Infarkt
10.09.08,19:15
Ahojte poraďáci :)

Súrne potrebujem vedieť Vaše názory a prípadne skúsenosti s nasledovným problémom mojej polovičky ;)

Najprv fakty :
Pracovný pomer (PP) uzavretý od 01/2002 na dobu neurčitú.
Miesto výkonu práce : Názov firmy+ulica+mesto.
Pracovné miesto : podľa stupňa náročnosti v 2.tarifnej triede.

V súčasnej dobe má pracovné miesto a mzdu, samozrejme dodatkami k PZ v 5.tarifnej triede.

A teraz k problému :
ZĽ postupne ukončuje výrobu na základe vypovedania kontraktu od jeho odberateľa v tom istom meste a v podstate ruší pracovné miesta.
Svojim zamestnancom (teda aj tej mojej;)) dáva na výber 2 možnosti :
1. Skončenie PP dohodou a nástup do PP u odberateľa, samo v 1.tarifnej triede.
2. Pokračovanie súčasného PP, ale pracovné miesto a mzda v 2.tarifnej triede :eek: :mad: :eek: a na pracovisku odberateľa.Pri tejto možnosti im dávajú podpísať dodatok k PZ o zmene pracovného miesta a mzdy...ale nie
o zmene miesta výkonu práce :confused:

Moje otázky :
V prípade nepodpísania dodatku k PZ je ZĽ povinný dodržiavať doteraz platnú PZ...
... môže preradiť na inú prácu aj bez súhlasu ?
... môže preradiť na iné miesto výkonu práce aj bez súhlasu ?
... keď preradí, na ako dlho maximálne môže ?
... musí v prípade preradenia dodržať 5.tarifnú triedu ?

Viacerí nesúhlasia ani s jednou možnosťou, tak Vás prosím aj v ich mene o promptné a konkrétne odpovede, názory a rady.

Mne vychádza jedine v takom prípade, aby ZĽ dal ZC výpoveď v zmysle §63, odst., písm.a), b) aj s následným odstupným...

Zákonník práce ovládam celkom slušne, ale rád sa nechám poučiť aj ja... ;)

Odberateľ nie je právnym nástupcom v pracovno-právnych vzťahoch ZĽ !!!

Vopred všetkým velikánske DÍKY :cool:
Danila
10.09.08,17:39
Nemáš za čo..... Súhlasím s Tebou. Aj mne to tak vychádza.
brčko
10.09.08,20:32
Tiež s tebou súhlasím,
ak zamestnávatel ruší v mieste výkonu práce všetky miesta, tak k pokračovaniu PP potrebuje podpísať dohodu o zmene prac.podmienok § 54 ZP (dodatok/zmenu PZ), inak ju môže preradiť len podla § 55 ZP (o prípady uvedené v ods.2 nejde a ani o odvrátenie mimoriadnej udalosti alebo o zmiernenie jej bezprostredných následkov podla ods.4 predpokladám, že nie ). Ak ona s dohodou nesúhlasí, tak zamestnávatelovi ostáva len možnosť, čo spomínaš.

Ak by však v mieste výkonu práce boli volné miesta, ktoré by zodpovedali druhu práce podla jej PZ, tak by ju preradiť mohol. Ale takto to podla tvojho príspevku nie je, ak som dobre pochopila.
jun2006
11.09.08,05:07
ťažko radiť. čo píšeš je logicky ok. na druhej strane, fér by bolo, ak sa jej nepáči, nech sa zbalí a odíde. neviem si predstaviť zamestnávateľa, ktorý by chcel spolupracovať s tak problematickým zamestnancom...
Danila
11.09.08,05:40
ťažko radiť. čo píšeš je logicky ok. na druhej strane, fér by bolo, ak sa jej nepáči, nech sa zbalí a odíde. neviem si predstaviť zamestnávateľa, ktorý by chcel spolupracovať s tak problematickým zamestnancom...A ja si Teba neviem predstaviť ako zámestnávateľa.:confused::eek:
Zoltán Kovács
11.09.08,05:44
ťažko radiť. čo píšeš je logicky ok. na druhej strane, fér by bolo, ak sa jej nepáči, nech sa zbalí a odíde. neviem si predstaviť zamestnávateľa, ktorý by chcel spolupracovať s tak problematickým zamestnancom...

