008 som oznamila zamestnavatelovi ustne na porade , ze som tehotna. Napisala som to aj mailom a poslala som to sefstvu , kolegom aj ekonomke,este ten den. Na druhy den mi zamestnavatel chcel dat podpisat dohodu o ukonceni PP k 12.9.2008. Co som odmietla, tak mi povedal ze mi da okamzite skoncenie pracovneho pomeru pre hrube porusenie pracovnej discipliny. Za to porusenie povazuje moju nepritomnost 4 dni v auguste, ked som sla na dovolenku, ktora bola ustne dohodnuta ale mi ju nepodpisal z pracovnej vytazenosti, ale mala som ju podpisanu kolegynou, ktora ho zastupuje. Podotykam, ze v sklade si kolegovia navzajom podpisovali dovolenky a bolo to ok lebo v tom case zamestnavatel bol na dovolenke. O tom ze som hrubo porusila pracovnu disciplinu som nedostala ziadne pisomne vyjadrenie ani upozornenie , ze po nasledujucom poruseni bude nasledovat vypoved. Nakolko som nechcela podpisat dohodu o ukonceni, som si vybavila PN , kedze som rizikovo tehotna a dorucila som PN este v ten den cize 9.9.2008. Toho dna mi domov osobne prisiel zamestnavatel aj so svedkom dorucit okamzite skoncenie PP pre hrube porusenie pracovnej discipliny , ktore som neprevzala. Velmi pekne Vas prosim o radu, co mam robit. Som zamestnana a na PN ? Som uz nezamestnana ? Je to skoncenie PP pravoplatne, kedze som uz bola na PN ? Plati tam ochranna lehota ?
Tweety
10.09.08,10:40
Ahojte, potrebovala by som od Vas surne poradit. Som v pracovnom pomere od 1.4.2008 na dobu urcitu. Dna 8.9.2008 som oznamila zamestnavatelovi ustne na porade , ze som tehotna. Napisala som to aj mailom a poslala som to sefstvu , kolegom aj ekonomke,este ten den. Na druhy den mi zamestnavatel chcel dat podpisat dohodu o ukonceni PP k 12.9.2008. Co som odmietla, tak mi povedal ze mi da okamzite skoncenie pracovneho pomeru pre hrube porusenie pracovnej discipliny. Za to porusenie povazuje moju nepritomnost 4 dni v auguste, ked som sla na dovolenku, ktora bola ustne dohodnuta ale mi ju nepodpisal z pracovnej vytazenosti, ale mala som ju podpisanu kolegynou, ktora ho zastupuje. Podotykam, ze v sklade si kolegovia navzajom podpisovali dovolenky a bolo to ok lebo v tom case zamestnavatel bol na dovolenke. O tom ze som hrubo porusila pracovnu disciplinu som nedostala ziadne pisomne vyjadrenie ani upozornenie , ze po nasledujucom poruseni bude nasledovat vypoved. Nakolko som nechcela podpisat dohodu o ukonceni, som si vybavila PN , kedze som rizikovo tehotna a dorucila som PN este v ten den cize 9.9.2008. Toho dna mi domov osobne prisiel zamestnavatel aj so svedkom dorucit okamzite skoncenie PP pre hrube porusenie pracovnej discipliny , ktore som neprevzala. Velmi pekne Vas prosim o radu, co mam robit. Som zamestnana a na PN ? Som uz nezamestnana ? Je to skoncenie PP pravoplatne, kedze som uz bola na PN ? Plati tam ochranna lehota ?
Zamestnáv. nemôže ukončiť okamžite skončiť PP v ochrannej dobe.( kedže si tehotná, DPN) § 68 odst. 3 ZP.
Martin Mocko
10.09.08,10:43
Jednoznačne si v práve. Ukončiť pracovný pomer môže zamestnávateľ pre hrubé porušenie prac.disciplíny iba vtedy, pokiaľ zamestnanca predtým písomne upozornil a určite nie za jeden priestupok (i keď tú dovolenku za priestupok nepovažujem, pretože ak mu to doteraz nevadilo - je to prinajmenšom divné) Taktiež ti nemôže dať výpoveď pokiaľ si PN. Že si písomne informovala zamestnávateľa o svojom tehotenstve je úplne v poriadku.

