alenka57
12.09.08,07:31
Ahojte poraďáci,

prosím, poraďte, SZČO chce prejsť z JÚ na PÚ. Včom sú výhody účtovania v PÚ pre SZČO a v čom sú nevýhody? Za jednu výhodu považujem väčšia prehľadnosť a iné?
Martin Mocko
12.09.08,05:42
Ahojte poraďáci,

prosím, poraďte, SZČO chce prejsť z JÚ na PÚ. Včom sú výhody účtovania v PÚ pre SZČO a v čom sú nevýhody? Za jednu výhodu považujem väčšia prehľadnosť a iné?

Väčšia prehľadnosť, väčšia zložitosť, lepšia kontrolovateľnosť účtových zápisov.
Kazu
12.09.08,06:25
Ahojte poraďáci,

prosím, poraďte, SZČO chce prejsť z JÚ na PÚ. Včom sú výhody účtovania v PÚ pre SZČO a v čom sú nevýhody? Za jednu výhodu považujem väčšia prehľadnosť a iné?

Hm, výhodné, nevýhodné ? V podstate to je jedno. Ja si viem celkom dobre predstaviť robiť JÚ aj vo firme s 200 zamestnancami a obratom ktorý ide do poriadnych miliónov. A žiadnej neprehľadnosti by som sa nebála. Z pohľadu SZČO by som nehovorila o výhodách a nevýhodách, ale o rozdieloch v platení dane.
ekopo
12.09.08,10:17
Ak je možné rozhodnúť sa medzi JU a PU, nemusí byť zanedbateľný fakt, že JU je účtovníctvo danové, čo môže byť niekedy výhodou, pretože je možné regulárne ovplyvniť danový základ. Prehľadnosť, resp. neprehľadnosť je na polemiku. Netreba zabúdať ale ani na ručenie.
Zoltán Kovács
12.09.08,10:34
Ak je možné rozhodnúť sa medzi JU a PU, nemusí byť zanedbateľný fakt, že JU je účtovníctvo danové, čo môže byť niekedy výhodou, pretože je možné regulárne ovplyvniť danový základ. Prehľadnosť, resp. neprehľadnosť je na polemiku. Netreba zabúdať ale ani na ručenie.

No u szčo je jedno či účtuje v JÚ alebo PÚ. Ručí celým svojím majetkom.