Len preto je problémový zamestnanec, že sa dožaduje dodržania zákona a svojích práv?
Infarkt
11.09.08,05:50
Tiež s tebou súhlasím,
ak zamestnávatel ruší v mieste výkonu práce všetky miesta, tak k pokračovaniu PP potrebuje podpísať dohodu o zmene prac.podmienok § 54 ZP (dodatok/zmenu PZ), inak ju môže preradiť len podla § 55 ZP (o prípady uvedené v ods.2 nejde a ani o odvrátenie mimoriadnej udalosti alebo o zmiernenie jej bezprostredných následkov podla ods.4 predpokladám, že nie ). Ak ona s dohodou nesúhlasí, tak zamestnávatelovi ostáva len možnosť, čo spomínaš.

Ak by však v mieste výkonu práce boli volné miesta, ktoré by zodpovedali druhu práce podla jej PZ, tak by ju preradiť mohol. Ale takto to podla tvojho príspevku nie je, ak som dobre pochopila.

V podstate sa jedná o to, že za tých pomaly 7 rokov sa kvalifikačne, praxou a prístupom k práci dostala do 5.tarifnej triedy a teraz jej "veľkoryso" ponúka pád úplne dolu až do 2. tarifnej triedy... :eek: :mad: :eek:.
Ďalší dôležitý fakt je ten, že za posledný rok sa jej zhoršil zdravotný stav tak, že by tú prácu v tej novej 2.tarifnej triede nezvládla...
Infarkt
11.09.08,05:54
ťažko radiť. čo píšeš je logicky ok. na druhej strane, fér by bolo, ak sa jej nepáči, nech sa zbalí a odíde. neviem si predstaviť zamestnávateľa, ktorý by chcel spolupracovať s tak problematickým zamestnancom...

...a na prvej strane by bolo fér, keby zamestnávateľ postupoval v zmysle ZP, prípadne kolektívnej zmluvy a nerobil nátlaky na zamestnancov, a hrubo nezneužíval nízke právne povedomie svojich zamestnancov... :mad:

Myslím, že ani tebe by sa nepáčilo, keby ťa chcel ZĽ preradiť po takmer 7 rokoch práce úplne na začiatok a o 3 triedy nižšie...:eek:

Keby bola problémový zamestnanec, tak tam nie je takmer 7 rokov a nemala by niekoľko odmien za zlepšovacie návrhy, nemyslíš ?
Odstupné je takpovediac satisfakcia pre zamestnanca, ktorý sa ocitol v situácii, ktorú si sám nezapríčinil...
Je to človek a nie nejaká ovca v košiari !
Infarkt
13.09.08,10:26
Všetkým Vám ĎAKUJEM za vyjadrenie názorov.

Pekný deň :cool:
Infarkt
16.09.08,15:09
Ďalší problém, preto súrna prosba o radu, názor :

v pracovnej zmluve majú dohodnuté miesto výkonu práce :

MESTO + názov ulice a popisné číslo ulice

Teraz mi volala moja z práce, že zajtra im dajú na podpis dodatky, ale že miesto výkonu práce nemusia meniť, nakoľko prevádzka toho odberateľa je v tom istom meste...a údajne kto nepodpíše a nenastúpi na to nové miesto výkonu práce posúdia to ako porušenie pracovnej disciplíny :eek: a v zmysle toho budú postupovať ďalej (myslím teda, že to bude pre nich dôvod na výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny) :mad:

O nepotrebnosti meniť miesto výkonu práce sa údajne vyjadril právnik odborov, ako aj právnik ZĽ :confused: :o :confused: (zaujímavá zhoda :eek: :confused: :eek: )

Ja osobne myslím, že musia sa dohodnúť so zamestnancami aj na zmene miesta výkonu práce, keď ho majú tak podrobne uvedené v PZ :confused:
Zoltán Kovács
16.09.08,15:12
Ďalší problém, preto súrna prosba o radu, názor :

v pracovnej zmluve majú dohodnuté miesto výkonu práce :