Výpoveď, ktorú ti priniesol je samozrejme neplatná, keďže si momentálne PN. Tebe pracovný pomer trvá a preto sa tak i správaj. Dodržuj liečebný režim.
mtehulka
10.09.08,10:50
No dakujem velmi pekne, za odpovede, a okamzite skoncenie PP mi nemoze dat ? a nedala som mu lekarske potvrdenie o mojom tehotenstve ako je uvedene v zakonniku. Tak neviem ci som povazovana za tehotnu na ucely zakonnika prace. Potom ma kryje len PN.
Tweety
10.09.08,10:51
No dakujem velmi pekne, za odpovede, a okamzite skoncenie PP mi nemoze dat ? a nedala som mu lekarske potvrdenie o mojom tehotenstve ako je uvedene v zakonniku. Tak neviem ci som povazovana za tehotnu na ucely zakonnika prace. Potom ma kryje len PN.
Veď som písala, že nemôže. Lekárske potvrdenie nie je potrebné, ak si to oznámila na porade, to stačí.
mtehulka
10.09.08,10:58
Dakujem za odpoved , ale nedala som lekarske potvrdenie o tom ze som tehotna, len tu PN, tak neviem ci som povazovana za tehotnu na ucely zakonnika prace. Kryje ma uz len PN.
Tweety
10.09.08,10:59
Dakujem za odpoved , ale nedala som lekarske potvrdenie o tom ze som tehotna, len tu PN, tak neviem ci som povazovana za tehotnu na ucely zakonnika prace. Kryje ma uz len PN.
Prečítaj si prosím prísp. č.5.
Martin Mocko
10.09.08,11:01
Dakujem za odpoved , ale nedala som lekarske potvrdenie o tom ze som tehotna, len tu PN, tak neviem ci som povazovana za tehotnu na ucely zakonnika prace. Kryje ma uz len PN.

Síce je táto formulka v zákonníku práce:

(6) Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie

Ale v tom problém nevidím. Tebe kľudne stačí PNka. Ale pokiaľ toto potvrdenie zašleš poštou na adresu zamestnávateľa - tak ťa musí ešte uznať za tehotnú...
Chobot
10.09.08,11:14
Veď som písala, že nemôže. Lekárske potvrdenie nie je potrebné, ak si to oznámila na porade, to stačí.

Nestačí to len oznámiť na porade. Bohužiaľ to treba písomne oznámiť a podložiť lekárskym potvrdením - § 40 ods. 6:

(6) Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie.

Čiže z pohľadu zamestnávateľa ona nie je tehotná, ale je na PN, z čoho má rovnakú ochranu ako z titulu tehotenstva.

Nech čo najskôr oznámi písomne aj s lekárskym potvrdením, že je tehotná.
mtehulka
10.09.08,11:15
blbne mi net preto som pisala dvakrat o tom, ze som nedala lekarske potvrdenie , dakujem za vsetky prispevky .... a mozem aj osobne dat prefotenu tehotensku knizku ? bude to stacit ?
Zoltán Kovács
10.09.08,11:16
Dna 8.9.2008 som oznamila zamestnavatelovi ustne na porade , ze som tehotna. Napisala som to aj mailom a poslala som to sefstvu , kolegom aj ekonomke,este ten den.


Nestačí to len oznámiť na porade. Bohužiaľ to treba písomne oznámiť a podložiť lekárskym potvrdením - § 40 ods. 6:

(6) Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie.

Čiže z pohľadu zamestnávateľa ona nie je tehotná, ale je na PN, z čoho má rovnakú ochranu ako z titulu tehotenstva.

Nech čo najskôr oznámi písomne aj s lekárskym potvrdením, že je tehotná.

Ak to bolo oznámené mailom (viď citát od zadávateľky), nestačí už iba dodatočne doložiť od lekára doklad?
Martin Mocko
10.09.08,11:21
Ak to bolo oznámené mailom (viď citát od zadávateľky), nestačí už iba dodatočne doložiť od lekára doklad?

Taktiež si myslím, že stačí mail ako písomné oznámenie. Teraz už iba zabehni k lekárovi a vypýtaj potvrdenie pre zamestnávateľa...to ti lekár vystaví (síce za nejakú korunku keďže sme už v trhovom mechanizme...).

