fialka m
11.09.08,15:01
Ahojte poradaci, mam otazku. Davame zamestnancom stravne listky v hodnote 100,- sk. Lenze tieto listky rozdelujeme na 70,- a 30,-. Mozeme davat stravne listky takto, alebo musime dodrziavat zakonom stanovene 75% z 98 sk, cize by sme davali 74,- a 26,- sk?
Ake mate skusenosti?

Dakujem
Tweety
11.09.08,13:03
Ahojte poradaci, mam otazku. Davame zamestnancom stravne listky v hodnote 100,- sk. Lenze tieto listky rozdelujeme na 70,- a 30,-. Mozeme davat stravne listky takto, alebo musime dodrziavat zakonom stanovene 75% z 98 sk, cize by sme davali 74,- a 26,- sk?
Ake mate skusenosti?

Dakujem
Druhá možnosť je správna. Pri prvej nedodržíte § 152 ZP.
fialka m
12.09.08,05:45
Nevies mi povedat, ci to urady aj kontroluju?
Tweety
12.09.08,05:57
Nevies mi povedat, ci to urady aj kontroluju?
Áno, kontrolujú.
Paula
12.09.08,05:59
Podľa mňa tu neide o jeden, dva alebo tri kusy SL, dôležité je, aby zamestnanec dostal minimálnu hodnotu stanovenú zákonom na deň a aby všetko bolo správne zaúčtované . Zákon nevraví nič o počte SL na jeden deň. Nerozumiem však tomu, že rozdeľujete na.....
fialka m
12.09.08,07:55
Zamestnanci to tak chceli, preto to rozdelujeme :(
Zmenime to na 80,- + 20,- a hotovo :) dakujem za pomoc
inuš
12.09.08,09:43
Nerozumiem tomu - rozdelujeme_ ved lístok v hodnote 20,- Sk ti nikde nepredajú.
Alebo hovoríš o tom, že Znci dostanú 1 lístok v hodnote 100,- Sk a z toho im Zteľ platí 70,-Sk a Zncom zrážaš 30,-Sk?
:confused:
fialka m
12.09.08,12:19
ano, dostanu 1 listok v hodnote 100,- sk, rozdeleny na 30 a 70. platia si potom 25,- sk
inuš
13.09.08,14:45
Najlepšie to vysvetlí autorka otázky. My môžeme len dohadovať, čo asi tým myslela.
liba2
13.09.08,15:19
Ahojte poradaci, mam otazku. Davame zamestnancom stravne listky v hodnote 100,- sk. Lenze tieto listky rozdelujeme na 70,- a 30,-. Mozeme davat stravne listky takto, alebo musime dodrziavat zakonom stanovene 75% z 98 sk, cize by sme davali 74,- a 26,- sk? Ake mate skusenosti? Dakujem
Ak by zamestnanci za 100 Sk lístok nič nedoplácali, tak chápem, že sa kupujú a poskytujú SL v tejto hodnote.
Ale ak zamestnanci platia za SL 25 Sk zamestnávateľovi, tak prečo im nekúpite lístky za 75 Sk/ 1kus ? uľahčíte si prácu a bude to narovnako.
= skúsenosti :)
fialka m
16.09.08,09:15
Hej, bolo by to lepsie. Davat 75,- listky zadarmo, tym padom by som mala menej prace aj aj :)
Pru
17.09.08,05:52
Prosím Vás mohol by mi niekto poradiť? Objednávala som stravné lístky pre SZČO a jeho zamestnanca, ale zmenili sme, že budú chodiť na moju adresu a budú sa platiť cez účet, lebo minule nebol schopný mi dva mesiace doniesť faktúru. Lenže lístky stále nechodili, tak po dovolenke som tam volala čo je s nimi, tam mi povedali, že bola zaslaná zálohová faktúra na jeho e-mail, čo si vôbec nevšimol. Takže až po mesiaci to bolo zrealizované. Lenže teraz nastal problém, že predavačke vlastne za mesiac budú chýbať stravné lístky, čo s tým, dať jej ich alebo nie? ďakujem
Tweety
17.09.08,06:09
Prosím Vás mohol by mi niekto poradiť? Objednávala som stravné lístky pre SZČO a jeho zamestnanca, ale zmenili sme, že budú chodiť na moju adresu a budú sa platiť cez účet, lebo minule nebol schopný mi dva mesiace doniesť faktúru. Lenže lístky stále nechodili, tak po dovolenke som tam volala čo je s nimi, tam mi povedali, že bola zaslaná zálohová faktúra na jeho e-mail, čo si vôbec nevšimol. Takže až po mesiaci to bolo zrealizované. Lenže teraz nastal problém, že predavačke vlastne za mesiac budú chýbať stravné lístky, čo s tým, dať jej ich alebo nie? ďakujem
Zamestnancovi môžeš dať dodatočne, ale SZČO to zákon neumožňuje. A len tak naokraj, faktúra za stravenky je na SZČO?
Pru
17.09.08,06:24
Samozrejeme faktúra je na SZČO, len dodacia adresa je moja, som myslela, že to bude jednoduchšie a hlavne ľahšie sa dostanem k faktúre, lebo vypytovať dva mesiace faktúru ma už nebavilo. Len teraz neviem ako to urobiť účtovne. Objednávala som ich 12.8., keďže zálohová bola uhradená až teraz, takže príjem stravných lístkov bude až v septembri, ale výdaj za august mi bude robiť mínus v knihe cenín, môže to tak byť?
liba2
17.09.08,06:41
Samozrejeme faktúra je na SZČO, len dodacia adresa je moja, som myslela, že to bude jednoduchšie a hlavne ľahšie sa dostanem k faktúre, lebo vypytovať dva mesiace faktúru ma už nebavilo. Len teraz neviem ako to urobiť účtovne. Objednávala som ich 12.8., keďže zálohová bola uhradená až teraz, takže príjem stravných lístkov bude až v septembri, ale výdaj za august mi bude robiť mínus v knihe cenín, môže to tak byť?Nemôže ti urobiť mínus v auguste - veď ich príjmeš aj vydáš až v septembri.
Dasa80
17.09.08,06:47
Takže, keď sa SZČO rozhodne na konci roka dokúpiť si lístky spätne za celý rok nemôže? Možeš mi dať nejaký link, zákon paragraf alebo niečo, kde sa o tom píše? ďakujem
Paula
17.09.08,07:19
Takže, keď sa SZČO rozhodne na konci roka dokúpiť si lístky spätne za celý rok nemôže? Možeš mi dať nejaký link, zákon paragraf alebo niečo, kde sa o tom píše? ďakujem



