lenka021285
11.09.08,08:16
Ahojte. Dúfam, že toto čo sa chcem spýtať, budem vedieť dobre vysvetliť:)lebo mám taký pocit, že nemám ani šajnu.....Takže, sme obec a majetkom obce je osobný automobil. Toto auto používa starosta, ale len na pracovné účely. Kolegyňa sa ma pýtala, či starosta platí za používanie tohto auta. Zákon, ktorým sa toto ustanovuje, by mal platiť od júna- júla 2008, približne. Nevedela mi povedať, nič k tomu bližšie, ani v akom zákone to našla, preto Vás prosím o radu, ak si s tým vie niekto poradiť, každá rada pomôže:)ešte aby som k tomu doplnila, starosta sa nepovažuje za zamestnanca, do funkcie bol vymenovaný.......ďakujem veľmi pekne
ivka70
11.09.08,06:41
neviem, co mysli kolegyna pod platenim za auto, pokial ho nepouziva aj na sukromne ucely, tak by podla mna platit nemal

zákon č. 283/2002 Z.z. v § 1 ods. 2 písm. b) o cestovnych nahradach umoznuje preplacanie sluzobnych jazd aj inym osobam ako je iba clovek, ktory ma pracovnopravny vztah k majitelovi auta.

starosta by mal normalne vypisovat cestaky s pouzim sluzobneho vozidla ...
Chobot
11.09.08,08:03
Ahojte. Dúfam, že toto čo sa chcem spýtať, budem vedieť dobre vysvetliť:)lebo mám taký pocit, že nemám ani šajnu.....Takže, sme obec a majetkom obce je osobný automobil. Toto auto používa starosta, ale len na pracovné účely. Kolegyňa sa ma pýtala, či starosta platí za používanie tohto auta. Zákon, ktorým sa toto ustanovuje, by mal platiť od júna- júla 2008, približne. Nevedela mi povedať, nič k tomu bližšie, ani v akom zákone to našla, preto Vás prosím o radu, ak si s tým vie niekto poradiť, každá rada pomôže:)ešte aby som k tomu doplnila, starosta sa nepovažuje za zamestnanca, do funkcie bol vymenovaný.......ďakujem veľmi pekne

Nabudúce pošli kolegyňu do teplých krajín, keď ti bude posúvať takéto nepresné a nepodložené informácie. Nech uvedie, čo presne má starosta platiť a podľa akého zákona! Ak nepoužíva auto na súkromné účely, tak v zuákone o dani z príjmov sa ohľadne § 5 nič nezmenilo:
a) suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely. Ak ide o prenajaté vozidlo, vychádza sa z obstarávacej ceny vozidla u pôvodného vlastníka, a to aj v prípade, ak dôjde k následnej kúpe prenajatého vozidla. Ak v obstarávacej cene vozidla nie je zahrnutá daň z pridanej hodnoty, 6) na účely tohto ustanovenia sa o túto daň cena zvýši,

Možno má na mysli daň z motorových vozidiel? Ale nech uvedie presné info, nie JPP.
lenka021285
11.09.08,13:14
Ok, asi ju tam pošlem, pretože často chodí s takýmito overenými správami, a ja som ešte stále začiatočník a potom nemôžem kľudne spávať:)))ďakujem pekne
Ekka
12.09.08,10:39
Ahojte,

vie mi niekto prosím poradiť v nasledovnej veci:
Zamestnanec použil na služobnej ceste v zahraničí miestne súkromné auto, ale TP k tomu neexistuje. Ako podklad si stiahol z netu spotrebu podobneho typu auta (v zakone je tato moznost povolena). Je správne (teda daňovo uznateľné) mu preplatiť celú sumu tankovania a nevychádzať z priemernej spotreby?ja si myslím, že to daňováci vyhodia, ale potrebovala by som to počuť aj od niekoho iného :)

vopred ďakujem.
Chobot
12.09.08,11:07
Ahojte,

vie mi niekto prosím poradiť v nasledovnej veci:
Zamestnanec použil na služobnej ceste v zahraničí miestne súkromné auto, ale TP k tomu neexistuje. Ako podklad si stiahol z netu spotrebu podobneho typu auta (v zakone je tato moznost povolena). Je správne (teda daňovo uznateľné) mu preplatiť celú sumu tankovania a nevychádzať z priemernej spotreby?ja si myslím, že to daňováci vyhodia, ale potrebovala by som to počuť aj od niekoho iného :)

vopred ďakujem.

Tak ako che preukázať, aké auto použil a že vôbec použil nejaké auto? Bez TP vám do daňová kontrola asi vyhodí. Zákon o CN totiž vychádza z toho, že nárok na náhradu je pri predložení TP, aj keby v ňom nebola spotreba uvedená, aj tak treba predložiť kópiu TP:

"(4) Náhrada za spotrebované pohonné látky patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla, prepočítaných podľa spotreby pohonných látok (ďalej len "spotreba") uvedenej v technickom preukaze cestného motorového vozidla takto:

a) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba len podľa príslušnej slovenskej technickej normy, na výpočet sa použije spotreba podľa tejto normy; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa spotreba určená podľa slovenskej technickej normy zvýši o 40 %,
b) .....

