euro
12.09.08,10:22
ahojte poraďáci, som nová členka a veľmi sa teším na spoluprácu s Vami. Zistila som, že u poraďákov sa človek dozvie naozaj všetko.
Ja by som tiež potrebovala na začiatok jednu radu.
Keď chcem pozastaviť odpis majetku, čo všetko tomu predchádza a aký dopat to má zhľadiska daní. Ešte som sa s takýmto problémom nestretla a neviem čo mám robiť.
Ďakujem za rady.
euro:)
vikinka
12.09.08,09:45
Podľa §22 odst.9 ZDP,je možné prerušiť odpisovanie majetku už v 1 roku,v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach,alebo na 1 obdobie,ale aj na viac zdaň.období,podľa rozhodnutia daňovníka.
V karte majetku sa za príslušné obdobie,v ktorom sa odpisy prerušia,sa o tom urobí záznam,dopad z daňového hľadiska,je že v roku ,v ktorom sa prerušia odpisy nie je možné vlastne odpis uplatniť vo výdakoch,takže bude vyšší ZD alebo nižšia strata.Ale prerušenie sa spravidla uplatňuje pri nepriaznivom výsledku hospodárenia,t.z.pri strate.V daľšom období sa pokračuje pri odpisovaní majetku tak,ako by nebolo prerušené,pričom celková doba sa predlžuje o dobu prerušenia.Prerušenie nie je možné v prípade,ak si daňovník uplatňuje výdavky %.§ 6 ods.10 ZDP.