Môžem Ti poskytnúť len toto:

zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/)

otázka:
Som živnostník a chcem si zahrňovať do daňových výdavkov aj náklady na stravovanie. Ako budem preukazovať tieto náklady ?

odpoveď:
Výdavky vynaložené na stravovanie v súlade s § 19 ods. 2 písm. p) zákona o dani z príjmov je daňovník povinný preukázať (preukazuje stravné napr. nákupom obedových lístkov, príp. aj preukázateľným dokladom z reštauračného zariadenia), to znamená, že nejde o uplatnenie paušálnych náhrad

..........dodám, že nákupom SL na konci roku je dosť nelogické preukázať, že podnikateľ použil SL napr. už v januári daného roku.
Anja111
17.09.08,07:26
Takže, keď sa SZČO rozhodne na konci roka dokúpiť si lístky spätne za celý rok nemôže? Možeš mi dať nejaký link, zákon paragraf alebo niečo, kde sa o tom píše? ďakujem
DR SR – stravné poukážky


DAŇOVÉ RIADITEĽSTVO SLOVENSKEJ REPUBLIKYNová ulica 13, 975 04 Banská Bystrica




S účinnosťou od 1.1.2007 bolo ustanovenie § 19 ods. 2 písm. p/ zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len „zákon o daniz príjmov“/ novelizované s tým, že daňovník s príjmami z podnikania a z inejsamostatnej zárobkovej činnosti môže uplatniť ako uznaný daňový výdavok stravnéza každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výškeustanovenej na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín (podľa zákona č.283/2002 Z. z. o cestovných náhradách). Výdavky vynaložené na stravovaniev súlade s cit. zákonným ustanovením je daňovník povinný preukázať (preukazujestravné napr. zakúpením stravných lístkov, príp. aj preukázateľným dokladomz reštauračného zariadenia).


K problematike zakúpenia stravných lístkov u SZČO na určité časové obdobiedopredu uvádzame, že nakoľko na daňové účely sa uznávajú len výdavkyv preukázateľnej výške, možno uviesť, že v nadväznosti na platné ustanoveniaOpatrenia č. 23 586/2002-92 MF SR, ktorým sa ustanovujú postupy účtovania preúčtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, dopredu zakúpenéstravné lístky sa v momente úhrady nepovažujú za výdavok ovplyvňujúci základdane. Daňovník SZČO takýto výdavok na stravné uplatní ako uznaný daňový výdavokaž v období, keď budú splnené podmienky podľa § 19 ods. 2 písm. p/ zákona o daniz príjmov.


