Monika
04.05.05,07:26
Prajem všetkým krásny deň,


veľmi Vás chcem poprosiť o radu, je to dosť naliehavé a nevieme si s manželom vôbec rady. O čo ide:

V pondelok manžel začal nový pracovný pomer, ale práca, ktorú ma robiť sa teraz javí úplne ináč, ako to bolo prezentované pred nástupom - v pracovnej zmluve má uvedený pracovný čas 7,5 hod. denne, ale šéfstvo vyžaduje denne pracovať minimálne 15 hodín, prácu nadčas nepreplácajú, ďalej sa jedná o limity mesačných obratov, ktoré ako obchodný zástupca firmy musí dodržať, no pred nástupom o týchto limitoch nebola vôbec reč, atď.

Je to dosť smutné, že nastala táto situácia, ale ako sa hovorí - keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú.

Prosím Vás, musí manžel túto prácu zobrať, ak došlo k tomu, že podmienky predom stanovené vôbec neplatia, on zatiaľ ešte pracovnú zmluvu nepodpísal.
Ak by povedal, že prácu neberie, nemôže mať z toho nejaký postih?
Momentálne je totiž na školení firmy a tieto záležitosti sa až teraz začali vyjasnovať, nevie, čo má urobiť, pretože rozhovory pred prijatím do pracovného pomeru boli úplne o niečom inom, ako je to teraz.

Prosím Vás, poraďte nám, veľmi Vás prosím, je to súrne.

Vopred ďakujem za každú radu.
evina
04.05.05,05:36
Osobne si myslím, že ak nepodpísal pracovnú zmluvu a ani iné zaväzujúce dokumenty, môže povedať, že na zmenené podmienky pracovného pomeru nemôže pristúpiť a nezamestná sa u nich. Ak nič nepodpísal neviem o žiadnych sankciách, ktoré by mu hrozili.
ALDA
04.05.05,05:37
Podľa toho je v skúšobnej dobe, môže ihneď odísť!! Teda podľa mňa.
myrha
04.05.05,05:55
So skusobnou dobou by som neargumentovala... nakolko musi byt dohodnuta najneskor v den vzniku pracovneho pomeru a to pisomnou formou /ZP §45/, t.j. kedze nepodpisal pracovnu zmluvu - nie je v skusobnej dobe. Nakolko pomer nevznikol predpisanym sposobom /ZP§42, pozri tiez §41/ a neboli dodrzane dohodnute podmienky, nemusi uz do prace nastupit - moze odstupit od dohody o vzniku pracovneho pomeru. Sankcie samozrejme nehrozia....
Monika
04.05.05,06:10
Ďakujem Vám všetkým za rýchle rady, veľmi si to vážim.

Myrha, môžem ešte poprosiť o radu,
ak by predsa manžel zmluvu podpísal, je tam skúšobná doba tri mesiace.
Ak by v skúšobnej dobe chcel odísť, može kedykoľvek, nehrozia mu potom nejaké postihy?
ďakujem vopred za radu, krásny deň.
aidalen
04.05.05,06:31
Ahoj Monika,
pocas skusobnej doby moze kedykolvek odist bez udania dovodu.
Vypoved musi byt pisomna a dorocena zamesnavatelovi najneskor 3 dni pred vyprsanim skusobnej lehoty.
Zmluvu nech radsej podpise, lebo inak mu nezaplatia tie dni, co tam uz "pracoval".
Aj ked toho casu porusuje zamestnavatel a aj zamestnanec zakon o nelegalnej praci a z neho plynu sankcie - zmluvu treba podpisat najneskor den pred nastupom do zamestnania.
myrha
04.05.05,06:37
Ano samozrejme, ak by bola zmluva podpisana s urceni skusobnej doby, moze ukoncit pomer skonceni v skusobnej dobe bez udania dovodu - ak sa nemylim § 72 ZP.
Dzte sa!
myrha
04.05.05,06:39
3 dni je len spravna lehota, t.j. moze ale nemusi.... avsak pisomna forma musi byt zachovana, nech si to bud necha opeciatkovat, ze to prevzali alebo posle na dorucenku postou.
Monika
04.05.05,06:46
Ďakujem Vám ešte raz za rady.

Čo sa týka nepodpísania zmluvy ide o tom, že manželovi tvrdia, stále, že si na to nenašli zatiaľ čas, toľko majú práce.
Ja mám z toho skvôr taký pocit, že oni si ho tam zatiaľ len oťúkávajú a do konca týždňa si to s tou zmluvou môžu ešte rozmyslieť, ale to je len môj názor.
Je to nefér, lebo takto sa to určite nerobí, nakoniec zostane na tom zle len on, no dúfam, že to dobre dopadne.
Ďakujem veľmi pekne.
Bionda
04.05.05,12:05
No podľa mojich informácií prac. zmluva môže byť uzatvorená aj ústne, písomná jej forma musí byť do siedmych dní. Podpísanie zmluvy nech si manžel zváži, ešte vždy sa môže poďakovať a odstúpiť od podpísania.
myrha
04.05.05,12:16
MOzem vediet odkial cerpate informaciu o siedmych dnoch ?
§ 42ods 1 -pracovny pomer sa zaklada pisomnou pracovnou zmluvou...
Je to pre mna novinka, preto sa pytam.