(5) Ak je pohonnou látkou plyn alebo plyn v kombinácii s inou pohonnou látkou, spôsob výpočtu náhrad za spotrebované pohonné látky za jednotlivé pohonné látky dohodne zamestnávateľ so zamestnancom na základe podmienok pracovnej cesty, cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla a spotreby. Ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba oboch pohonných látok podľa smerníc ES, pri dohode medzi zamestnancom a zamestnávateľom sa prihliadne aj na túto spotrebu.

(6) Ak technický preukaz cestného motorového vozidla údaje o spotrebe neobsahuje, na výpočet sa použije spotreba podľa technického preukazu cestného motorového vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom pohonnej látky."
Ekka
12.09.08,11:42
vdaka, presne toto som chcela pocut :) moze niekto popripade este iny nazor,pls?
laskamojamatulik
26.02.09,18:53
Ahojte potrebujem poradiť. Sme obec so služobným autom a potrebujem vedieť či ja ako zamestnanec obecného úradu ďalej prednosta a starosta potrebujeme mať nejaké školenie a preventívnu prehliadku ak chodíme s týmto autom služobne. Týka sa to aj traktora a jedného zamestnanca čo chodí na ňom.Vďaka:)
Chobot
27.02.09,09:37
Ahojte potrebujem poradiť. Sme obec so služobným autom a potrebujem vedieť či ja ako zamestnanec obecného úradu ďalej prednosta a starosta potrebujeme mať nejaké školenie a preventívnu prehliadku ak chodíme s týmto autom služobne. Týka sa to aj traktora a jedného zamestnanca čo chodí na ňom.Vďaka:)

Potrebujete mať všetci školenie BOZP v autodoprave, ďalej súhlas prevádzkovateľa auta na používanie firemného auta pre každého, kto auto používa.

Ak ten zamestnanec, čo jazdí na traktore je vodič z povolania (teda v pracovnej zmluve má napísané "vodič"), tak ten potrebuje aj zdravotnú prehliadku. Referenti jazdiaci na firemných autách zdr. prehliadku nepotrebujú.

Daj si vyhľadať staršie témy ohľadne firemných áut, bolo toho popísaného neúrekom. Treba len študovať.
Slavena
02.09.09,16:20
Dobrý deň, potrebujem vedieť takúto vec: živnostník A má zobraté na leasing motorové vozidlo, ktoré používa iná osoba B. Táto osoba B /tiež živnostník/ nemá žiadny pracovno-právny vzťah, vykonáva však pre tohto živnostníka A práce, ktoré mu na konci mesiaca vyfakturuje. Používa pritom vozidlo živnostníka A, pričom živnostník A prispieva na pohonné látky a vedie aj evidenciu jázd podľa podkladov živnostníka B. Majú medzi sebou zmluvu, kde je podchytené aj to, že v prípade potreby živnostník A poskytne živnostníkovi B firemné motorové vozidlo.
Môže si živnostník A uplatňovať do nákladov bločky od čerpania pohonných látok, ak vedie aj evidenciu jázd? Pomôže mi niekto?
Slavena
02.09.09,16:48
Veď mi niekto pomôžte, prosííííím!
Tweety
02.09.09,17:25
Dobrý deň, potrebujem vedieť takúto vec: živnostník A má zobraté na leasing motorové vozidlo, ktoré používa iná osoba B. Táto osoba B /tiež živnostník/ nemá žiadny pracovno-právny vzťah, vykonáva však pre tohto živnostníka A práce, ktoré mu na konci mesiaca vyfakturuje. Používa pritom vozidlo živnostníka A, pričom živnostník A prispieva na pohonné látky a vedie aj evidenciu jázd podľa podkladov živnostníka B. Majú medzi sebou zmluvu, kde je podchytené aj to, že v prípade potreby živnostník A poskytne živnostníkovi B firemné motorové vozidlo.
Môže si živnostník A uplatňovať do nákladov bločky od čerpania pohonných látok, ak vedie aj evidenciu jázd? Pomôže mi niekto?
Ak MV živnostník A nepoužíva, pretože ho používa živnostník B, nemôže účtovať o nákupe a samotnej spotrebe PHM.
anee
02.09.10,06:46
Dobrý deň prajem, vo firme máme prvé auto a neviem presne ako to má fungovať s oprávneniami. viem že máme viesť knihu jázd, nakoľko auto sa používa tak, že skočíme do mesta na poštu, daňový úrad a tak, nevypisujeme príkaz. len neviem ako má vyzerať oprávnenie na používanie mot. vozidla alebo podľa akého zákona sa mám riadiť. Ďakujem
Betina2
03.09.10,12:54
skús pozrieť tu
http://www.porada.sk/t38445-firemne-auto-a-splnomocnenie-pre-zamestnanca.html

možno ako pomôcka pomôže aj strana 2 na priloženom súbore. Ak používate svoje vlastné auto nezaradené do majetku, tak v hlavičke treba uviesť Dohoda o použití vlastného osbného mototrového vozidla atď, ak firmené, tak to ponecháš tak ako to je. Akurát že to nebude dohoda pre konkrétnu pracovnú cestu a zadefinuješ si to ako dohoda na používanie od - do (napr. 1.1.2010-31.12.2010) Skús sa s tým pohrať a prispôsobiť so to vlastným potrebám.

Zopár príloh je aj tu
http://www.porada.sk/search.php?searchid=11626361
v téme
http://www.porada.sk/t5532-cestovne-nahrady.html
Klikni si na spinku pri názve témy a ich zoznam sa vyroluje. Sú tam 2 alebo 3 tlačivá takej Dohody.