alenka57
12.09.08,14:45
Prosím o radu:
Môže SZČO opatrovať ŤZP osobu - príbuzného? Môže dostávať aj nejakú finančnú podporu, keďže ročný príjem SZČO je iba 100 tis. Sk? Ak by dostával príspevok za opatreovanie, môže štát za neho platiť sociálne a zdravotné poistenie?
Za odpovede ďakujem.
m.hladka
12.09.08,12:49
Nie nemôže SZČO opatrovať ZŤP osobu. Je tam podmienka, že musí skončiť, alebo prerušiť živnosť.
Stefan2005
12.09.08,13:17
§64a, odst. 12 zákona o socialnej pomoci:

"Peňažný príspevok možno poskytnúť, len ak fyzická osoba uvedená v odseku 2 nemá v čase opatrovania občana odkázaného na opatrovanie mesačný príjem podľa osobitného predpisu44a) presahujúci dvojnásobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu ustanoveného osobitným predpisom.36)"

Osobitný predpis 44a) odkazuje na § 5 a 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, to znamená že príjmy zo závislej činnosti a príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu nesmú presahovať dvojnásobok sumy životného minima...

Druhá otázka je, ako je splnená podmienka "vykonávať celodenné, osobné a riadne opatrovanie".... Ale opatrovanie zo strany SZČO podľa môjho názoru nie je vylúčené - podstatné je neprekročiť hranicu príjmu vo výške dvojnásobku sumy životného minima.
m.hladka
12.09.08,15:28
SZČO nemôže bez prerušenia, alebo zrušenia živnosti opatrovať ŤZP osobu. Môj manžel tak opatroval 2 roky svojho otca a musel prerušiť živnosť.
veronikasad
12.09.08,15:35
SZČO nemôže bez prerušenia, alebo zrušenia živnosti opatrovať ŤZP osobu. Môj manžel tak opatroval 2 roky svojho otca a musel prerušiť živnosť.
Osobnú skúsenosť nemám, ale mám klientku ktorá sa bola na to informovať na UPSVaR /chcela opatrovať starú matku ako kaderníčka - prevádzku má doma/ a dostala podobnú informáciu čo sa týka príjmu, ako píše Štefan. Prevádzku by mala otvorenú len pár hodín denne a samozrejme zabezpečenú trvalú starostlivosť o ŤZP osobu. Nevyžadovali od nej zrušenie alebo prerušenie živnosti.
m.hladka
12.09.08,15:43
Možno, ale potom by asi nedostávala príspevok.
Stefan2005
12.09.08,15:50
Možno, ale potom by asi nedostávala príspevok.

ak sa nemýlim, tak 12 x dvojnásobok životného minima je viac ako 100 tisíc (ak alenka57 tým myslela ročný príjem)....
m.hladka
12.09.08,15:55
Ja som radila len zo svojej skúsenosti.
veronikasad
12.09.08,15:57
Možno, ale potom by asi nedostávala príspevok.
Pozri § 64a/ ost. 12 Zákona o sociálnej pomoci :
"Peňažný príspevok možno poskytnúť, len ak fyzická osoba uvedená v odst.2 nemá v čase opatrovania občana odkázaného na opatrovanie mesačný príjem podľa osobitného predpisu presahujúci dvojnásobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu ustanoveného osobitným predpisom".

Súčasne pozri ods. 10 citovaného zákona :
"Ak je príjem občana s ťažkým zdravotným postihnutím vyšší ako 1,2-násobok životného minima pre plnoletú fyzickú osobu... peňažný príspevok za opatrovanie zistený podľa odsekov 5-7 a odseku 9 sa kráti o sumu prevyšujúcu tento príjem..."
m.hladka
12.09.08,16:00
Áno, ale to sa týka zamestnaných osôb, nie SZČO, lebo tam nevieš preukázať mesačný príjem. Tak nám to bolo vysvetené.
m.hladka
12.09.08,16:01
Dokonca nám pani na úrade zamrmlala, že je každý povinný sa postarať o svojho rodiča. Takže tak.
Stefan2005
12.09.08,16:10
Áno, ale to sa týka zamestnaných osôb, nie SZČO, lebo tam nevieš preukázať mesačný príjem. Tak nám to bolo vysvetené.

