focus3ccd
11.09.08,07:20
Ako zistim, ci mam brizolit vhodny na poteri? Nedoporucuju sa vapenate, ale ako na to pridem, ci je vapennaty ?

Dakujem.
littleboy
12.09.08,06:27
Brizolit, teda drvený štrkopiesok frakcie 0-4 je vždy vápennatý. Na potery všeobecne je ideálny prírodný plavený kremičitý štrk tiež frakcie 0-4.
focus3ccd
12.09.08,07:18
diki.
evula0
12.09.08,07:52
Brizolit, teda drvený štrkopiesok frakcie 0-4 je vždy vápennatý. Na potery všeobecne je ideálny prírodný plavený kremičitý štrk tiež frakcie 0-4.

V zásade je to tak.Len doplním.Brizolitom sa označujem drvený vápenec veľkosti zŕn 0-4 mm. Vhodnejší je na poter prírodný štrkopiesok triedený na 0-4 mm.Tento môže byť napr. tzv.Dunajský.
Okrem toho je ešte drvený a triedený prírodný štrkopiesok, tento by mal byť vo frakcii 0-4 mm praný pre zníženie obsahu ílovitých častí.
Dobre sa dá použiť aj drvený kameň (andezit,žula a pod.) triedený na 0-4 mm.Ak je aj praný, je kvalitný (zníženie prachového podielu alebo iného "znečistenia").
Rozhodujúcim kriteriom býva dopravná vzdialenosť a cena.
milanko111
13.09.08,11:48
A ja by som rád vedel,čo má brizolit spoločné s podlahovým kúrením.
focus3ccd
16.09.08,10:51
Je to asi drveny kamen, alebo resp. vapenec ako pise evula0.

http://www.strihvidea.szm.sk/piesok01.jpg
http://www.strihvidea.szm.sk/piesok02.jpg
220870
16.09.08,17:43
A ja by som rád vedel,čo má brizolit spoločné s podlahovým kúrením.
NIČ, pokiaľ sa nebudete snažiť urobiť s brizolitom poter.
focus3ccd
17.09.08,18:56
Ja neviem, co sa oznacuja za pojem brizolit, som elektrikar, normalne som sa opytal, tak blbe poznamky si nechajte pre seba.... Dik moc za take rady....

Vidim, ze je plna rit odbornikov, ale ked potrebujem nieco konkretne - odbornu radu, tak nie je nikoho, su to len frajerske reci a prazdne slova.
focus3ccd
17.09.08,18:58
to evula0 :
diki, aspon jeden poradi.
evula0
23.09.08,11:15
[quote=focus3ccd;822055]Ja neviem, co sa oznacuja za pojem brizolit, som elektrikar,

Ešte k brizolitu: keďže je to drvený vápenec,je bielej alebo krémovobielej farby a používa sa predovšetkým na škrabané vonkajšie omietky a malty na murovanie.Vzhľadom na možné chemické procesy v hotovom betóne a nižšiu tvrdosť sa bežne nedoporučuje na pohľadový alebo nosný betón. Používa sa bežne aj do betónov,ale podľa receptúr v predpísaných pomeroch s iným kamenivom.
Triedený a nedrvený štrkopiesok 0/4 mm je najlepší, lebo má najkubickejšiu geometriu(guľky) Skladá sa zo zmesi rôzneho kameňa podľa toho, kde bol ťažený. Ostatné spomínané 0/4 sú tiež použitelné,ale mali by byť prané.
Na podlahové kúrenie nie som odborník a myslím, že ak je poter "normálne" urobený, tak je to absolútne jedno či bude aj podlahové kúrenie.