kakoska
10.09.08,13:07
Potrebujem radu, lebo neviem kdo by nám mohol poradil.
Mam mladučkého klienta živnostníka, ktorý vážne ochorel, a teraz bude dlhodobo PN (chemoterapia), ale neplatil žiadne odvody na sociálnu poisťovňu. Minulý rok bol pol roka zamestnaný, a to je všetko.
Vedel by niekto poradiť spôsob, ako tento človek môže v tejto blbej situácii
dostávať nejaké peniaze od štátu.
Obvolala som rozne úrady, ale nenašla som žiadne riešenie.
Ďakujeme za akukoľvek radu.
Martin Mocko
10.09.08,11:11
Potrebujem radu, lebo neviem kdo by nám mohol poradil.
Mam mladučkého klienta živnostníka, ktorý vážne ochorel, a teraz bude dlhodobo PN (chemoterapia), ale neplatil žiadne odvody na sociálnu poisťovňu. Minulý rok bol pol roka zamestnaný, a to je všetko.
Vedel by niekto poradiť spôsob, ako tento človek môže v tejto blbej situácii
dostávať nejaké peniaze od štátu.
Obvolala som rozne úrady, ale nenašla som žiadne riešenie.
Ďakujeme za akukoľvek radu.

Legálnou cestou nedostane od SP nič. Maximálne, že by mu bol priznaný invalidný dôchodok..ale to je predpokladám ešte dlhá cesta.
Toto je riziko živnostníkov v prvom roku podnikania. Málokto si uvedomuje, do čoho vlastne ide.
KvetkaK
10.09.08,11:13
Legálnou cestou nedostane od SP nič. Maximálne, že by mu bol priznaný invalidný dôchodok..ale to je predpokladám ešte dlhá cesta.
Toto je riziko živnostníkov v prvom roku podnikania. Málokto si uvedomuje, do čoho vlastne ide.
Preto je lepšie sa poistiť dobrovoľne, čo veľa živnostníkov neuznáva a nechce na to vyhadzovať peniaze. A niekedy to je na škodu.
Danila
10.09.08,11:17
Legálnou cestou nedostane od SP nič. Maximálne, že by mu bol priznaný invalidný dôchodok..ale to je predpokladám ešte dlhá cesta.
Toto je riziko živnostníkov v prvom roku podnikania. Málokto si uvedomuje, do čoho vlastne ide.Toto je žiaľ riziko živnostníkov v prevážnej miere, lebo to je práve tá skupina, ktorá dotuje účet SP, ale takmer nečerpe. Osobne nemám pocit, že riešením je ID. Na Porade sú možnosti, ako z tohoto bludného kruhu vykľučkovať....Táto situácia si tie kľučky nepochybne vyžaduje a zaslúži. Cez vyhľadávanie sa k tomu prepracuješ. ;)
Martin Mocko
10.09.08,11:18
Preto je lepšie sa poistiť dobrovoľne, čo veľa živnostníkov neuznáva a nechce na to vyhadzovať peniaze. A niekedy to je na škodu.

