gemar
11.09.08,22:11
Dobrý večer priatelia,

dúfam že som tu správne a potreboval by som Vašu pomoc.

V roku 2004 som začal ako SZČO. Platil som odvody ako dobrovoľne poistenec. Po roku som sa prihlásil ako povinný platca a platil som odvody podľa DP za rok 2004. Dnes som obdržal list zo SP, že som za rok 2005/2006 dlžný na odvodoch. Síce som platil ako povinne poistená osoba, ale nie ako dobrovoľne poistená, pretože som sa z tohto poistenia neodhlásil. Je to normálne? Musím to uhradiť keď som platil ako povinne poistená osoba? Môžem sa brániť súdnou cestou? Poznáte niekoho kto by dobrovoľne platil ako dobrovoľne poistený a zároveň povinne poistený? Som z toho zmätený. Nemala ma SP upozorniť že som poistený dva krát, resp. pri prihláške povinne poisteného automaticky zrušiť dobrovoľné poistenie? Ak máte niekto podobnú skúsenosť, veľmi pekne poprosím ak mi môžete napísať viac.

Ďakujem za ochotu.
Jana2004
11.09.08,20:39
Žiaľ, i keď sa mi to tiež zdá trochu choré, musíš doplatiť odvody ako dobrovolný plátca. Avšak nepoteším Ťa, rýchlo sa odhlás, lebo povinnosť dobrovoľného poistenca Ti stále trvá, t.j. aj za rok 2007 a časť roka 2008. Tvoja povinnosť odhlásiť sa z dobrovoľného poistenia je stanovená zákonom, pokiaľ si tak neurobil, mal si súbežne 2 poistné vzťahy, teda aj dve povinnosti platiť. Nie si sám, ktorý sa ako dobrovoľný plátca takto popálil, žiaľ.
Zoltán Kovács
11.09.08,20:41
Dobrý večer priatelia,

dúfam že som tu správne a potreboval by som Vašu pomoc.

V roku 2004 som začal ako SZČO. Platil som odvody ako dobrovoľne poistenec. Po roku som sa prihlásil ako povinný platca a platil som odvody podľa DP za rok 2004. Dnes som obdržal list zo SP, že som za rok 2005/2006 dlžný na odvodoch. Síce som platil ako povinne poistená osoba, ale nie ako dobrovoľne poistená, pretože som sa z tohto poistenia neodhlásil. Je to normálne? Áno je. Musím to uhradiť keď som platil ako povinne poistená osoba? Bohu žiaľ áno. Môžem sa brániť súdnou cestou? Zbytočne vyhodený peniaz, majú pravdu. Poznáte niekoho kto by dobrovoľne platil ako dobrovoľne poistený a zároveň povinne poistený? A nie jedného, ktorí urobil túto chybu. Som z toho zmätený. Nemala ma SP upozorniť že som poistený dva krát, resp. pri prihláške povinne poisteného automaticky zrušiť dobrovoľné poistenie? Nie je to ich povinnosťou. Ak máte niekto podobnú skúsenosť, veľmi pekne poprosím ak mi môžete napísať viac.

Ďakujem za ochotu.

V citáte....

Veľa szčo doplatilo na svoju nepozornosť. Ak si začal platiť na začiatku podnikania ako dobrovoľne poistená osoba, tak odo dňa registrácie sa to stáva povinným, až do doby odhlásenia.
Zrejme prekročil si limit príjmu na povinnú registráciu. A pritom si sa neodhlásil z dobrovoľného poistenia. Teda si mal súbeh dobrovoľného a povinného poistenia.
gemar
11.09.08,20:43
Janka ďakujem za informáciu. Som múdrejší ale spať sa mi lepšie nebude :-(
Je možné že toto štát toleruje aj keď práve on na tom profituje? V bežnom živote by to asi malo znamenať neoprávnené obhatenie?

Každopádne ešte raz ďakujem.
gemar
11.09.08,20:45
Aj Vám ďakujem za informácie. Asi to už tak bude...
Zoltán Kovács
11.09.08,20:46
Janka ďakujem za informáciu. Som múdrejší ale spať sa mi lepšie nebude :-(
Je možné že toto štát toleruje aj keď práve on na tom profituje? V bežnom živote by to asi malo znamenať neoprávnené obhatenie?

Každopádne ešte raz ďakujem.

Nemyslím si, že by to bolo neoprávnené obohatenie sa. Ty si vlastne nesplnil svoju povinnosť, resp. ani nie povinnosť ale možnosť odhlásiť sa z dobrovoľného poistenia.

Neznalosť zákona neospravedlňuje.
gemar
11.09.08,20:52
Teraz mi je už jasné. Ale ešte to neviem stráviť "logicky" :-(
veronikasad
12.09.08,05:05
Janka ďakujem za informáciu. Som múdrejší ale spať sa mi lepšie nebude :-(
Je možné že toto štát toleruje aj keď práve on na tom profituje? V bežnom živote by to asi malo znamenať neoprávnené obhatenie?

Každopádne ešte raz ďakujem.
Aj takto sa to dá vysvetliť. Ale potom by si dobrovolne poistenie popri povinnom nemohol platiť nikto. A prípade DNP na tom v mnohých prípadoch profitujú napr. mamičky počas materskej dovolenky.
Je to aj "chyba" tvojej účtovníčky, že ťa na to neupozornila ...
liba2
12.09.08,05:34
...Je to aj "chyba" tvojej účtovníčky, že ťa na to neupozornila ...Musím sa zastať účtovníčky, toto už nie je jej povinnosťou, a teda ani chybou..... ak upozorní, robí to dobrovoľne a preto že je ochotná pomôcť... :)

Totiž, mám presne taký istý prípad a napriek môjmu upozorneniu sa szčo z dobrovoľného poistenia neodhlásil - a teraz narieka....
veronikasad
12.09.08,10:05
Musím sa zastať účtovníčky, toto už nie je jej povinnosťou, a teda ani chybou..... ak upozorní, robí to dobrovoľne a preto že je ochotná pomôcť... :)

Totiž, mám presne taký istý prípad a napriek môjmu upozorneniu sa szčo z dobrovoľného poistenia neodhlásil - a teraz narieka....
Netvrdím, že je to povinnosť účtovníčky, preto som aj to slovo "chyba" dala do úvodzoviek...
beatar
25.02.09,10:21
Práve som dočítala túto tému a mám u SZČO ten istý problém, akurát,že z dôvodu výdavkov.
SZČO uhrádzala celý rok 2008 sp ako povinný platiteľ a samozrejme, že to bol VOZD, zároveň doplatila v roku 2008 na základe výzvy 36000 sp z dôvodu, že bola v roku 2007 registrovaná i ako dobrovoľný platiteľ sp, môžem i tento doplatok sp dať ako VOZD?
Prosím o Váš názor???
beatar
25.02.09,11:58
Halo, Halo? Žiadny názor?
liba2
25.02.09,12:11
áno, je to VOZD, avšak len poistné, nejaké penále alebo úroky a pod. nie.
beatar
25.02.09,12:39
ďakujem, tak som to aj zaúčtovala, len som si nebola istá.
Pekný deň.