laczkoszka lucia
12.09.08,15:21
Dobrý den! Prosim Vas, chcela by som sa opytat. Moj priatel sa rozviedol v roku 2005 a 2 deti, ktore spolu s byvalou manzelkou mali, sud zveril mojmu priatelovi, kedze ona uz dlhodobo zije v zahranici. Odvtedy mu neplatila výživne ani na jedno dieta, ktore bolo urcene 1000,- Sk na jedno dieta. Sem tam deti navstivila a darovala im niekedy nejake veci. Moj priatel ju tento rok nahlasil na policiu za neplatenie výživného. Pan vysetrovatel a pan prokurator vyhoveli jej staznosti, kedze ju proti tomu podala. Priatelovi poslali rozhodnutie ze jeho vec zamietaju a dalo sa proti tomuto odvolat do 3 dni. Odvolal sa prostrednictvom svojho pravneho zastupcu a nato dostal odpoved ze nie je opravnena osoba podavat odvolanie a ze mu to zamietaju a proti tomu staznost nie je pripustna. Je mi to luto pretoze priatel sa zodpovedne stara, a ohladom deti je vela inych povinnosti a starosti a ona jednoducho na to kasle. Chcela by som radu ako by mal dalej pokracovat alebo ci sa da s tym nieco robit. Dakujem velmi pekne za odpoved.
willma
12.09.08,15:07
ako dlho neplatila výživné? Vyčíslil priateľ výšku dlžného výživného? akú sťažnosť vlastne podala bývalá manželka? je to trochu čudné, lebo keď je niekto právoplatným rozsudkom povinný platiť výživné na deti a toto nespraví počas dvoch rokov ktorékoľvek tri mesiace, je to podozrenie z trestného činu zanedbania povinnej výživy a polícia by mala riadne konať. Inak sa priateľ môže obrátiť aj na exekútora.
iriska
13.09.08,15:02
Mám taký pocit, že môže znova po nejakom čase podať trestné oznámenie.
p.s. má tá žena nejaký majetok na Slovensku? - na základe toho by sa dala urobiť exekúcia aj na Slovensku. Alebo potom ohľadom vymáhania peňazí v zahraničí by vedelo asi poradiť Centrum pre medzinárodno právnu ochranu detí a mládeže - oni také veci vedia vybaviť.
willma
13.09.08,18:04
Mám taký pocit, že môže znova po nejakom čase podať trestné oznámenie.
p.s. má tá žena nejaký majetok na Slovensku? - na základe toho by sa dala urobiť exekúcia aj na Slovensku. Alebo potom ohľadom vymáhania peňazí v zahraničí by vedelo asi poradiť Centrum pre medzinárodno právnu ochranu detí a mládeže - oni také veci vedia vybaviť. Dovolím si trošku polemizovať, jednoducho som nepochopila odmietnutie a vlastne zamietnutie trestného oznámenia, keďže povinná neplatila od 2005 roku ako som vyrozumela. To je podľa mňa na podanie na vyššiu inštanciu.
iriska
14.09.08,06:01
willma, ale ja som nepísala nič proti tvojmu príspevku, len som ponúkla inú alternatívu. nemám pocit, že by som ti oponovala.
p.s. niekedy dopisovanie si s vyššími a najvyššími inštanciami štátnej moci je ako hádzať hrach na stenu. (z toho dôvodu by možno bolo účinnejšie podať to znova, ale len som chcela, aby mi niekto môj názor potvrdil)
willma
14.09.08,07:51
willma, ale ja som nepísala nič proti tvojmu príspevku, len som ponúkla inú alternatívu. nemám pocit, že by som ti oponovala.
p.s. niekedy dopisovanie si s vyššími a najvyššími inštanciami štátnej moci je ako hádzať hrach na stenu. (z toho dôvodu by možno bolo účinnejšie podať to znova, ale len som chcela, aby mi niekto môj názor potvrdil) veď ja viem, len máme akosi zas málo informácií a zadávateľka témy sa zatiaľ neukázala, možno keď vysvetlí situáciu, bude sa jej dať lepšie poradiť. A ten boj s úradmi poznám, treba na to veľa trpezlivosti a neodbytnosti. :)
laczkoszka lucia
16.09.08,10:32