MESTO + názov ulice a popisné číslo ulice

Teraz mi volala moja z práce, že zajtra im dajú na podpis dodatky, ale že miesto výkonu práce nemusia meniť, nakoľko prevádzka toho odberateľa je v tom istom meste...a údajne kto nepodpíše a nenastúpi na to nové miesto výkonu práce posúdia to ako porušenie pracovnej disciplíny :eek: a v zmysle toho budú postupovať ďalej (myslím teda, že to bude pre nich dôvod na výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny) :mad:

O nepotrebnosti meniť miesto výkonu práce sa údajne vyjadril právnik odborov, ako aj právnik ZĽ :confused: :o :confused: (zaujímavá zhoda :eek: :confused: :eek: )

Ja osobne myslím, že musia sa dohodnúť so zamestnancami aj na zmene miesta výkonu práce, keď ho majú tak podrobne uvedené v PZ :confused:

Nesúhlasím s tvrdením, že nie je potrebné meniť miesto výkonu práce. Ak v dodatku bude uvedená nezmenená adresa, tak ja by som nastúpil do práce na tú adresu.
Zoltán Kovács
16.09.08,15:25
Určenie miesta výkonu práce podľa ZP:


Zákonník práce
§ 43

(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve


Ak mám v prac. zmluve uvedené miesto výkonu práce ul. Hornádolná 5, a pri zmene pracovnej zmluvy sa to nemení, a napriek tomu zamestnávateľ požaduje nastúpiť do práce na ul.Dolnáhorná 10, tak podľa mňa neporušujem pracovnú zmluvu ak tam nenastúpim.

Ak by som musel nastupovať pravideľne na ul. Dolnúhornú 10, tak by sa to mohlo považovať aj za služobnú cestu, aj keď je to v tom istom mieste.
Infarkt
17.09.08,16:17
Prihorieva !!!

Prosím o urýchlené reakcie...ĎAKUJEM ;)

Dnes ZĽ doručuje proti podpisu každého zamestnanca Oznámenie. Kto ho nepreberie, tomu bude zaslaný poštou :rolleyes:

Text oznámenia :

Zamestnávateľ XYZ Vám týmto oznamuje, že nájom v doterajších priestoroch prevádzky na ul.Dolnejhornej 5 mu vypršal a z toho dôvodu sa presúva prevádzka ZĽ na ul.Hornádolná 10. Termín presunutia jednotlivých pracovníkov na novú adresu prevádzky bude oznámený v primeranom termíne.
A okolo toho rečičky, že je to v zmysle čl.4 ZP a aj to prerokovali v zmysle §237 ZP so zástupcami zamestnancov...je na tom oznámení dokonca podpísaný okrem konateľa, riaditeľa, vedúceho výroby aj predseda odborov u ich ZĽ.

Ja osobne to vidím na ďalšie porušenie ZP... :cool:

Vopred veľké DÍKY za názory :)
P.S.Názvy ulíc sú ilustračné :)
Zoltán Kovács
17.09.08,17:13
Prihorieva !!!

Prosím o urýchlené reakcie...ĎAKUJEM ;)

Dnes ZĽ doručuje proti podpisu každého zamestnanca Oznámenie. Kto ho nepreberie, tomu bude zaslaný poštou :rolleyes:

Text oznámenia :

Zamestnávateľ XYZ Vám týmto oznamuje, že nájom v doterajších priestoroch prevádzky na ul.Dolnejhornej 5 mu vypršal a z toho dôvodu sa presúva prevádzka ZĽ na ul.Hornádolná 10. Termín presunutia jednotlivých pracovníkov na novú adresu prevádzky bude oznámený v primeranom termíne.
A okolo toho rečičky, že je to v zmysle čl.4 ZP a aj to prerokovali v zmysle §237 ZP so zástupcami zamestnancov...je na tom oznámení dokonca podpísaný okrem konateľa, riaditeľa, vedúceho výroby aj predseda odborov u ich ZĽ.

