KatarinaB20
11.09.08,06:28
Dobrý deň. V našej firme dochádzak k prechodu práv a povinností na iného zamestnávateľa k 30.09.2008. Moja otázka znie, či má právo nový zamestnávateľ do nových pracovných zmlúv napísať skúšobnú dobu pre zamestnancov, keď mali dovtedy neurčitú dobu? Máme obavy, že ide o to, aby ušetrili na odstupných, keďže pri prechode práv na iného zamestnávateľa odstupné nepatrí a v skúšobnej dobe nás môžu veselo prepustiť - nadarmo tam niektorí odpracovali vyše 10 rokov... Ďakujem.
Zoltán Kovács
11.09.08,04:55
Dobrý deň. V našej firme dochádzak k prechodu práv a povinností na iného zamestnávateľa k 30.09.2008. Moja otázka znie, či má právo nový zamestnávateľ do nových pracovných zmlúv napísať skúšobnú dobu pre zamestnancov, keď mali dovtedy neurčitú dobu? Máme obavy, že ide o to, aby ušetrili na odstupných, keďže pri prechode práv na iného zamestnávateľa odstupné nepatrí a v skúšobnej dobe nás môžu veselo prepustiť - nadarmo tam niektorí odpracovali vyše 10 rokov... Ďakujem.
Ak ide o prechod práv a povinnosti, tak v tom prípade by mali ostať v platnosti aj prac.zmluvy podľa mňa.
Martin Mocko
11.09.08,04:59
§ 28 ZP

(3) Prevodca je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá prevodom podľa odseku 2 prestáva byť zamestnávateľom.

(4) Preberajúcim zamestnávateľom je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá prevodom podľa odseku 2 pokračuje ako zamestnávateľ voči prevedeným zamestnancom.

(5) Práva a povinnosti doterajšieho zamestnávateľa voči zamestnancom, ktorých pracovnoprávne vzťahy do dňa prevodu zanikli, zostávajú nedotknuté.


Pokiaľ ide noazaj o prechod práv podľa zákonníka práce - musia zostať v platnosti doterajšie pracovné zmluvy. A skúšobná doba tým pádom môže byť dohodnutá iba raz a na obdobie maximálne 3 mesiacov - keďže táto už prebehla - novú skúšobnú dobu nie je možné aplikovať.
Taktiež musí zostať v platnosti i platnosť pracovných pomerov (doba určitá, doba neurčitá)
KatarinaB20
11.09.08,05:10
Ďakujem pekne!