Rubrika
11.09.08,06:52
Chcela by som sa spýtať či aj na vašich škôlkach rodičia platia rodičovský príspevok rozdelený na 2 časti.
Ja platím 150,- SK mesačne. 120,- SK ide pre škôlku, 30,- ide pre jedáleň. Sú to peniaze rodičov.
V škôlke je 95 detí. Takže z tých 30,- za dieťa sa vyzbiera pekná suma. Je vraj určená na zakúpenie príborov, tanierikov, pohárov, atď., do jedálne pre deti. Môže škôlka z týchto rodičovských peňazí kúpiť novú chladničku a mixér?
Nemajú na toto zariadenie jedálne pýtať financie od zriaďovateľa?
blazonko
11.09.08,05:18
Ak sa nemýlim, tak rodičovské príspevky sa považujú za vlastné príjmy škôlky. A s tými si môžu robiť čo chcú. Pokojne aj kúpiť chladničku či mixér, ak ich majú dosť. Blíži sa koniec roka a oni tieto peniaze minúť musia. Ak majú dostatok príborov, tanierov...tak čo s nimi? Neviem síce, či sa to tak robí aj inde, lebo ja nepracujem v škôlke, ale myslím, že poplatky si určuje škôlka sama.
inuš
11.09.08,05:49
Poplatok vyberaný v MŠ by mal byť použitý len na prevádzkové náklady MŠ a vôbec nie jedálne. Jedálen je u nás v kompetencii obce a ten musí dotovať prevádzkové náklady. Mali by ste požadovať, aby sa peniaze minuli na potreby detí v MŠ - pomôcky - výkresy, hračky, nábytok.... Proste nie inventár jedálne. U nás to funguje tak, že príspevok sa použije len v MŠ.
tiny77
11.09.08,06:51
Robila som hospodarku RZ v MS, ktoru navstevovali obe moje deti. Cast peniazkov cca 30 sk zo sumy 150,- Sk slo na potreby jedalne. Potrebovali vacsi, kvalitnejsi hrniec, pomohli sme im s tymto darom. Berte na vedomie, ze hrnceky, tanieriky nase deti nechtiac otlcu, rozbiju, takze tam to ide ako na beziacom pase. U nas bolo vzdy cca 75 deti a viac, takze aj tam sa vyzbierala celkom pekna suma. Sme radi, ze sme potom mohli informovat rodicov, co sa zo spolocne vyzbieranych peniazkov podarilo zakupit. (mimotemy Obe! rozdelene budovy jedalen + skolka majú okolo 100 rokov a obe boli v katastrofickom stave, stara kanalizacia, smrad sa siril, denne museli vystriekat jeden osviezovac aby sa tadial vobec dalo prejst - az sa novej riaditelke podaril aj husarsky kusok - ziskat peniazky z eurofondov na rekonstrukciu detskych kupelni a kanalizacie, takze sme vsetci mali radost, ze im pomozeme aj tu kuchynu vynovit, slo predsa o pohodlie, zdravie nasich detí.) Obec nam prispievala na vianoce - zakupili vianocny stromcek, a dali penazny dar (cca 10 tis), za ktory sa kupili hracky, postupne sa vyrabal nabytok do 3 tried, koberce. Vykresy, pomocky sa kupovali zo zvysku rodicovskeho "daru" 120,- Sk. Tieto sa pouzivali aj na karnevalove ceny + obcerstvenie, na Mikulasske balicky, Den deti, Den matiek, atd.
V inych skolkach sa v tom case platil poplatok - 350,- Sk, takze si myslim, ze 150 sa este da...
inuš
11.09.08,07:20
Súhlasím s Tiny77, ked rodičia vedeli na čo budú použité ich peniažky. V našej MŠ je len 20 detí, takže tých penazí nie je vela, tak sme sa snažili z tých poplatkov nakúpiť čo najviac pomôcok pre deti. Kedže obec nemá peniaze na iné, tak sme sa často doskladávali na rôzne drobnosti, ktoré sme chceli mať v MŠ pre naše ratolesti.
blazonko
11.09.08,07:20
Pokiaľ viete, že tieto peniaze idú pre jedáleň, hospodárka ich účtuje ako príjem pre jedáleň a aj ich použije pre jedáleň.