K problematike spätného zakúpenia stravných lístkov u SZČO za uplynuléčasové obdobie uvádzame, že takýto nákup stravných lístkov nespĺňa podmienkupreukaznosti vynaloženia výdavkov na stravovanie za odpracovaný deň, vzhľadom naskutočnosť, že dodatočným spôsobom nemôže byť preukázané stravovanie zaobdobie, ktoré už ubehlo. Zakúpenie stravných lístkov je len jedna z možných foriemuplatnenia si stravného do daňových výdavkov.


Podľa § 19 ods. 2 písm. c/bod 4 zákona o dani z príjmov sa za uznané daňovévýdavky považujú príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované zapodmienok ustanovených osobitným predpisom (§ 152 Zákonníka práce).


Nakoľko zamestnávateľ je povinný v súlade s ustanovením § 152 Zákonníkapráce zabezpečovať zamestnancom stravovanie, možno uviesť, že pri súčasnomsplnení podmienok podľa § 19 ods. 2 písm. c/ bod 4 zákona o dani z príjmov spätnézakúpenie stravných lístkov zamestnávateľom možno uplatniť ako uznaný daňovývýdavok z dôvodu plnenia svojej povinnosti zabezpečiť stravovanie vyplývajúcej zoZákonníka práce.




Banská Bystrica, 5. 2. 2007
Dasa80
17.09.08,07:30
Čo potom v takom prípade, keď si ich SZČO zakúpi napr. v júli na pol roka dopredu a 5 mesiacov bude PN? Keďže vedie JÚ faktúru si v deň zaplatenie zahrnie do VOZD a na konci roku ID odúčtuje nespotrebované lístky?
Paula
17.09.08,07:35
Čo potom v takom prípade, keď si ich SZČO zakúpi napr. v júli na pol roka dopredu a 5 mesiacov bude PN? Keďže vedie JÚ faktúru si v deň zaplatenie zahrnie do VOZD a na konci roku ID odúčtuje nespotrebované lístky?


Nákup sa účtuje ako VNZD. Až ich spotrebuje, potom budú VOZD.
Dasa80
17.09.08,07:46
A ešte jedna otázka. Keď si SZČO zamestná niekoho na dohodu o prac.činnosti môže mu poskytnúť stravné lístky a je to pre neho VOZD ? ďakujem za odpovede
Paula
17.09.08,07:51
A ešte jedna otázka. Keď si SZČO zamestná niekoho na dohodu o prac.činnosti môže mu poskytnúť stravné lístky a je to pre neho VOZD ? ďakujem za odpovede


pozri napr. tu:

http://www.porada.sk/t45887-dohodar-a-str-listky.html?highlight=roz%B9%EDri%BB+okruh

príspevkov a tém je na porade k tomu veľa, aby sme sa neopakovali.:)
zltalienka
17.09.08,07:55
myslím, že nie.

§223 ods.1 Zákonníka práce "Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú ustanovenia prvej časti."

(stravné lístky sú v siedmej časti Zákonníka práce)
Paula
17.09.08,08:03
zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)


Príspevky na stravovanie zamestnancov sú podľa zákona o dani z príjmov uznané za daňové výdavky len v tom prípade, ak ide o výdavky v súlade so Zákonníkom práce (§ 152). To znamená, že tieto príspevky pre zamestnancov počas dovolenky, sviatku, pracovnej neschopnosti, príspevky pre osoby vykonávajúce práce na základe niektorých z dohôd, ak ich výkon bude presahovať 4 hodiny; pre dôchodcov, ktorí bezprostredne pred odchodom do dôchodku pracovali u zamestnávateľa, sú u zamestnávateľa považované za daňový výdavok v prípade, ak boli prerokované so zástupcami zamestnancov.
Kamilla
24.10.08,10:18
mimotemyAKo to je s tými 100,- lístkami? Nakupila som ich v tejto hodnote a presne kolko mam uctovat zamestnancovi a kolko zamestnavatelovi?
Prosim o radu a učtovanie.
Tweety
24.10.08,10:22
mimotemyAKo to je s tými 100,- lístkami? Nakupila som ich v tejto hodnote a presne kolko mam uctovat zamestnancovi a kolko zamestnavatelovi?
Prosim o radu a učtovanie.Do daňovo uznaných nákladov
môžeš maximálne zaúčtovať 55% z 98.- na stravenku. Aj tu sa odpoveď dá jednoducho nájsť v poradách, skús prosím pohľadať.