Ale keďže zamestnávateľ je "vychcálek"..tak mu do listu pribaľ i písomnú informáciu o svojom tehotenstve...
Zoltán Kovács
10.09.08,11:33
Taktiež si myslím, že stačí mail ako písomné oznámenie. Teraz už iba zabehni k lekárovi a vypýtaj potvrdenie pre zamestnávateľa...to ti lekár vystaví (síce za nejakú korunku keďže sme už v trhovom mechanizme...).

Ale keďže zamestnávateľ je "vychcálek"..tak mu do listu pribaľ i písomnú informáciu o svojom tehotenstve...

A asi najlepšie by bolo získať aj vytlačený ten mail, ako dôkaz o oznámení tehotenstva.
Tweety
10.09.08,11:37
Taktiež si myslím, že stačí mail ako písomné oznámenie. Teraz už iba zabehni k lekárovi a vypýtaj potvrdenie pre zamestnávateľa...to ti lekár vystaví (síce za nejakú korunku keďže sme už v trhovom mechanizme...).

Ale keďže zamestnávateľ je "vychcálek"..tak mu do listu pribaľ i písomnú informáciu o svojom tehotenstve...
Len tak mimochodom mimotemy,za mojej praxe som sa ešte nestretla s tým, aby tehotná doložila doklad o svojom tehotenstve , zamestnáv. stále bolo dokladom rastúce bruško. Ale bohužiaľ toto teraz mnohým nestačí. Ak je rastúce bruško, ale niet dokladu k nemu, niet tehotenstva. Doba si vyžaduje na všetko papier, čo nie je na ňom, akoby ani nebolo .
Martin Mocko
10.09.08,11:45
Len tak mimochodom mimotemy,za mojej praxe som sa ešte nestretla s tým, aby tehotná doložila doklad o svojom tehotenstve , zamestnáv. stále bolo dokladom rastúce bruško. Ale bohužiaľ toto teraz mnohým nestačí. Ak je rastúce bruško, ale niet dokladu k nemu, niet tehotenstva. Doba si vyžaduje na všetko papier, čo nie je na ňom, akoby ani nebolo .

Keď si zoberiem reakciu zamestnávateľa a že bol ochotný ešte dňom doručenia PNky ísť priamo domov s ukončením PP - tak to už je drzosť. Preto si myslím, že s takýmito treba jednať úplne v medziach zákona...kľudne by bol ochotný to tehotenstvo poprieť, keďže nemá doklad od lekára i písomné stanovisko zamestnanca... (kto vie..možno málokto chápe mail a rastúce bruško za znak tehotenstva..ako vravíš)
brčko
10.09.08,12:07
Tiež si myslím, že v jej konkrétnom prípade treba presne dodržať zákonník práce, vzhladom na správanie zamestnávatela. A doručiť oznámenie s potvrdením od lekára čo najskôr.

Len taká otázka, "ak by nebola považovaná za tehotnú", len by bola na PN, považujete okamžité ukončenie PP podla § 68 ods.1 písm.b) za výpoved, na ktorú sa vzťahuje § 64 zákaz výpovede (lebo podla § 68 nemožno okamžite ukončiť PP len so zamestnancami uvedenými v ods.3 tohto paragrafu a PN tam spomenutá nie je). To neuvádzam k jej prípadu, len teoreticky.

