jemnostka
12.09.08,16:49
Ahojte vsetci, dufam, ze sa tu najde niekto, kto mi poradi s nasledujucou vecou: Spolocnost s.r.o., platitel DPH, ktora odpočet DPH prepočítava koeficientom a má v prenájme halu. V zmluve o nájme je uvedene, ze na danom majetku moze uskutocnit technicke zhodnotenie a toto odpisovat. Tato spolocnost uskutocnila na hale technicke zhodnotenie, pricom DPH z prijatej sluzby musi preratat koeficientom. Chcem sa spytat ako zaradim TZ do majetku? Bude sucastou vstupnej ceny aj ta cast DPH, na ktoru nemam narok na odpocet? TZ zaradim na 021 - budovy alebo ako iny majetok? Vdaka za Vase prispevky.
Stefan2005
12.09.08,15:14
§25 ZoDP
(5) Súčasťou vstupnej ceny je aj
c) časť neodpočítanej dane z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, ak uplatňuje nárok na jej odpočítanie koeficientom podľa osobitného predpisu, 6) za podmienky, že neuplatňuje v zdaňovacom období postup podľa § 19 ods. 3 písm. k) druhého bodu.

§19 ZoDP
k) daň z pridanej hodnoty
2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu,

... to znamená, že zákon o dani z príjmov ponúka alternatívne riešenie - buď si o neuplatnenú časť zvýšiš vstupnú cenu, ale ju odpíšeš do nákladov.
Že ktorú formu je výhodnejšie uplatniť, závisí od viacej veci - napr. od ustanovení nájomnej zmluvy o prípadnom vysporiadaní TZ prenajatej veci....
jemnostka
12.09.08,17:59
Dakujem, zaradila som to spolu s neuplatnenou castou, len som si nebola ista, ci to je spravne. Vrela vdaka.