... deklaruje sa ročný príjem opatrovateľa i opatrovaného za predchádzajúci rok.
m.hladka
12.09.08,16:40
Ak nie je problém, tak som len rada.
alenka57
15.09.08,13:37
Ďakujem Vám všetkým, teda je možné opatrovať aj poberať príspevok pri splnení tých podmienok. To teda znamená, že štát je aj platiteľom zdravotného a sociálneho poistenia za SZČO?
m.hladka
15.09.08,19:58
Ak sa ti to podarí, daj vedieť. Som zvedavá. Držím palce.
alenka57
17.09.08,04:15
Prosím o odpoveď, či štát je v tom prípade platiteľom zdravotného a soc. poistenia za SZČO? Vopred ďakujem.
alenka57
24.09.08,13:29
Informovala som sa priamo na UPSVR. Pre SZČO plati: mesačný príjem zisťuje sa z ročného príjmu SZČO - z daň. priznania a delí sa 12 mesiacmi. V prvý rok podnikania SZČO sa dávajú teda preddavky, v prípade prekročenia stanoveného limitu mes. príjmu SZČO musí vrátiť všetky preddavky. SZČO si platí zdravotné i sociálne poistenie sám, neplatí za neho štát.
veronikasad
24.09.08,13:45
Informovala som sa priamo na UPSVR. Pre SZČO plati: mesačný príjem zisťuje sa z ročného príjmu SZČO - z daň. priznania a delí sa 12 mesiacmi. V prvý rok podnikania SZČO sa dávajú teda preddavky, v prípade prekročenia stanoveného limitu mes. príjmu SZČO musí vrátiť všetky preddavky. SZČO si platí zdravotné i sociálne poistenie sám, neplatí za neho štát.
Ak máš info, doplň prosím, či príjmom sa rozumie tržba /ako pri posudzovaní povinnej registrácie v soc.poisťovni/, alebo zisk ...
hanelie
24.09.08,14:18
Ak máš info, doplň prosím, či príjmom sa rozumie tržba /ako pri posudzovaní povinnej registrácie v soc.poisťovni/, alebo zisk ...
toto aj mňa zaujíma
/podľa mňa sa berie do úvahy ZD SZČO /
Stefan2005
24.09.08,14:32
Ak máš info, doplň prosím, či príjmom sa rozumie tržba /ako pri posudzovaní povinnej registrácie v soc.poisťovni/, alebo zisk ...

V potvrdení pre UPSVaR daňový úrad potvrdzuje, či občan za predchádzajúci rok podal priznanie k dani z príjmov FO alebo z podnikateľskej činnosti; zároveň uvádza výšku čistého príjmu (prepočítaného na mesiac) z uvedenej činnosti...
Stefan2005
24.09.08,14:47
toto aj mňa zaujíma
/podľa mňa sa berie do úvahy ZD SZČO /

teda podľa môjho názoru v prípade priznania k dani z príjmov
u FO je to čistý príjem
u SZCO ZD

pre zaujímavost:

na stránke Slovenského živnostenského zväzu
http://www.szz.sk/nap_3.html
je uvedené, ako u živnostníka vypočítavajú banky čistý príjem
"* na základe predloženého daňového priznania
* do úvahy môžu brať čistý zdaniteľný príjem, alebo základ dane vypočítaný ako rozdiel príjmov a výdavkov
* výhodnejší je pre živnostníka druhý spôsob, keďže pri prvom sa odpočítateľné položky môžu javiť ako "klasický výdavok", čo mu zárobok zníži
* VÚB banka overuje príjem aj prostredníctvom obratu žiadateľa."

Čistý mesačný príjem možno chápať ako súčet:
* príjmu zo závislej činnosti
* príjmu z kapitálového majetku (úroky, dividendy...)
* príjmu z prenájmu nehnuteľností
* ostatných mesačných príjmov

to znamená, že v prípade uvádzania treba počítať so všetkými príjmami, aj keby nevstupovali do DP....
JankaO
24.09.08,15:22
Áno, ale to sa týka zamestnaných osôb, nie SZČO, lebo tam nevieš preukázať mesačný príjem. Tak nám to bolo vysvetené.
mimotemy Bohužiaľ ďalší subjektívny názor úradníka, ktorý je pravdepodobne v rozpore so zákonom a zásadne ovplynil život a činnosť protistrany. (Radšej čítať zákony, ako dať na rady. Ale čo všetko by potom chudák človek mal ovládať. Všetka česť kvalifikovaným úradníkom ..)
alenka57
25.09.08,04:39
Jedná sa o všetky príjmy SZČO, aj napr. o príjmy z prenájmu za kalend. rok.
Nejedná sa o základ dane.
Stefan2005
25.09.08,07:05
Jedná sa o všetky príjmy SZČO, aj napr. o príjmy z prenájmu za kalend. rok.
Nejedná sa o základ dane.

Súhlas pokiaľ ide o všetky príjmy opatrovateľa - teda ako u SZCO tak i u FO.

Pokiaľ ide o ZD - opatrovateľ dokladuje všetky svoje príjmy a základ dane (čistý mesačný príjem) z priznania k dani z príjmov je iba jedným z jeho príjmov vstupujúcich do celkového príjmu na hodnotenie splnenia podmienky neprekročenia dvojnásobku sumy životného minima....