Dakujem, za Vaše odpovede. Majetok na Slovensku nema, pretože už v zahraničí žije nejakých 7-8 rokov. Len aj my si myslime že organy mali konat podla spravnosti, len sa nam tam zdalo ze tam ide o nieco nekale. Ona vlastne podala staznost proti jeho podaniu na policiu. Oni sa odvolavali na paragraf 186 (ak neustanovuje zakon nieco ine moze staznost podat osoba,ktorej sa uznesenie priamo tyka alebo ktora na uznesenie dala navrh, na ktory ju zakon opravnuje, proti uzneseniu sudu moze podat staznost aj prokurator, a to aj proti jeho voli, zakonny zastupca, obhejca, statny organ starostlivosti o mladez, lehota na podanie opravneho prostriedku im plynie samostatne), podla nas sa ho to tyka a je zakonnym zastupcom deti, lenze jeho byvalu ex si este po vysluchu kazdeho dali zvlast zavolat. Viete bohvieco na co si ju dali zavolat, je to dost pochybne. Mozno radsej dala im do vacku aby rozhodli v jej prospech ako keby mala zaplatit byvalemu manzelovi 44.000, co ma zameskane alebo si nieco odsediet. Na Slovensko ona prichadza tak raz za pol roka. Podla mna tam nebolo postupovane podla zakona. Ved aj na socialnom urade nam povedali ze vyzivne je dost chranene zakonom, ale toto. Nemyslim si o tom nic dobre
laczkoszka lucia
16.09.08,10:39
Prosim Vas toto rozhodnutie Prokuratora, ze nie je na podanie staznosti opravnenou osobou je v sulade so zakonom? A ak nie tak ide o pochybenie prokuratora, kde sa da proti tomu odvolat alebo podat staznost na prokuratora.
laczkoszka lucia
16.09.08,10:57
Vysetrovatel vlastne vzniesol obvinenie proti nej za precin zanedbania povinnej vyzivy a ona proti uznesenie o vzneseni obvinenia podala staznost. Jej staznosti vysetrovatel vyhovel a zrusil uznesenie o vzneseni obvinenia za predmetny trestny cin.
willma
16.09.08,11:32
ale to predsa môže zrušiť, len ak preukáže, že dlžné výživné uhradila
laczkoszka lucia
18.09.08,12:06
Aj my si to myslime. Ale asi takato je spravodlivost na Slovensku. Nevedela preukazat ze zaplatila vyzivne ked ho nezaplatila. Da sa proti tomu niekde odvolat? Neviete?
willma
18.09.08,12:25
v rozhodnutí by malo byť, kde, ako a dokedy sa dá odvolať.
laczkoszka lucia
19.09.08,08:24
Praveze prokurator nejako rozhodol a napisal tam ze proti tomuto rozhodnutiu staznost ani odvolanie nie je pripustne.
willma
19.09.08,09:18
pokiaľ viem, tak existuje mimoriadny opravný prostriedok, prípadne preskúmanie rozhodnutia súdom, alebo sa skúste obrátiť na bezplatnú právnu poradňu, ktorá by mala byť pri krajskom prípadne okresnom súde, na sociálke majú tiež právny odbor, alebo sa obráťte na ombudsmana.
feron
19.09.08,09:37
Nie som odborník, ale uvažujem takto: ak niekomu bolo nariadené platiť výživné súdom v stanovenej výške a dotyčná nariadenie nerešpektuje, mal by sa podať návrh na súd, aby ten vydal platobný rozkaz pre dotyčnú, kde stanoví čas, dokedy je povinná záväzok splniť. Ak to nesplní, môže byť podaný návrh na exekúciu pohľadávky. Neviem či tú može exekútor realizovať v zahraničí. Tam polícia veľmi nemá čo robiť, ide to priamo cez súd.
Dav
19.09.08,09:39
Pri určovaní výživného, aj pri iných úkonoch, ktoré sa týkajú maloletých detí, majú deti tzv. kolízneho opatrovníka, ktorým je odbor sociálnych vecí na okresnom úrade práce, SVAR. Obrátiť sa o pomoc aj na nich.
Uvažujem skôr , či nenastala situácia, ak matka deťom niečo kúpila a dala, či nežiadala tieto veci zahrnúť ako plnenie výživného. Že ona kúpila veci za...určitú hodnotu, a že otec detí teda nemusel kúpiť deťom tie veci, ale mohol zabezpečiť jedlo, platenie nájmu, a podobne.
iriska
19.09.08,10:09
Nie som odborník, ale uvažujem takto: ak niekomu bolo nariadené platiť výživné súdom v stanovenej výške a dotyčná nariadenie nerešpektuje, mal by sa podať návrh na súd, aby ten vydal platobný rozkaz pre dotyčnú, kde stanoví čas, dokedy je povinná záväzok splniť. Ak to nesplní, môže byť podaný návrh na exekúciu pohľadávky. Neviem či tú može exekútor realizovať v zahraničí. Tam polícia veľmi nemá čo robiť, ide to priamo cez súd.