Hm..neviem či je toto cesta. Musíš mať 270dní DNP aby si mala nárok na dávku. To je cca 9 mesiacov. Takže pokiaľ začneš podnikať presne 1.7. tak nemáš taktiež prvých 9 mesiacov nárok na žiadnu dávku. A tie 3 mesiace už voľajako vydržíš i bez DNP..nie?
KvetkaK
10.09.08,11:33
Hm..neviem či je toto cesta. Musíš mať 270dní DNP aby si mala nárok na dávku. To je cca 9 mesiacov. Takže pokiaľ začneš podnikať presne 1.7. tak nemáš taktiež prvých 9 mesiacov nárok na žiadnu dávku. A tie 3 mesiace už voľajako vydržíš i bez DNP..nie?
Aj to je pravda.
veronikasad
10.09.08,14:31
Potrebujem radu, lebo neviem kdo by nám mohol poradil.
Mam mladučkého klienta živnostníka, ktorý vážne ochorel, a teraz bude dlhodobo PN (chemoterapia), ale neplatil žiadne odvody na sociálnu poisťovňu. Minulý rok bol pol roka zamestnaný, a to je všetko.
Vedel by niekto poradiť spôsob, ako tento človek môže v tejto blbej situácii
dostávať nejaké peniaze od štátu.
Obvolala som rozne úrady, ale nenašla som žiadne riešenie.
Ďakujeme za akukoľvek radu.
Nech sa informuje na Úrade práce SvaR, aj živnostníci majú za určitých podmienok nárok na dávku v hmotnej núdzi. Nie je to veľa, ale aspoň niečo...
Danila
10.09.08,14:39
Nech sa informuje na Úrade práce SvaR, aj živnostníci majú za určitých podmienok nárok na dávku v hmotnej núdzi. Nie je to veľa, ale aspoň niečo...Ak sa lepšie cítia, môžu sa aj zamestnať tuším....
veronikasad
10.09.08,14:41
Ak sa lepšie cítia, môžu sa aj zamestnať tuším....
súhlasím, ale on asi potrebuje riešiť momentálnu finančnú situáciu, keď zostal bez peňazí ...
Danila
10.09.08,14:44
súhlasím, ale on asi potrebuje riešiť momentálnu finančnú situáciu, keď zostal bez peňazí ...No veď.....;)
Melnick
10.09.08,14:58
Danila Ti naznačila, že sa to dá. :)
BXLmiami
10.09.08,15:32
Dobrý anjel
slabikar
11.09.08,06:39
vzdy tvrdim a budem tvrdit, ze odvody by sa mali zrusit, lebo teraz kazdy ich plati ako blbec a kym pojde do dochodku, tak sa socialny system tak zmeni, ze nebude mat stat na dochodky. kazdy nech si sam odklada z vyplaty peniaze na svoju starobu, to je to najlepsie riesenie. a hlupaci nech potom placu...
slabikar
11.09.08,06:41
a k tomu choremu zivnostnikovi len tolko. clovek zacne podnikat a kvoli blbym zakonom tak zle dopadol. jednoducho, dnes hadze zacinajucim podnikatelom same polena pod nohy
Zoltán Kovács
11.09.08,06:42
vzdy tvrdim a budem tvrdit, ze odvody by sa mali zrusit, lebo teraz kazdy ich plati ako blbec a kym pojde do dochodku, tak sa socialny system tak zmeni, ze nebude mat stat na dochodky. kazdy nech si sam odklada z vyplaty peniaze na svoju starobu, to je to najlepsie riesenie. a hlupaci nech potom placu...

A ty odkladáš, alebo platíš?

Prerátaj si: Mesačne treba zaplatiť z MVZ do SP 2686,- Sk. Ak nebudeš platiť a túto čiastku odložíš, potom v núdzi načo ti to bude stačiť?
slabikar
11.09.08,06:46
A ty odkladáš, alebo platíš?

Prerátaj si: Mesačne treba zaplatiť z MVZ do SP 2686,- Sk. Ak nebudeš platiť a túto čiastku odložíš, potom v núdzi načo ti to bude stačiť?

preto som presiel na s.r.o., platim si zdravotne odvody a niekolko tisic mesacne mam rozlozenych do zivotnych poistiek, podielovych fondov a stavebneho sporenia. tomuto nevdacnemu statu platim uz len dane a kaslem na jeho mafianske vydieracske odvody
Filip Glasa
12.09.08,14:03
Prerátaj si: Mesačne treba zaplatiť z MVZ do SP 2686,- Sk. Ak nebudeš platiť a túto čiastku odložíš, potom v núdzi načo ti to bude stačiť?

dôchodok z toho môžeme rovno vynechať, lebo ten je trošku zásluhový. Nie je veľký rozdiel v tom či si naňho sporíš sám, alebo cez SP.
Invalidita: z tých 2686 na ňu platíš asi 490/mesačne. Za to si dokážeš v komerčnej poisťovni zaplatiť luxusné poistenie invalidity (čisto rizikové, nie životné poistenie).
Nemocenské: cca 350/mesačne - v komerčnej poisťovni za to dostaneš cca 600/deň v prípade PN, ale musíš byť PN cca mesiac a dlhšie. Prípadne treba poistné zvýšiť.