Osobne dôvod, ktorý uvádza jej zamestnávatel nepovažujem za závažné porušenie prac.disciplíny. A na to by som sa zamerala.
Zamestnávatel by musel dodržať medzi iným aj § 70 (skutkové vymedzenie dôvodu okamž.skončenia PP) + § 74 + § 144 ods.7 zákonník práce (čo sa týka absencie t.j. "neschválenej dovolenky")
Melnick
10.09.08,12:10
mimotemy Majka ,to nesmie byť dôkaz. To rastúce bruško. :mee::D:D:D:D
Ja príspevok zachvíľu vymažem. Dúfam,že ste ma pochopili. :D:D:D
mtehulka
12.09.08,14:05
Dakujem za vsetky rady. No momentalne mam situaciu taku, ze ma zamestnavatel odhlasil zo ZP a SP a PN mi uz nahlasil tak, ze nie som ich zamestnankyna ku 9.9.2008. Ja som poslala 11.9.2008 list doporucene aj s dorucenkou o tom ze som tehotna aj lekarske potvrdenie o tom,m za ktore som mimochodom musela zaplatit 100,- Sk. Co mam teraz robit ? Mam sa ist nahlasit na urad prace ? aj do SP a ZP ?
veronikasad
12.09.08,14:15
Dakujem za vsetky rady. No momentalne mam situaciu taku, ze ma zamestnavatel odhlasil zo ZP a SP a PN mi uz nahlasil tak, ze nie som ich zamestnankyna ku 9.9.2008. Ja som poslala 11.9.2008 list doporucene aj s dorucenkou o tom ze som tehotna aj lekarske potvrdenie o tom,m za ktore som mimochodom musela zaplatit 100,- Sk. Co mam teraz robit ? Mam sa ist nahlasit na urad prace ? aj do SP a ZP ?
Skôr upozorniť zamestnávateľa na neplatné rozviazanie pracovného pomeru s tým, že ak nedôjde náprave, budeš sa dožadovať zrušenia neplatného rozv.PP na súde.
brčko
12.09.08,16:08
Súhlasím s Veronikou. Asi by som začala inšpektorátom práce. A za neplatné by som pokladala okamžité ukonč.PP z dôvodu, že nedošlo k závažnému porušeniu prac.disciplíny.

Ako máš uvedené a vyplatené vo výplate za mesiac august tie 4dni. Ako dovolenku alebo ako absenciu?

Mimochodom ak si na PN, na UP by ťa aj tak nemohli zaevidovať a ani výstupné papiere nemáš a ZP sa dá vybaviť hocikedy. Ty však o takomto neuvažuj.
mtehulka
12.09.08,16:28
Tie augustove styri dni mam ako absenciu....
brčko
13.09.08,07:37
Tie augustove styri dni mam ako absenciu....

uf, no priznávam, že som čakala, že napíšeš, že to bolo preplatené ako dovolenka. Takže spory medzi tebou a zamestnávatelom začali už pred oznámením tehotenstva na porade a nie až po tom. Myslela som si, že až potom vytiahol tú neschválenú dovolenku.

Nuž skúsenosti s okamžitým ukonč.PP z dôvodu absencie nemám. Ak si mala absenciu a neprotestovala si už vtedy... Ako som už písala, podla mna, tam treba začať a protestovať proti neplatnej absencii a až následne proti okamžitému ukonč.PP.
Snád v otázke absencie a okamž.ukonč.PP poradia skúsenejší. :confused: Ja napíšem aké su podla mna varianty vzhladom na zákonník práce.

Podla mna záleží na tom:
1 či došlo k závažnému porušeniu prac.disciplíny a k dôvodu na okamžité ukončenie PP a zamestnávatel postupoval podla ZP (§ 68 + § 74 + § 144 ods.7 ... ZP neviem, či v prípade okamž.ukonč.PP treba dodržať aj § 63 ods.5 ZP alebo len v prípade "výpovede"?)
2. kedy bolo oznámené tehotenstvo, či pred doručením okamžitého ukonč.PP alebo až po nom ( § 40 ods.6 ZP)
3. či bolo doručené okamžité ukončenie PP (§ 38 + § 70 + § 68 ods.2 ZP)

Ak došlo k závažnému porušeniu PP a zamestnávatel postupoval podla ZP, tak v prípade, že:
- tehotenstvo nebolo oznámené pred doručením okamžitého ukončenia PP, tak ide o oprávnené okamžité ukonč.PP. Ale len v prípade doručenia v zmysle § 38 ZP.

- tehotenstvo oznámené bolo pred doručením ok.ukonč.PP, tak okamž.ukonč.PP nie je platné. Tehotnej môže dať v tomto prípade len výpoved podla § 63 ods.1 písm. e) v znení § 64 ods.3 písm.b) s plynutím výpovednej lehoty.

Ak nedošlo k závažnému porušeniu PP alebo zamestnávatel nedodržal ZP alebo nedoručil okamžité ukončenie PP, tak okamžité ukončenie PP nie je platné.