Ja osobne to vidím na ďalšie porušenie ZP... :cool:

Vopred veľké DÍKY za názory :)
P.S.Názvy ulíc sú ilustračné :)


Infarkt čo máš na mysli tým čl. 4 ZP?
Infarkt
17.09.08,17:25
Toto...je to uvedené v záhlaví toho oznámenia...proste na :D

ZP :

ZÁKLADNÉ ZÁSADY

Čl. 1


Fyzické osoby majú právo na prácu a na slobodnú voľbu zamestnania, na spravodlivé a uspokojivé pracovné podmienky a na ochranu proti nezamestnanosti. Tieto práva im patria bez akýchkoľvek obmedzení a priamej diskriminácie alebo nepriamej diskriminácie podľa pohlavia, manželského stavu a rodinného stavu, rasy, farby pleti, jazyka, veku, zdravotného stavu nepriaznivého zdravotného stavu alebo zdravotného postihnutia, viery a náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, odborovej činnosti, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine, majetku, rodu alebo iného postavenia s výnimkou prípadu, ak to ustanovuje zákon alebo ak je na výkon prác vecný dôvod, ktorý spočíva v predpokladoch alebo požiadavkách a v povahe práce, ktorú má zamestnanec vykonávať.
Čl. 2


Pracovnoprávne vzťahy podľa tohto zákona môžu vznikať len so súhlasom fyzickej osoby a zamestnávateľa. Výkon práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov musí byť v súlade s dobrými mravmi; nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého účastníka pracovnoprávneho vzťahu alebo spoluzamestnancov.
Čl. 3


Zamestnanci majú právo na mzdu za vykonanú prácu, na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, na odpočinok a zotavenie po práci. Zamestnávatelia sú povinní poskytovať zamestnancom mzdu a utvárať pracovné podmienky, ktoré zamestnancom umožňujú čo najlepší výkon práce podľa ich schopností a vedomostí, rozvoj tvorivej iniciatívy a prehlbovanie kvalifikácie.
Čl. 4


Zamestnanci alebo zástupcovia zamestnancov majú právo na poskytovanie informácií o hospodárskej a finančnej situácii zamestnávateľa a o predpokladanom vývoji jeho činnosti, a to zrozumiteľným spôsobom a vo vhodnom čase. Zamestnanci sa môžu vyjadrovať a predkladať svoje návrhy k pripravovaným rozhodnutiam zamestnávateľa, ktoré môžu ovplyvniť ich postavenie v pracovnoprávnych vzťahoch.
Čl. 5


Zamestnanci a zamestnávatelia sú povinní riadne plniť svoje povinnosti vyplývajúce z pracovnoprávnych vzťahov.
Čl. 6


Ženy a muži majú právo na rovnaké zaobchádzanie, ak ide o prístup k zamestnaniu, odmeňovanie a pracovný postup, odborné vzdelávanie a o pracovné podmienky. Ženám sa zabezpečujú pracovné podmienky umožňujúce im účasť na práci s ohľadom na ich fyziologické predpoklady a s ohľadom na ich spoločenskú funkciu v materstve a ženám a mužom s ohľadom na ich rodinné povinnosti pri výchove detí a starostlivosti o ne.
Čl. 7


Mladiství majú právo na prípravu na povolanie a zabezpečenie pracovných podmienok umožňujúcich rozvoj ich telesných a duševných schopností.
Čl. 8


Zamestnávatelia sú povinní robiť opatrenia v záujme ochrany života a zdravia zamestnancov pri práci a zodpovedajú podľa tohto zákona za škody spôsobené zamestnancom pracovným úrazom alebo chorobou z povolania. Zamestnanci majú právo na hmotné zabezpečenie pri neschopnosti na prácu, v starobe a v súvislosti s tehotenstvom a rodičovstvom na základe predpisov o sociálnom (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-08-2006-a.html) zabezpečení. Zamestnancom so zmenenou pracovnou schopnosťou zamestnávateľ zabezpečuje pracovné podmienky umožňujúce im uplatniť a rozvíjať ich schopnosti na prácu s ohľadom na ich zdravotný stav. Pracovnoprávne vzťahy sú v čase neschopnosti zamestnancov na prácu z dôvodov choroby, úrazu, tehotenstva alebo materstva a rodičovstva vo zvýšenej miere chránené zákonom.
Čl. 9


