anka
04.05.05,09:32
Ak zamestnanec pracuje na skráteny prac. uvazok 10 hod. týždenne s mesačnou mzdou 1700.-Sk, odvod do ZP 10% 170.-Sk
odvod do ZP 4% 68.-Sk
Sme povinní odviesť 238-Sk alebo len 170.-Sk nakoľko preddavok za zamestnanca nepresahuje 100.-Sk?
Jozef Mihál
04.05.05,14:01
Viď metodické usmernenie Úradu pre dohľad (prikladám) - preddavok za zamestnanca sa neodvádza, ak je menší ako 100 Sk.

V danom prípade odvediete 170 Sk.
anka
19.05.05,05:34
Dnes mi došlo zo Siderie oznámenie o chybnom výpočte preddavkov. Mzda 1440.-Sk, 10% 144.-Sk 4% 58.-Sk, odvedené len 144.-Sk. Tvrdia, že je potrebné odviesť celú sumu 202.-Sk, že sa preddavok nedovádza len ak súčet za zamestnanca nepresiahne 100.-Sk. Tak ako to je?
Jozef Mihál
19.05.05,05:56
Ach jaj, bolo mi to treba.
§ 16 ods.8 je moje dieťa, ale myslel som to tak, že sa to vzťahuje len na SZČO. Žiaľ nebol som už pri záverečnom dolaďovaní zákona a vsuvka, že to platí len pre SZČO sa do § 16 ods.8 napokon nedostala. Takže toto ustanovenie si žije vlastným životom a čo inštitúcia, to iný názor.

Môj osobný názor je, aby ste preddavky za zamestnanca i za zamestnávateľa odvádzali vždy, aj keby boli 1 Sk, či jednotlivo alebo v akomkoľvek súčte.

V konkrétnom Vašom prípade ide o ďalší spor, či veta z Vestníka:

"Ak je celková výška preddavku za zamestnanca v danom mesiaci nižšia ako 100,– Sk, preddavok sa neodvádza (§ 16, ods. 8 zákona č. 580/2004), zamestnanec sa vo výkaze uvedie s nulovým preddavkom."

sa chápe ako preddavok samotného zamestnanca (môj názor je že takto, viď i príspevok č.2) alebo ako súčet preddavku zamestnanca a alikvótnej časti preddavku zamestnávateľa za tohto zamestnanca (názor Siderie).

Na záver opakujem, že vzhľadom na tieto nejasnosti bude najlepšie, keď preddavok za kohokoľvek a akokoľvek posudzovaný, vždy odvediete bez ohľadu na jeho výšku.
Palino
19.05.05,09:44
To je pravda, že firmu to "nepoloží", ale keby vysvitlo, že nemala odviesť takú sumu, tak pri kontrole na daň z príjmu by sa mohlo stať, že daniari to neuznajú ako daňový náklad.
Jozef Mihál
19.05.05,11:53
Palino, preddavky sú preddavky, čiže akési zálohové platby a nie poistné. Do nákladov sa dáva poistné. Aj ten, kto ako zamestnanec tie pod-100-korunové preddavky neplatí, v konečnom dôsledku v ročnom zúčtovaní zaplatí všetko poistné.
Palino
19.05.05,12:03
Poriadne som to poplietol!
Jozef Mihál
19.05.05,12:09
Ani nie, kus máte pravdu a v skutočnosti to môže byť zapeklitý problém, keďže podľa návrhu novely zákona sa zúčtovanie za január až júl robiť nebude a zaplatené preddavky sa budú považovať za zaplatené poistné...