zupo
11.09.08,10:02
Ahojte poraďáci,
na maloobchodných prevádzkach plánujeme nainštalovať kamery.
Chceme to predovšetkým za účelom ochrany prevádzky a tovaru v nej. Samozrejme budú snímať aj zamestnancov, tomu sa nevyhneme a my tak získame info o tom, ako sa naši zamestnanci počas prac. doby správajú.
Potrebujeme vypracovať za týmto účelom smernicu, ktorá ošetruje prítomnosť kamier na prevádzke, predpokladám, že aj súhlas zamestnancov so skutočnosťou že budú monitorovaní kamerami. Nemáte niekto typ, kde by sa mi podarilo stiahnuť vzory súhlasu zamestnanca s monitorovaním a príklad nejakej smernice.
Vďaka
zupo
Tweety
11.09.08,08:06
Ahojte poraďáci,
na maloobchodných prevádzkach plánujeme nainštalovať kamery.
Chceme to predovšetkým za účelom ochrany prevádzky a tovaru v nej. Samozrejme budú snímať aj zamestnancov, tomu sa nevyhneme a my tak získame info o tom, ako sa naši zamestnanci počas prac. doby správajú.
Potrebujeme vypracovať za týmto účelom smernicu, ktorá ošetruje prítomnosť kamier na prevádzke, predpokladám, že aj súhlas zamestnancov so skutočnosťou že budú monitorovaní kamerami. Nemáte niekto typ, kde by sa mi podarilo stiahnuť vzory súhlasu zamestnanca s monitorovaním a príklad nejakej smernice.
Vďaka
zupo
Predpokladáš správne. je potrebné vypracovať smernicu a oboznámiť s ňou všetkých zamestnancov.
Chobot
11.09.08,08:28
Ahojte poraďáci,
na maloobchodných prevádzkach plánujeme nainštalovať kamery.
Chceme to predovšetkým za účelom ochrany prevádzky a tovaru v nej. Samozrejme budú snímať aj zamestnancov, tomu sa nevyhneme a my tak získame info o tom, ako sa naši zamestnanci počas prac. doby správajú.
Potrebujeme vypracovať za týmto účelom smernicu, ktorá ošetruje prítomnosť kamier na prevádzke, predpokladám, že aj súhlas zamestnancov so skutočnosťou že budú monitorovaní kamerami. Nemáte niekto typ, kde by sa mi podarilo stiahnuť vzory súhlasu zamestnanca s monitorovaním a príklad nejakej smernice.
Vďaka
zupo

Súhlas zamestnancov ani nepotrebuješ, stačí, ak ich o tom budeš informovať - je to v ZP v úvodných zásadách čl. 11 (síce nie jasne napísané, ale po dôkladnom prečítaní je to pochopiteľné):

Zamestnávateľ môže o zamestnancovi zhromažďovať len osobné údaje súvisiace s kvalifikáciou a profesionálnymi skúsenosťami zamestnanca a údaje, ktoré môžu byť významné z hľadiska práce, ktorú zamestnanec má vykonávať, vykonáva alebo vykonával. Zamestnávateľ nesmie bez vážnych dôvodov spočívajúcich v osobitnej povahe činností zamestnávateľa narúšať súkromie zamestnanca na pracovisku a v spoločných priestoroch zamestnávateľa tým, že ho sleduje bez toho, aby bol na to upozornený, alebo kontroluje listové zásielky adresované zamestnancovi ako súkromnej osobe. Ak je u zamestnávateľa zavedený kontrolný mechanizmus, je zamestnávateľ povinný informovať zamestnanca o rozsahu kontroly a spôsoboch jej uskutočňovania.

Pod kontrolným mechanizmom sa v praxi rozumie aj kamerový systém. Zároveň tento článok ochraňuje jeho súkromie napr. na toalete. Ale na pracovisku nie je súkromie - tam je to pracovný priestor.


Píšeš ale, že to bude priestor prístupný verejnosti, preto netreba zabúdať aj na ustanovenie zákona o ochrane osobných údajov:

(7) Priestor prístupný verejnosti možno monitorovať pomocou videozáznamu alebo audiozáznamu len na účely verejného poriadku a bezpečnosti, odhaľovania kriminality alebo narušenia bezpečnosti štátu, a to len vtedy, ak priestor je zreteľne označený ako monitorovaný. Označenie monitorovaného priestoru sa nevyžaduje, ak tak ustanovuje osobitný zákon. Vyhotovený záznam možno využiť len na účely trestného konania alebo konania o priestupkoch, ak osobitný zákon neustanovuje inak.
zupo
11.09.08,08:30
nevieš mi poradiť ako sa dostanem ku vzorom takýchto dokumentov, ak vôbec také sú zverejnené?
ď.
Chobot
11.09.08,08:33
nevieš mi poradiť ako sa dostanem ku vzorom takýchto dokumentov, ak vôbec také sú zverejnené?
ď.

Zúfalým hľadaním na internete...:D