Keď je už raz výživné určené rozsudkom NETREBA vydávať platobný rozkaz. Vymáhať sa dá na základe právoplatného rozsudku.
willma
19.09.08,10:25
a len doplním - s právoplatným rozsudkom za exekútorom
feron
19.09.08,11:06
Keď je už raz výživné určené rozsudkom NETREBA vydávať platobný rozkaz. Vymáhať sa dá na základe právoplatného rozsudku.
Tak potom načo do toho pliesť políciu? Platenie je platenie - to je jedna strana problému, to zabezpečí exekútor, aby sa dostali k peniazom. Polícia ju môže stíhať za protiprávne konanie - neplatenie (druhá strana problému), to sú spomínané paragrafy zanedbania povinnej výživy. Aale polícia od nej nemôže vymáhať peniaze.
willma
19.09.08,11:16
Tak potom načo do toho pliesť políciu? Platenie je platenie - to je jedna strana problému, to zabezpečí exekútor, aby sa dostali k peniazom. Polícia ju môže stíhať za protiprávne konanie - neplatenie (druhá strana problému), to sú spomínané paragrafy zanedbania povinnej výživy. Aale polícia od nej nemôže vymáhať peniaze. moja skúsenosť je taká, že po podaní trestného oznámenie pre podozrenie z trestného činu zanedbania povinnej výživy sa drahí sploditelia veľmi rýchlo vynasnažili zohnať korunky na dlžné výživné. A ako mi povedala právnička, nič nebráni tomu podať trestné oznámenie a zároveň navštíviť exekútora. Zatiaľ mi podanie oznámenia pokaždé stačilo, len mám obavu, že tentokrát sa budem musieť už obrátiť aj na toho exekútora, lebo drahý neplatiteľ výživného sa na políciu aj napriek telefonickému prísľubu nedostavil.:mad: Ale z druhej strany tým riadne nasrdil aj vyšetrovateľku, takže bude ešte srandy kopec.
Dav
19.09.08,11:36
Tak potom načo do toho pliesť políciu? Platenie je platenie - to je jedna strana problému, to zabezpečí exekútor, aby sa dostali k peniazom. Polícia ju môže stíhať za protiprávne konanie - neplatenie (druhá strana problému), to sú spomínané paragrafy zanedbania povinnej výživy. Aale polícia od nej nemôže vymáhať peniaze.
Políciu do toho treba pliesť preto, lebo neplnenie vyživovacej povinnosti sa nahlasuje na polícii. A aj keď mám raz právoplatne určené výživné, a požiadam exekútora o jeho vymáhanie, postup s políciou urýchli vymáhanie. Aspoň mne bolo vysvetlené, že exekútor nemá až taký dosah na pátranie po dotyčnej osobe, ako polícia. Pokiaľ za polroka nedostanem ani korunu, od ex - manžela a ex - ekútora, zájdem si pekne znovu na políciu oznámiť trestný čin - polícia sa posnaží osobu vypátrať. A odnesiem exekútorovi papier, že kde dotyčný rodič pracuje a býva.
iriska
20.09.08,11:16
Jasné, že takáto spolupráca s políciou je výhoda. V prípade,že neplatič sa stále sťahuje, mení zamestnania, skrýva sa, neodpovedá tak aj exekútor je na neho krátky, keď mu nestihne zablokovať účet alebo plat kým ho dotyčný zmení.
(Odkaz na dobrého súdneho exekútora dám cez SS.)
diana17
03.10.08,11:54
dobrý deň, mam v robote takýto problém: ohľadom platenia výživného na dieťa staršie ako 18 rokov ktoré ale študuje na VŠ (teda podla zákona nezaopatrené dieťa). Jeho matka je nezamestnaná, otec dôchodca (asi invalidný, ešte zistím) su rozvedení.
Je otec povinný prispievať na štúdium svojho syna aj po 18 roku života do 25 roku pokiaľ syn študuje? Ako to je možné vymôcť (exekucia?, trestné oznámenie?).