Zamestnanci a zamestnávatelia, ktorí sú poškodení porušením povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov, môžu svoje práva uplatniť na súde. Zamestnávatelia nesmú znevýhodňovať a poškodzovať zamestnancov preto, že zamestnanci uplatňujú svoje práva vyplývajúce z pracovnoprávnych vzťahov.
Čl. 10


Zamestnanci a zamestnávatelia majú právo na kolektívne vyjednávanie; v prípade rozporu ich záujmov zamestnanci majú právo na štrajk a zamestnávatelia majú právo na výluku. Odborové orgány sa zúčastňujú na pracovnoprávnych vzťahoch vrátane kolektívneho vyjednávania. Zamestnanecká rada alebo zamestnanecký dôverník sa zúčastňujú na pracovnoprávnych vzťahoch za podmienok ustanovených zákonom. Zamestnávateľ je povinný umožniť odborovému orgánu, zamestnaneckej rade alebo zamestnaneckému dôverníkovi pôsobiť na pracoviskách.

Čl. 11
Zamestnávateľ môže o zamestnancovi zhromažďovať len osobné údaje súvisiace s kvalifikáciou a profesionálnymi skúsenosťami zamestnanca a údaje, ktoré môžu byť významné z hľadiska práce, ktorú zamestnanec má vykonávať, vykonáva alebo vykonával. Zamestnávateľ nesmie bez vážnych dôvodov spočívajúcich v osobitnej povahe činností zamestnávateľa narúšať súkromie zamestnanca na pracovisku a v spoločných priestoroch zamestnávateľa tým, že ho sleduje, bez toho, aby bol na to upozornený, alebo kontroluje listové zásielky adresované zamestnancovi ako súkromnej osobe. Ak je u zamestnávateľa zavedený kontrolný mechanizmus, je zamestnávateľ povinný informovať zamestnanca o rozsahu kontroly a spôsoboch jej uskutočňovania.
Denda
18.09.08,11:47
Prihorieva !!!

Prosím o urýchlené reakcie...ĎAKUJEM ;)

Dnes ZĽ doručuje proti podpisu každého zamestnanca Oznámenie. Kto ho nepreberie, tomu bude zaslaný poštou :rolleyes:

Text oznámenia :

Zamestnávateľ XYZ Vám týmto oznamuje, že nájom v doterajších priestoroch prevádzky na ul.Dolnejhornej 5 mu vypršal a z toho dôvodu sa presúva prevádzka ZĽ na ul.Hornádolná 10. Termín presunutia jednotlivých pracovníkov na novú adresu prevádzky bude oznámený v primeranom termíne.
A okolo toho rečičky, že je to v zmysle čl.4 ZP a aj to prerokovali v zmysle §237 ZP so zástupcami zamestnancov...je na tom oznámení dokonca podpísaný okrem konateľa, riaditeľa, vedúceho výroby aj predseda odborov u ich ZĽ.


Podľa môjho názoru sú tie "rečičky" v tomto prípade najdôležitejšie, pretože v tejto téme sa zabúda na fakt kto je zástupcom zamestnancov a kto partnerom na rokovanie so zamestnávateľom. Informačnú povinnosť si zamestnávateľ splnil a zamestnanci si môžu presadzovať svoje návrhy, práva prostredníctvom odborového orgánu.
Infarkt
18.09.08,16:15
Podľa môjho názoru sú tie "rečičky" v tomto prípade najdôležitejšie, pretože v tejto téme sa zabúda na fakt kto je zástupcom zamestnancov a kto partnerom na rokovanie so zamestnávateľom. Informačnú povinnosť si zamestnávateľ splnil a zamestnanci si môžu presadzovať svoje návrhy, práva prostredníctvom odborového orgánu.



Ok, beriem, že ZĽ si splnil informačnú povinnosť v zmysle čl.4 ZP ;)

Ale informačná povinnosť nie je príkaz ZĽ na presunutie pracovníkov.