V SP je výhoda tá, že môžeme platiť minimu, ale dostávame štandard ako ostatní (mimo dôchodkov). Nevýhoda zase tá, že môžem platiť viac (pri vyššom príjme), ale zväčša nebudem dostávať vyššie dávky.

V komerčných poisťovniach je výhodou to, že čím je vyššie poistné, tým je vyššie plnenie.
veronikasad
12.09.08,14:19
Poistenie v komerčných poisťovniach je dobrá vec, pokial poisťovne dodržia sluby, ktoré dávajú pri podpise zmluvy. Najmä pokial sa jedná o poistenie kritických chorôb ...
Filip Glasa
12.09.08,14:23
Najmä pokial sa jedná o poistenie kritických chorôb ...

Iste treba si preštudovať výluky. Ale na druhú stranu to už je oproti SP nadštandard. Alebo sa mýlim a SP má niečo ako poistenie kritických chorôb keď mi pri zistení rakoviny dajú 350 000?

Baviť sa teda dá len o tom, čo poskytuje SP a či to nie je oproti komerčným poisťovniam drahšie.
veronikasad
12.09.08,14:39
Iste treba si preštudovať výluky. Ale na druhú stranu to už je oproti SP nadštandard. Alebo sa mýlim a SP má niečo ako poistenie kritických chorôb keď mi pri zistení rakoviny dajú 350 000?

Baviť sa teda dá len o tom, čo poskytuje SP a či to nie je oproti komerčným poisťovniam drahšie.
Nie tak som to myslela. Zoberme prípad mladého živnostníka, o ktorom píše Kakoška. /neviem či bol poistený v kom.poisťovni, asi nie/. Neplatil však odvody do SP, teda nemá nárok na žiadne nemocenské, otázne je, či splna podmienky na priznanie ID. Takže zostáva mu Dobrý anjel a možno nejaká dávka v hmotnej núdzi.
Nemám skúsenosti s plnením kom.poisťovní, myslíš že ak by si ho bol platil, je v tomto prípade finančne zabezpečený bez problémov ?
Filip Glasa
12.09.08,14:46
Ak by si platil poistenie pre prípad PN, alebo hospitalizácie, tak by dostával presne to čo si poistil.
Ja nie som poisťovák, ale tie približné sumy a údaje som uviedol. poistné 4000/ročne: dávka 600/deň pre prípad PN dlhšej ako cca mesiac. Ak by platil menej, tak menej, ak viac tak viac. Každopádne ak niekto neplatí odvody do SP, tak by si mal poistenie riešiť niekde inde.
slabikar
12.09.08,15:11
Poistenie v komerčných poisťovniach je dobrá vec, pokial poisťovne dodržia sluby, ktoré dávajú pri podpise zmluvy. Najmä pokial sa jedná o poistenie kritických chorôb ...

socialna poistovna rad za radom nedodrzuje podmienky a vyhovara sa na kadeco len aby nemusela platit nic co by mala zo zakona. stale si najde nejaku dieru a odpise sponzora (platitela)
slabikar
12.09.08,15:15
poistné 4000/ročne: dávka 600/deň pre prípad PN dlhšej ako cca mesiac. Ak by platil menej, tak menej, ak viac tak viac.

akoze dobre citam? len za 4000 rocne a ked sa dolamem a polezim si v nemocnici trebars 2 mesiace, dostanem 60x600 Sk ?
Filip Glasa
13.09.08,04:59
slabikar: určite budú aj drahšie poistenia. Toto by malo byť jedna z najnižších súm poistenia PN. A hlavne s rastúcim vekom je drahšie.

Ako to približne vyzerá pri komerčnom poistení PN a koľko stojí:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewtopic.php?f=7&t=1256