Liptáčik
11.09.08,19:03
Manžel podnikateľky chce podnikať na ŽL manželky v činnosti, ktorú má na ŽL uvedenú manželka. Pri svojich aktivitách chce vystavovať fa na manželkyné meno, chce mať však vizitky na svoje meno, kontakt na svoj mobil, .... V pracovnoprávnom vzťahu nechce byť s manželkou. Podľa mňa je to nedovolené podnikanie a mal by si urobiť vlastný ŽL. Ktorý zákon toto nepovoľuje?
Paula
11.09.08,19:52
Manžel podnikateľky chce podnikať na ŽL manželky v činnosti, ktorú má na ŽL uvedenú manželka. Pri svojich aktivitách chce vystavovať fa na manželkyné meno, chce mať však vizitky na svoje meno, kontakt na svoj mobil, .... V pracovnoprávnom vzťahu nechce byť s manželkou. Podľa mňa je to nedovolené podnikanie a mal by si urobiť vlastný ŽL. Ktorý zákon toto nepovoľuje?



Toto všetko manžel chce. A čo na to manželka? A smiem sa spýtať, prečo tento problém hodili na Tvoju hlavu? Prečo sa manžel neopýta priamo na kompetentnom úrade, či to zákon "zvládne"?
Liptáčik
11.09.08,20:29
Manželka súhlasí a majú pocit, že všetko je vporiadku. Mne sa to však nezdá s kostolným riadom. Som teraz dosť zaneprázdnená a dúfala som, že niekto na Porade s tým má viac skúseností. Jediným dôvodom je snaha vyhnúť sa odvodom. Nie že by boli "lachvatí" (v preklade lakomí), ale pri troch deťoch a 1,5 príjme počítajú každú korunku. Manžel je zamestnaný a preto si myslím, že keď si usleduje ročný limit na odvody, nie je dôvod, aby nemal svoj vlastný ŽL.:o
tinaM
11.09.08,20:43
Manžel podnikateľky chce podnikať na ŽL manželky v činnosti, ktorú má na ŽL uvedenú manželka. Pri svojich aktivitách chce vystavovať fa na manželkyné meno, chce mať však vizitky na svoje meno, kontakt na svoj mobil, .... V pracovnoprávnom vzťahu nechce byť s manželkou. Podľa mňa je to nedovolené podnikanie a mal by si urobiť vlastný ŽL. Ktorý zákon toto nepovoľuje?
Manžel môže manželke vypomáhať a pritom sa nebude jednať o nelegálnu prácu.
Trochu mi nie je jasné, prečo manžel potrebuje vizitky na svoje meno. Veď všade na faktúrach bude figurovať maželkyne meno. Tam mu to nebude vadiť?
Ak aj bude vypomáhať manželke, všetky doklady o príjme a o výdavkoch musia byť vystavované na manželkyne meno. Ani mobil, ktorý bude používať /svoj na jeho meno/ nemôže znižovať manželkyne príjmy.
Liptáčik
11.09.08,21:33
Presne to isté som im vystvetlila aj ja. Nevidím dôvod, prečo kontaktné údaje nemôžu byť manželkine, ale trvajú na tom, že údaje budú manželove. Lenže potom ten, kto si overí kontaktnú osobnu na internete - nenájde manžela medzi držiteľmi ŽL, a ten, kto si to overovať nebude - tomu môže byť podozrivé, prečo dostáva faktúru na iné meno. Teraz ma napadá ešte jeden ich "výmysel". Činnosť manžela chcú vykryť názvom odlišným od údajov na manželkinom ŽL.
Napr. manželka Eva Pokorná - Jasiši (ŽL)

kontaktné údaje manžela - Ondrej Pokorný - Šport. Tieto už určite nebudú v súlade so ŽL.

Viem, že jeden podnikateľ môže mať viac prevádzok, ale názov Šport ako prevádzku mať nechcú - nebudú iné priestory, nebude nahlásenie prevádzky na MÚ, ..... Adresa bude adresou trvalého bydliska

Akosi im neviem vysvetliť, že toto nie je s kostolným poriadkom. Alebo sa snáď mýlim ja a u nás je aj toto možné?
hanelie
12.09.08,06:51
Manžel môže manželke vypomáhať a pritom sa nebude jednať o nelegálnu prácu.

musí však byť dôchodkovo poistený -
na vizitke môže mať svoje meno - aj t.č. / zastupuje manželku /