PS: please pomôžte, som čerstvý absolvent práva...
monymon
03.10.08,11:56
a to vyzivne je urcene rozsudkom?
monymon
03.10.08,12:30
ok, tak v skratke, ak už existuje rozsudok - podat navrh na exekuciu. Ak nie je vyzivne urcene (lebo pises, ze su rodicia rozvedeni, ale nepises, v akom veku bolo dieta, ked sa rozvadzali), tak podat navrh na urcenie vyzivneho. Pozor aktivne legitimovanym na podanie navrhu je uz samotne dieta, lebo je plnolete. Trestne oznamenie sa podat da vzdy, ide skor o to, ci je uz su naplnene znaky skutkovej podstaty.

doplnenie: otec je povinny prispievat na vyzivu, teda nie len na studium a to až do doby kedy nie je dieta schopne zivit sa samo... to, kto sa povazuje za nezaopatrenu osobu, si si uzasi nastudovala. Zvysok najdes v Zakone o rodine + procesne v O.s.p.
glglgl
07.10.08,07:15
Poprosim o radu.V auguste bol sud ohladom stanovenia vyzivneho na ktorom som sa dohodol platit 1200 Sk mesacne na dieta. Este mi neprislo od vtedy zo sudu ziadne súdne rozhodnutie /správoplatnenie tejto sumy/.Mam pockat na papiere zo súdu až potom zacat platit, aby nenastalo nejaké omeskanie.
Pride vlastne nieco zo sudu ??
Výživné sa plati mesiac vopred alebo mesiac pozadu?zlezaradil

Dakujem
glglgl
07.10.08,08:45
Poprosim o radu.V auguste bol sud ohladom stanovenia vyzivneho na ktorom som sa dohodol platit 1200 Sk mesacne na dieta. Este mi neprislo od vtedy zo sudu ziadne súdne rozhodnutie /správoplatnenie tejto sumy/.Mam pockat na papiere zo súdu až potom zacat platit, aby nenastalo nejaké omeskanie.
Pride vlastne nieco zo sudu ??
Výživné sa plati mesiac vopred alebo mesiac pozadu?zlezaradil

Dakujem

Vie mi prosim niekto podat informáciu dakujem
Barbara
07.10.08,09:05
no už si v omeškaní, od augusta máš platiť, výživné sa platí mesiac dopredu, t.z. že dlhuješ 3600,-Sk , august-1200, september-1200 a teraz máš platiť október -1200,-. nevyčkávaj na žiadny papier, / ale informuj sa na súde, že prečo ti neposlali to uznesenie/ ale zaplať, lebo dajú ťa na súd, že neplatíš a bude to viac nie len 3600,- aj s trovami:cool:
Aťka+Lucka
07.10.08,09:10
Vymáhala som si tiež výživné na svoje dve deti- bolo to v začiatkoch, kde Polícia tvrdila, že je to nový zákon a oni vlastne nevedia ako pracovať... Napísala som to rovno na Prokuratúru - Podanie trestného oznámenia voči povinnému - otcovi, pre trestný čin neplneia si vyživovacej povinnosti. Prokuratúra to preposlala na Políciu o čom ma písomne upozornili - Polícia to musela na podnet Prokuratúry prešetriť a bolo vznesené obvinenie s vyčíslením dlžnej sumy na OS v Banskej Bystrici. Pokiaľ povinný- tj. neplatič uhradí sumu dlhu do vynesenia rozsudku - je pred zákon "čistý" ak túto sumu neuhradí je súdom odsúdený - teraz nie som v spise- neviem aktuálny trest - a odsúdia vzornú neplatičku, či je doma a či v cudzine. Predpokladám, že zaplatí už len preto, aby nemala zápis v registry trestov.
Potom sú ďalšie možnost - exekútor, náhradné výživné os ÚPSVaR a oni si budú vymáhať od nej.
Ak by bolo treba niečo bližšie - pozriem - poradím - alebo SMS 0915 801 906.
iriska
08.10.08,10:34
no už si v omeškaní, od augusta máš platiť, výživné sa platí mesiac dopredu, t.z. že dlhuješ 3600,-Sk , august-1200, september-1200 a teraz máš platiť október -1200,-. nevyčkávaj na žiadny papier, / ale informuj sa na súde, že prečo ti neposlali to uznesenie/ ale zaplať, lebo dajú ťa na súd, že neplatíš a bude to viac nie len 3600,- aj s trovami:cool:


V takomto prípade nemôže nikto dať nikoho na súd, lebo navrhovateľ nemá v rukách právoplatné rozohodnutie, ktorým by preukázal svoju pohľadávku. Ale súhlasím s tým, že je vhodné sa ísť opýtať na súd, čo je s tým rozhodnutím, lebo môže nastať aj chyba poštového doručovateľa (stáva sa často). Ak ešte nebolo posielané, treba si naň počkať, dať si vyznačiť právoplatnosť (ale odporúčam už teraz odkladať koruny, lebo výživné sa zvyčajne určuje od podania návrhu, čiže bude v rozsudku aj vyčíslené zameškané výživné za nejaké obdobie-ale na tom ste sa isto dohodli na pojednávaní).
p.s. v rozsudku je tiež zvyčajne napísané, že výživné sa platí vopred