Ale každopádne si myslím, že ZĽ musí dohodnúť zmenu pracovnej zmluvy (miesto výkonu práce, mzdové podmienky) s každým jedným zamestnancom osobitne !?!
Ak sa mýlim, presvedčte ma o opaku ;).
Danila
18.09.08,16:18
Ok, beriem, že ZĽ si splnil informačnú povinnosť v zmysle čl.4 ZP ;)

Ale informačná povinnosť nie je príkaz ZĽ na presunutie pracovníkov.

Ale každopádne si myslím, že ZĽ musí dohodnúť zmenu pracovnej zmluvy (miesto výkonu práce, mzdové podmienky) s každým jedným zamestnancom osobitne !?!
Ak sa mýlim, presvedčte ma o opaku ;).Na to má čas.ZĽ realizoval oznam. A zdá sa, že je právne vcelku slušne pripravený.
Infarkt
18.09.08,16:27
Na to má čas.ZĽ realizoval oznam. A zdá sa, že je právne vcelku slušne pripravený.

Ahoj Dani ;)

mno, už od pondelka má niekoľko desiatok pracovníkov údajne prejsť na tú novú adresu, takže najneskôr zajtra, t.j. v piatok by mal predložiť a vlastne ZC aj podpísať dodatky k PZ, resp.dohody o zmene PZ.
V opačnom prípade sú ZC povinní nastúpiť v pondelok na terajšie miesto výkonu práce, nie :confused:
Takže o tej právnej pripravenosti pochybujem :rolleyes:.
Aj s ohľadom na fakt, že keď minimálne 20 ZC dostane výpoveď v zmysle §63, odst.1,písm a, b ZP v priebehu 90 dní, tak spadne do hromadného prepúšťania v zmysle §73 ZP a tam má povinnosti voči napr. NUP, ktoré nemá šancu splniť...
Infarkt
19.09.08,04:43
Aktualizácia :

Dnes ráno dostali zamestnanci do ruky oznam tohto znenia :

OZNAM
Na základe ukončenia časti výroby na AA a jej sťahovaní do XY budú od 22.09.2008 zaradení títo pracovníci, ktorí prejdú do BB na výrobu ZZ s podmienkami o ktorých boli informovaní na poradách.
Nástup - pondelok 22.09.2008 o 6:00 hod vo firme BB :

nasleduje menný zoznam takmer 60 pracovníkov, dokonca aj tých čo sú PN.
Na konci zoznamu : v XYZ, 18.09.2008 a nečitateľný podpis, žiadne meno, funkcia :confused:

Pracovníci na poradách boli informovaní o tých mzdách, čo som spomínal na začiatku.
Pracovníci doteraz nič nepodpisovali...ani účasť na poradách, oboznámenie o mzde, dodatky k PZ, dohodu o zmene PZ, ani prevzatie tohto oznamu...

V prípade, že nepodpíšu do nedele 21.09.2008 dodatky, resp. dohody o zmene PZ (ak im vôbec niečo také predloží ZĽ), nastúpia pracovníci zo zoznamu v pondelok ráno na doterajšie miesto výkonu práce...a nie na to nové v BB.
Uvažujem správne ?
willma
19.09.08,04:54
domnievam sa že hej, keď do nedele nebudú mať podpísané nové dohody, tak platí pôvodná.na určení miesta výkonu práce pohorel aj môj zamestnávateľ, stálo ma to síce hodne trpezlivosti, konzultáciu s troma odborníkmi na pracovné právo a dvoma právnikmi, slovný súboj ja proti piatim, ale na hruškách ma nenachytali a zotrvala som na pôvodne určenom mieste. Akurát, že po tom už ďalší prijímaný zamestnanci, mali ako miesto výkonu určené len mesto bez adresy.
slecna
19.09.08,08:18
Ahoj
no co ja viem tak by musela mat uvedene v zmluve ze jej praca vyzaduje pohybovanie sa po urcitom regione alebo krajine popr. v zahranico.
Pokial to tam nema taj jej to musia preplatita ako sluzobnu cestu.
A to je namiesto gastroliskkov peniaze na ruku a cestovne naklady. Od domu az po miesto vykonu prace.
Ale zamestnavatel ju nemoze donutit podpisat dodatok.
A k tomu je to trestne z toho dovodu lebo je na nich vyvijany natlak a to este s tym ze maju podpisat za kazdu cenu nieco co je pre ne nevyhodne.
NEPODPISAT. Poslat na ne kontrolu.
Malo kto to robi ale taka kontrola pracovna ine rosambo uz urobila a toto je ocividne nezakonne. Ja by som sa nebala a isla do toho
slecna
19.09.08,08:22
Odberateľ nie je právnym nástupcom v pracovno-právnych vzťahoch ZĽ !!!

