Enie
10.09.08,13:49
Ahojte poraďáci. Možno tu niečo podobné už je riešené, ale konkrétne by som potrebovala pomoc pri mojom probléme.
Mám 3 záväzky voči reklamnej firme, ktoré sú z roku 2003. Neplatili sme ich pretože mali byť vzájomne započítané, avšak daná firma si u nás nič nekupovala tak nevznikla protifaktúra ako pohľadávka. Po informovaní sa, som dostala odpoveď, že oni si 2 záväzky odpísali ako nevymožiteľné. Moja otázka znie: môžem si ja odpísať záväzok "len tak"? Nepotrebujem k tomu nejaké písomné rozhodnutie od dodávateľa? Bude to potom daňovo uznané? A ešte otázka ohľadom DPH. Keďže v roku 2003 bola 20%, ako to mám zaúčtovať v PU?
Tak isto mám jednu nevymožiteľnú pohľadávku tiež s 20% DPH.
Ďakujem
Tweety
10.09.08,11:52
Ahojte poraďáci. Možno tu niečo podobné už je riešené, ale konkrétne by som potrebovala pomoc pri mojom probléme.
Mám 3 záväzky voči reklamnej firme, ktoré sú z roku 2003. Neplatili sme ich pretože mali byť vzájomne započítané, avšak daná firma si u nás nič nekupovala tak nevznikla protifaktúra ako pohľadávka. Po informovaní sa, som dostala odpoveď, že oni si 2 záväzky odpísali ako nevymožiteľné. Moja otázka znie: môžem si ja odpísať záväzok "len tak"? Nepotrebujem k tomu nejaké písomné rozhodnutie od dodávateľa? Bude to potom daňovo uznané? A ešte otázka ohľadom DPH. Keďže v roku 2003 bola 20%, ako to mám zaúčtovať v PU?
Tak isto mám jednu nevymožiteľnú pohľadávku tiež s 20% DPH.
Ďakujem
K odpisu záv. potrebuješ list od dodávateľa, že záv.už prakticky neextistuje. S dph to nesúvisí.
Zoltán Kovács
10.09.08,13:56
Ahojte poraďáci. Možno tu niečo podobné už je riešené, ale konkrétne by som potrebovala pomoc pri mojom probléme.
Mám 3 záväzky voči reklamnej firme, ktoré sú z roku 2003. Neplatili sme ich pretože mali byť vzájomne započítané, avšak daná firma si u nás nič nekupovala tak nevznikla protifaktúra ako pohľadávka. Po informovaní sa, som dostala odpoveď, že oni si 2 záväzky odpísali ako nevymožiteľné. Moja otázka znie: môžem si ja odpísať záväzok "len tak"? Nepotrebujem k tomu nejaké písomné rozhodnutie od dodávateľa? Bude to potom daňovo uznané? A ešte otázka ohľadom DPH. Keďže v roku 2003 bola 20%, ako to mám zaúčtovať v PU?
Tak isto mám jednu nevymožiteľnú pohľadávku tiež s 20% DPH.
Ďakujem

Mi napadá z označeného, ako to účtoval dodávateľ? Ak odpis pohľadávky dal ako daňovo uznateľný, tak urobil chybu. Podľa mňa takéto svojvoľné odpisovanie pohľadávok nesplňa podmienky zákona na uznanie za daňové.
Enie
11.09.08,07:36
Mi napadá z označeného, ako to účtoval dodávateľ? Ak odpis pohľadávky dal ako daňovo uznateľný, tak urobil chybu. Podľa mňa takéto svojvoľné odpisovanie pohľadávok nesplňa podmienky zákona na uznanie za daňové.

Potom mám otázku, je teda pre mňa daňovo neuznaný výnos ak pre dodávateľa je daňovo neuznaný náklad? A ešte otázka, odpíšem všetko do výnosov teda celú sumu aj s DPH?
Zoltán Kovács
11.09.08,07:43
Potom mám otázku, je teda pre mňa daňovo neuznaný výnos ak pre dodávateľa je daňovo neuznaný náklad? A ešte otázka, odpíšem všetko do výnosov teda celú sumu aj s DPH?

Na účtovanie u teba nemá vplyv daňová uznateľnosť odpustenia pohľadávky na strane dodávateľa.
Enie
24.09.08,10:30
Ďakujem pekne.
Ešte otázka,na aký účet to mám zaúčtovať? 321/648 alebo 321/646
A ak mi môžete vysvetliť,prečo to nesúvisí s DPH? Ved som si ho uplatnila a teraz by sa patrilo zaplatiť to štátu nie? Alebo nie?
Ide len o to, že cca v marci som mala niečo podobné kedy nástupnícka spoločnosť po zlikvidovanej spoločnosti prevzala pohľadávky a záväzky a náš záväzok sme im nemuseli uhradiť, no odpísať som si to odpísala ako 321/648,343. Čo je teraz správne?
Lebo napríklad pri starších záväzkoch je DPH 20%.
Vie mi to niekto vysvetliť? Ďakujem
Enie
26.09.08,11:25
Haló vie mi niekto odpovedať?
Beata121
01.10.08,08:04
S DPH odpis záväzku niako nesúvisí. Cely záväzok odpišeš 321/648 a zdaníš. Ty si si snárokovala DPH 343/321, ale oni tu fakturu vystavili 311/343, a tym je DPH uzavreta.
Enie
03.10.08,08:05
takže 648:) Ďakujem pekne