Danielka
11.09.08,07:27
Ahojte,
chcela by som poprosiť o radu. Česká firma A predáva tovar našej firme na Slovensko - firma B. My tento tovar predáme ďalšej slovenskej firme C a tá ho predáva poľskej firme D. Tovar je však prepravený priamo z ČR do Poľska.
Firma A - platca DPH v ČR
Firma B - platca DPH v SR
Firma C - platca DPH v SR
Firma D - platca DPH v PL

Tovar vôbec neprechádza Slovenskom, bude to teda asi oslobodené od DPH. Potrebovala by som ale vedieť odvolávku na §, ktorý mám uviesť na faktúre pre nášho odberateľa (odberateľ C) na Slovensku, na základe ktorého faktúru nezaťažím DPH.

Ďakujem.
Milan Benka
11.09.08,06:32
Ahojte,
chcela by som poprosiť o radu. Česká firma A predáva tovar našej firme na Slovensko - firma B. My tento tovar predáme ďalšej slovenskej firme C a tá ho predáva poľskej firme D. Tovar je však prepravený priamo z ČR do Poľska.
Firma A - platca DPH v ČR
Firma B - platca DPH v SR
Firma C - platca DPH v SR
Firma D - platca DPH v PL

Tovar vôbec neprechádza Slovenskom, bude to teda asi oslobodené od DPH. Potrebovala by som ale vedieť odvolávku na §, ktorý mám uviesť na faktúre pre nášho odberateľa (odberateľ C) na Slovensku, na základe ktorého faktúru nezaťažím DPH.

Ďakujem.

Z hľadiska slov. zákona nie je plnenie predmetom dane v SR.


Uskutoňujete však zdaniteľné plnenie - predaj tovaru na území ČR, čím Vám vznikla registračná povinnosť v ČR ( miesto dodania tovaru je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa preprava tovaru osobe, ktorej má byť dodaný, začína uskutočňovať) .

A teda:
Česká firma A je povinná fakt. s českou DPH.
Firme B vzniká reg. povinnosť v ČR.

Alebo treba celý obchod riešiť bez účasti firmy C, čím z toho vznikne klasický tojstranný obchod ( ak preprava bude vykonaná na účet prvého alebo druhého dodávateľa )
cloe
11.09.08,06:46
Z hľadiska slov. zákona nie je plnenie predmetom dane v SR.


Uskutoňujete však zdaniteľné plnenie - predaj tovaru na území ČR, čím Vám vznikla registračná povinnosť v ČR ( miesto dodania tovaru je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa preprava tovaru osobe, ktorej má byť dodaný, začína uskutočňovať) .

A teda:
Česká firma A je povinná fakt. s českou DPH.
Firme B vzniká reg. povinnosť v ČR.

Alebo treba celý obchod riešiť bez účasti firmy C, čím z toho vznikne klasický tojstranný obchod ( ak preprava bude vykonaná na účet prvého alebo druhého dodávateľa )

Tiež sa prikláňam k tomu, aby bola z obchodu vynechaná účasť firmy C. Vzťah firmy B a C by sa dal riešiť faktúrou za sprostredkovanie obchodu, ak je k tomu dôvod.
Danielka
19.09.08,09:19
Ďakujem. Dohodli sme sa na trojstrannom obchode. Je to asi naozaj najrozumnejšie. Ďakujem za rady.