Rubrika
11.09.08,07:32
Nám vravela pani riaditeľka na začiatku školského roku, že sa tie peniaze, tých 30,-SK za 1 dieťa, minú na hrnce, príbory, taniere, poháre. To beriem. Lebo sú to predsa malé deti. Pošťastí sa im určite niečo rozbiť. Mňa len zarazilo, že kúpili chladničku a mixér do kuchyne z rodičovských peňazí a nie z peňazí od zriaďovateľa.
judita1971
11.09.08,07:52
no len aby to bol oficiálny príjem, lebo zo života poznám,že sú to len " prilepšovacie fondy", evidencia sa vedie len v zošite. nič nejde cez príjmový účet, aspoň v minulosti to tak bolo, keď moje deti chodili do školky. Nie je to košér, ale tak sme sa zbierali na žalúzie, na kosačku ..... O súčasnosti: myslím si, že je to niečo čo sa robí, lebo sa to robilo v minulosti, ale škôlky už nestoja tak ako kedysi- finančne zle.Sory, opravuje, nemali by stáť tak finančne zle.Zriaďovateľ určuje rozpočet, a myslím si, že ak rozpočtuje, má myslieť aj na to, že má v obci MŠ a tam ŠJ a do kuchyne treba hrnce, aj taniere, aj príbory, ale aj chladničku. Akosi sme si zvykli, že je ľahšie pýtať od rodičov, ako od zriaďovateľa. A je to smutné. Lebo na takéto veci má slúžiť "obecná peňaženka". Rodič aj tak dosť dáva na iné veci ... papiere, farbičky, hračky...

Rubrika - ak bude rodičovské združenie, tak sa na to opýtaj, prečo bol použitie iné ako vám vraveli, a žiadajte aby bol v budúcnosti účel "daru"
dodržaný. ak budete viacerí, aspoň budú vedieť, že v budúcnosti budú kontrolovaní zo strany rodičov.
Rubrika
11.09.08,11:21
JUDITA1971 neskoro som sa to dozvedela, teda po včerajšom rodičovskom. Kamarátka v škôlke robila minulý rok pokladničku. Včera som ju stretla, vravela som jej, že bolo rodičovské, a ona mi potom vravela o týchto nákupoch z našich peňazí.
Ten rodičovský príspevok 150,- Sk neide cez žiaden účet, platíme v hotovosti pokladničke. Ona dala dieťa do inej škôlky, tak ju ani nepozvali na rodičko, hoci ešte nemá ukončenú pokladňu z minulého školského roku, lebo jej nevyúčtovali posledné nákupy.
Myslím si, že rodičovské peniaze by sa mali míňať pre deti v škôlke a nie na zariadenie kuchyne.
Rubrika
11.09.08,11:23
A keby len na papiere a farbičky. Všetko musíme kupovať deťom, servítky, mydlá, toaletné papiere, výkresy, vodové farby, plastelínu, atď.
tiny77
11.09.08,14:08
Pokial by slo o sukromnu skolku - ok, nech novu chladnicku, mixer plati zriadovatel... Ale (ak si dobre pamatam) skolky nie su dotovane statom a mne osobne by zalezalo, aby potraviny, ktore su urcene o.i. aj pre moje dieta - boli v cistej, funkcnej chladnicke. BTW - my sme mali aj IČO, boli sme oficialne zaregistrovane "rodicovske zdruzenie" - takze prijmove pokladnicne doklady boli u nas realne a hotovost som osobne nosila do banky na ucet. Aby to nebolo pracné, za kazdu triedu sa napisal zoznam deti - vyzbierane peniazky spolu, a na kazdu triedu sa vystavili dva prijmove doklady jeden 130,-Sk x 30 a druhy na jedalen 30,- Sk x 30 deti za triedu, vsetko sa to viedlo, lepilo, zapisovalo, na vsetky prijmy boli doklady, na vsetky vydaje zaevidovane blocky....
