alenka57
12.09.08,09:22
Poprosím o radu,
som SZČO a nemám auto, na všetky vybavovačky - ZP, SP, klienti, DÚ, nákupy pre potreby podnikania používam MHD, autobus, príp. vlak. Je možné dať do výdavkov OZD tieto cestovné lístky? Ak by som mala prevádzku, možem si dať cestovné lístky na MHD do výdavkov OZD do sídla prevádzky a späť domov? Musím pritom robiť cesťák? Uznávajú daňováci napr. mesačný cestovný lístok MHD?
Ďakujem za odpovede.
Martin Mocko
12.09.08,07:47
Poprosím o radu,
som SZČO a nemám auto, na všetky vybavovačky - ZP, SP, klienti, DÚ, nákupy pre potreby podnikania používam MHD, autobus, príp. vlak. Je možné dať do výdavkov OZD tieto cestovné lístky? Ak by som mala prevádzku, možem si dať cestovné lístky na MHD do výdavkov OZD do sídla prevádzky a späť domov? Musím pritom robiť cesťák? Uznávajú daňováci napr. mesačný cestovný lístok MHD?
Ďakujem za odpovede.

Cestovné cez MHD je možné samozrejme uznať ako daňový výdavok v prípade, že preukázateľne bol použitý na podnikanie. Samozrejme v tomto prípade treba priložiť i cesťák.
Mesačný cestovný lístok sa ťažšie dokazuje ako daňový výdavok...môže nastať problém s použitím takéhoto lístka na podnikateľské účely. Takýto lístok môžeš kľudne používať i na osobnú spotrebu a nie len na podnikanie. V tomto prípade odporúčam rozčleniť percentuálnym pomerom používanie mesačného lístka na súkromné a služobné účely.
m.hladka
12.09.08,19:58
Mesačný cetovný lístok MHD daňovaci neuznávajú. Ostatné ako radi machinak.
alenka57
15.09.08,14:44
ďakujem, nechám to tak, nechce sa mi vypisovať toľko cesťákov.
Zita5
15.09.08,14:50
ďakujem, nechám to tak, nechce sa mi vypisovať toľko cesťákov.

Spravte si vyúčtovanie 1x za mesiac t.j. k poslednému dňu v mesiaci vypíšete cestovný príkaz kde vyúčtujete Vaše služobné cesty v danom mesiaci a priložíte cestovné lístky .
Katka2
29.01.10,09:37
Poprosím o radu,
som SZČO a nemám auto, na všetky vybavovačky - ZP, SP, klienti, DÚ, nákupy pre potreby podnikania používam MHD, autobus, príp. vlak. Je možné dať do výdavkov OZD tieto cestovné lístky? Ak by som mala prevádzku, možem si dať cestovné lístky na MHD do výdavkov OZD do sídla prevádzky a späť domov? Musím pritom robiť cesťák? Uznávajú daňováci napr. mesačný cestovný lístok MHD?
Ďakujem za odpovede.

Môže si dať do výdavkov cez cesťák cestovné lístky do sídla prevádzky a späť domov?
Lianka
29.01.10,10:57
Môže si dať do výdavkov cez cesťák cestovné lístky do sídla prevádzky a späť domov?

Podla mojho nazoru nie.

§ 19
(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
Katka2
29.01.10,12:41
Ďakujem. :)