Teraz som si vsimla.
Tak to uz nieje co riesit.
mozu sa snazit prinutit ta zmenit miesto vykonu, postavenie vo firme. Ale nie zamestnavatala.
Infarkt
19.09.08,08:40
Odberateľ nie je právnym nástupcom v pracovno-právnych vzťahoch ZĽ !!!

Teraz som si vsimla.
Tak to uz nieje co riesit.
mozu sa snazit prinutit ta zmenit miesto vykonu, postavenie vo firme. Ale nie zamestnavatala.


K tvojmu príspevku len toto :
ZĽ nemôže prinútiť ZC zmeniť miesto výkonu práce, ale musí sa na tejto zmene dohodnúť v zmysle ZP.

Oznam citovaný vyššie nie je predsa príkazom na služobnú cestu.

Ináč, ďakujem za vyjadrenie názoru.
Infarkt
21.09.08,12:31
Doteraz nikto zo zamestnancov nepodpísal žiadny dodatok, resp. dohodu o zmene PZ (ani im ZĽ nič také nepredložil) :eek: , takže v pondelok by mali nastúpiť na stále aktuálne miesto výkonu práce :confused: :eek: :confused:.

Bohužiaľ, situácia je taká, že asi všetci menovaní na ozname nastúpia zajtra na to nové miesto výkonu práce :eek:.

Som z toho znechutený ... ale sú dospelí a svojprávni :o

Všetkým Vám ďakujem za názory. ;)

P.S. Komu niet rady, tomu niet pomoci...
Stefan2005
21.09.08,14:30
... je to síce staršieho dáta, ale medzi judikatúrami k pracovným zmluvám som teraz videl toto:

R 26/1985: Ak bolo miesto výkonu práce [§ 29 ods. 1 písm. b) Zák. práce] vymedzené v pracovnej zmluve tak, že je ním presne určené pracovisko, potom jednostranné opatrenie organizácie smerujúce k tomu, aby pracovník pracoval sústavne na inom pracovisku, hoci aj v sídle organizácie, treba posudzovať ako preloženie pracovníka v zmysle ustanovenia § 38 ods. 2 Zák. práce (teraz § 38 ods. 3 Zák. práce).
Infarkt
22.09.08,05:28
Ale pokiaľ vidím, tak §38 je o doručovaní a nie preložení :confused: :eek: :confused:

A §29 rieši prevod, resp. prechod pracovno-právnych vzťahov na nového zamestnávateľa, ale dokonca v zmysle §29a, ak sa zmenia pracovné podmienky a ZC nesúhlasí, tak musí dať ZĽ výpoveď v zmysle §63, odst.1, písm.b, alebo dohodou z toho istého dôvodu.
Stefan2005
22.09.08,06:36
Ale pokiaľ vidím, tak §38 je o doručovaní a nie preložení :confused: :eek: :confused:...

písal som, že je to staršieho data:); chcel som len poukázať, že ako sa posudzovala zmena presne určeného pracoviska. §§ sa zmenili, ale podstata môže byť rovnaká i v novom ZP...:rolleyes:
Infarkt
22.09.08,06:45
písal som, že je to staršieho data:); chcel som len poukázať, že ako sa posudzovala zmena presne určeného pracoviska. §§ sa zmenili, ale podstata môže byť rovnaká i v novom ZP...:rolleyes:

Ja viem... ;)

Je to viac ako 20 rokov a tie §§§ už nie sú tým, čo sú teraz... ;)