To Rubrika: Veru, za nasich cias nas v skole cakali uhladne poskladane zosity, gumy, ceruzy, mozno pero? :) a teraz clovek este aj na tie hrnce, kancelarske papiere atd musi prispievat.... :(

http://www.srrz.sk/index.php?poc=no&subor=stanovy
judita1971
11.09.08,18:46
na vysvetlenie : v súčasnosti je financovanie školstva rozdelené na tzv. prenesené kompetencie a originálne kompetencie. To čo sa tu hovorí o dotácii štátu sú tzv. prenesené kompetencie - financovanie ZŠ . Originálne kompetencie / v tom sú aj materské školy, školské kluby, školské jedálne zriadené obcou- čiže aj naše materské školy/ sú financované dotáciou z podielových daní. Zriaďovateľ dostane nápočet na všetky originálne kompetencie. Z tohto balíka vyčleňuje na prevádzku MŠ. Je to na dlhšie vysvetlenie, takže naozaj v krátkosti. Z toho istého balíka naša ZŠ s právnou subjektivitou dostáva peniaze na školský klub a školskú jedáleň pri ZŠ, ktorá zabezpečuje aj stravu pre MŠ v obci. Ak pripravujeme rozpočet na originálne kompetencie - pre ŠK a ŠJ - rozpočtujeme to čo potrebujeme a odôvodňujeme našu potrebu. Tento rozpočet schvaľuje obecné zastupiteľstvo. Od nich záleží koľko dajú. Ony sa musia rozhodnúť. Toho roku sme aj my žiadali na mrazničku do 30 tis. SK. Odôvodnili sme, tá čo je končí, opravy budú o chvíľu stáť viac ako nová mraznička. Doplnili sme taniere, príbory, poháre. Mali sme staré nevyhovujúce stoly a stoličky, požiadali sme o navýšenie v rozpočte - poslanci schválili. Už máme pekné stoly. Takže obecné zastupiteľstvo ak schvaľuje rozpočet obce , rozhoduje načo dajú peniažky, či na školstvo - MŠ, či na futbal, či zakúpi knihy do obecnej knižnice...... A to isté viem o škôlke, krok za krokom, rok čo rok je škôlka stále krajšia . Jeden rok sa kúpi to, druhý raz to. A určite to nie je z peniažok od rodičov, lebo je tu vysoká nezamestnanosť. Ony majú čo robiť aby poplatili to, čo musia.

a ešte malá poznámka : myslím si čo sa týka rodičovských združení, že ich cieľom nie je financovanie prevádzky MŠ, tie peniaze majú slúžiť na niečo úplne iné.
sojciakova
12.09.08,06:54
JUDITA1971 neskoro som sa to dozvedela, teda po včerajšom rodičovskom. Kamarátka v škôlke robila minulý rok pokladničku. Včera som ju stretla, vravela som jej, že bolo rodičovské, a ona mi potom vravela o týchto nákupoch z našich peňazí.
Ten rodičovský príspevok 150,- Sk neide cez žiaden účet, platíme v hotovosti pokladničke. Ona dala dieťa do inej škôlky, tak ju ani nepozvali na rodičko, hoci ešte nemá ukončenú pokladňu z minulého školského roku, lebo jej nevyúčtovali posledné nákupy.
Myslím si, že rodičovské peniaze by sa mali míňať pre deti v škôlke a nie na zariadenie kuchyne.
To do škôlky nechodí hlavný kontrolór? Ak nie potom si môžu robiť s peniazmi čo chcú.
Ja si osobne myslím, že zariadenie kuchyne v škôlke je rovnako dôležité ako aj vybavenie škôlky. Veď si zober dala by si si dieťa do škôlky ak by si vedela, že kuchyňa nedodržuje základy hygieny- ja nie. Ak chladnička poriadne nechladí môže to deťom narobiť veľké problémy. Súhlasím však, že toto by mal kupovať zriaďovateľ. Dostávajú nie malé prostriedky na škôlku. U nás sa už tento problém vyriešil. Chvalabohu. Pekne nám škôlku zariadili aj kuchyňu vybavili. Ale nejde to tak ľahko ako sa zdá. Treba aby boli poslanci ochotný riešiť škôlku. Treba ísť na zasadanie a ohlásiť svoju nespokojnosť. Ukázať, že viete počítať koľko obec na deti v škôlke dostane, a koľko dá. Riaditeľka musí do nich vŕtať aj vedúca kuchyne až starostu hlava rozbolí. Len tak dosiahnete úspech ak budete jednotný. Rodičia aj vedenie škôlky.Inak si obec bude robiť čo chce, a čo je pre ňu dôležité. A vaša škôlka to ako vydím nie je.
