jun2006
11.09.08,09:21
Dobry den vospolok,

rad by som zistil, ako je to s preplacanim nadcasov v pripade kancelarskych zamestnancov.

Po novele ZP by sa sice mali preplacat nadcasy vsetkym prakticky bez vynimky, ale ako je to v skutocnosti?

Plati vam zamestnanvatel nadcasy, aj ked pracujete v kancelarii?

Dakujem za vsetky postrehy!
azuz
11.09.08,08:26
Dôležitejšie ako postrehy je to čo hovorí zákon (aspoň si myslím). Takže zákon o platení nadčasov hovorí toto:
Mzda za prácu nadčas
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.

(2)
Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve dohodnúť okruh zamestnancov, s ktorými je možné dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. Zamestnávateľ, ktorý nemá v kolektívnej zmluve dohodnutý okruh zamestnancov podľa prvej vety, môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom, so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne.
V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.
jun2006
12.09.08,08:52
Zakon ma nezaujima - ten poznam. Zaujima ma skutocnost. Preto som to napisal.

PS: Ja som za liberalov, komunisticke maniere neznasam.

Este raz vdaka za postrehy zo skutocnej praxe.

PPS: Azuz - ak si zamestnany/na v office - plati ti zamestnavatel nadcasy???
azuz
12.09.08,10:44
Zakon ma nezaujima - ten poznam. Zaujima ma skutocnost. Preto som to napisal.

PS: Ja som za liberalov, komunisticke maniere neznasam.

Este raz vdaka za postrehy zo skutocnej praxe.

PPS: Azuz - ak si zamestnany/na v office - plati ti zamestnavatel nadcasy???
1. Nepreberné množstvo "postrehov" ohladne preplácania nadčasov nájdeš na Porade (príp. na iných fórach), stači si dať trošku prace a vyhľadať si témy, ktoré sa tým zaoberajú a nečakať, že všetci to budú znova písať.
2. Dodržiavanie zákonov nepovažujem za komunistické maniere. Práve naopak.
3. U nas zamestnanci majú preplácané všetky nadčasy (okrem majiteľov, ktorí si ich neevidujú).
4. Doporučenie - prečítaj si etiketu Porady a zistíš, prečo Ti nikto nepísal postrehy.