Ešte snád pre ukludnenie k nároku na materské.
Neviem v ktorom týždni tehotenstva si. No v prípade, že:
- máš splnených aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom a
- tvoj PP by skončil cca po 11týždni tehtenstva,
tak by si mala nárok na materské v ochrannej lehote. Tá je v prípade ukončenia PP počas tehotenstva 6mesiacov po ukončení PP (nem.poistenia). Do uplynutia tejto lehoty, ak som to dobre prerátala (ak skončí PP po 11tt) by si mala stihnúť nastúpiť na MD, čo je v tomto prípade 6týždnov pred predpokl.termínom pôrodu.
Danila
13.09.08,09:18
Tie augustove styri dni mam ako absenciu....V Tvojom prípade je veľmi dôležité posúdiť, prečo zamestnávateľ, a najmä kedy a akým spôsobom Ti oznámil, že sa jedná o absenciu. Lebo dovtedy sa to skutočne javilo celé ako problém po oznámení o tehotenstve. Kto schvaľuje dovolenku je zvyčajne obsiahnuté vo vnútroorganizačnej smernici účtovnej jednotky. Ak je taká smernica a Ty si postupovala v zmysle daných pokynov, tak absencia neobstojí. Ak nie je taká smernica a postupovala si systémom bežných zvyklostí na pracovisku bude len na Tebe, ako túto skutočnosť dokážeš. Pretože absencia býva dôvodom pre okamžité zršenie PP, na súdnych sporoch vcelku úspešná pre ZĽ.
bendo
13.09.08,09:25
uf, no priznávam, že som čakala, že napíšeš, že to bolo preplatené ako dovolenka. Takže spory medzi tebou a zamestnávatelom začali už pred oznámením tehotenstva na porade a nie až po tom. Myslela som si, že až potom vytiahol tú neschválenú dovolenku.

Ešte bol len "začiatok" septembra, možno to zamestnávateľ zmenil len dodatočne - vzhľadom na okolnosti...
mtehulka
15.09.08,15:22
Ahojte, no ja som proti absencii samozrejme protestovala.
1. Ale o tom , ze je to hrube porusenie pracovnej discipliny ,
nemam ziaden doklad. A som nebola ani upozornena na to , ze ak sa to bude opakovat mozem dostat vypoved.
2. tehotenstvo bolo oznamene den predtym, ako sa mi snazil zamestanavatel dorucit okamzite skoncenie PP.
3. Okamzite skoncenie je dorucene o 3 dni neskor ako bolo oznamene tehotenstvo.
4. Bola som v 14. tyzdni tehotenstva , ked sa to vsetko udialo.
5. A ak som v ochrannej lehote tak by mi ZL mal platit celu MD ?
brčko
15.09.08,15:32
ak by ti PP predsalen skončil a splnaš podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak po skončení PP si tých 6mesicov v tzv.ochrannej dobe a za vyššie uvedených podmienok by si mala nárok na materské z tohto už ukončeného nem.poistenia. Teda ak medzitým nebudeš inak nemocensky poistená, to by ochranná doba z ukončeného PP neplynula!

Zamestnávatel neplatí materské, materské platí soc.poistovna. Od zamestnávatela by si potrebovala len jedno potvrdenie.
gaborshoes
16.09.08,13:36
Súhlasím s Veronikou. Asi by som začala inšpektorátom práce. A za neplatné by som pokladala okamžité ukonč.PP z dôvodu, že nedošlo k závažnému porušeniu prac.disciplíny.

Ako máš uvedené a vyplatené vo výplate za mesiac august tie 4dni. Ako dovolenku alebo ako absenciu?

Mimochodom ak si na PN, na UP by ťa aj tak nemohli zaevidovať a ani výstupné papiere nemáš a ZP sa dá vybaviť hocikedy. Ty však o takomto neuvažuj.
a K INSPEKTORATU PRACE BY SOM PRIDAL ESTE PRAVNIKA, KEDZE MAS AJ NAROK Z NEPLATNEHO SKONCENIA PRACOVENHO POMERU.
Kedze predpokladam z vlastnej skusenosti, ze k zamestnavatelovi uz nenastupis, tak mu to aspon poriadne oslad, aby si zapamatal, co je ferovos voci zamestnancovi:-)