Monika z MT
12.09.08,10:05
Môj syn chodí do skôlky kde platíme 34 Skk/deň na stravu /oproti minulému škol. roku, kedy sme platili 45 Skk/deń/. Rodičovský príspevok platíme 350 Skk na mesiac /no záleži to asi aj od toho koľko je dieťa v škôlke/, lebo za júl a august som platila 400 Skk - škôlka bola niáky čas zatvorená. Inak nemusíme kupovať vôbec nič, teda okrem zubných kefiek a pasty. Ja som veľmi so s nimi veľmi spokojná po každej stránke.
Galadik
18.01.09,13:39
judita1971 píšeš, že škôlky si v terajšej dobe nestoja zle. Povedal by som, že si stoja veľmi dobre. Podľa tohoto zákona, musí zriaďovateľ zabezpečiť finančné zdroje pre chod škôlky. V našej obci navštevuje škôlku 72 žiakov a obec jej na prevádzku musí ročne vyplatiť 5,5 milióna korún. K tomu treba ešte prirátať poplatky od rodičov/ 300 Sk/.
V obci je zriadená aj jedáleň, ktorú navštevujú aj žiaci ZŠ.Celkový počet žiakov je 285. Napriek tomu, že obedy odoberá len 80 žiakov , riaditeľka škôlky si nárokuje aj platbu za tzv. potencionálnych stravníkov, čiže za všetkých žiakov, ktorí školu navštevujú. Z daného vyplýva, že zriaďovateľ,teda obec, musí škôlke vyplatiť sumu cca 1 milión korún viac.
Prečo má obec platiť škôlke peniaze aj za žiakov, ktorí obedy neodoberajú?
Ďakujem.
sojciakova
23.01.09,12:21
Pretože obec dostane z daňového úradu financie nie na skutočných stravníkov, ale na potenciálnych - a tí sú všetci žiaci školy a škôlky. Obec však tieto peniaze NEMUSÍ dať škole, ale môže. Je to na rozhodnutí obecného zastupiteľstva.Ani nám nedávajú všetko, ale pýtame si vždy čo najviac.
judita1971
23.01.09,13:39
Presne tak, nikde sa nepíše, že musí. Môže.- môže dať viac, môže dať menej.
bodkočiarka
06.02.09,08:18
krásny deň. ja by som sa chcela k tejto téme opýtať ako to je s financiami pre Zš, Mš a Šj teraz po novom.........veľmi pekne ďakujem za každú reakciu a radu
judita1971
06.02.09,09:04
krásny deň. ja by som sa chcela k tejto téme opýtať ako to je s financiami pre Zš, Mš a Šj teraz po novom.........veľmi pekne ďakujem za každú reakciu a radu

Neviem, žeby sa zmenilo niečo, všetko je tak ako je už niekoľko rokov... čo máš na mysli, lebo čo je pre teba nové, pre nás je to už starina :D
bodkočiarka
06.02.09,15:25
po novom..... škôlky patrili pod školské zariadenia, ktoré financoval zriaďovateľ (obec) a teraz patria materské školy pod školy a tým predsa posiela financie štát, preto by som chcela vedieť, že či sú a ako sú povinný sa s materskou školou rozdeliť....ďakujem
judita1971
06.02.09,19:00
ale nie všetky MŠ patria pod ZŠ. Je to voľba zriaďovateľa, ak má v obci ZŠ a spojí ju s MŠ. Financovanie aj po spojení ostáva po starom. ZŠ dostáva tzv. prenesené kompetencie, dostáva však aj na tzv. originálne kompetencie, tam patria MŠ , ŠK a ŠJ. Takže škola má viac zdrojov financovania. Takže sa nemôže deliť - lepšie povedané financovať to čo patrí pod prenesené kompetencie z originálnych alebo opačne. V účtovníctve to musí byť čerpanie finančných prostriedkov rozúčtované.
Galadik
09.02.09,09:54
Pretože obec dostane z daňového úradu financie nie na skutočných stravníkov, ale na potenciálnych - a tí sú všetci žiaci školy a škôlky. Obec však tieto peniaze NEMUSÍ dať škole, ale môže. Je to na rozhodnutí obecného zastupiteľstva.Ani nám nedávajú všetko, ale pýtame si vždy čo najviac.
Ospravedlňujem sa za negramotnosť v tejto oblasti, ale môžete mi prosím povedať akou formou sa peniaze z DU, za poten. stravníkov, dostanú do obce.