Marian
12.09.08,17:23
Ahojte,
rád by som sa dozvedel odpoveď na nasledovné.

Pán Novák (SZČO) podniká popri zamestnaní podľa osobitného predpisu = Zákon o autorizovaných architektoch a autorizovaných stavebných inžinieroch.
Jeho príjem z tejto činnosti nie je veľký, preto každoročne, aby sa vyhol odvodom do sociálky, preruší svoju činnosť na mesiac. Myslím, že u živnostníkov to býva častá prax. Prerušením činnosti je oznámenie komore, ktorá toto akceptuje a odovzdanie pečiatky architekta na túto dobu, za ktorú vystaví komora aj potvrdenie.
Nanešťastie pánovi Novákovi príde list (nie rozhodnutie ani výmer, len taký paškvíl), kde sa uvádza, že autorizovaným architektom a stavebným inžinierom je ten, kto je zapísaný v komore a nezáleží, či činnosť vykonáva a teda že má doplatiť sociálku za pár rokov dozadu.
Otázka: Má niekto podobnú skúsenosť? Riešenie?

-Za každú konštruktívnu odpoveď ďakujem (a nedajte sa zahanbiť ani odborníci v odvodoch)
m.hladka
12.09.08,15:40
Nič sa nedá robiť, musí platiť odvody. V SP je každý rok iná určitá hranica príjmu, ak ju prekročí musí platiť odvody aj z minimálnej mzdy. Jedine, že ho vymažu z evidencie v komore, t.z. že potom musí stále robiť skúšky, aby sa tam mohol znova zapísať atď. V ZP musí tiež platiť odovody podľa RZZP.
Marian
12.09.08,15:56
Super, vďaka za odpoveď, vieš mi povedať, o ktorý paragraf ktorého zákona sa opieraš? Ja osobne v tejto veci nevidím rozdiel medzi živnosťou a osobitným predpisom. Budem Ti povďačný.
m.hladka
12.09.08,15:58
No to ti teraz nepoviem, musela by som pozrieť hore na modrej lište tejto stránky zákony, ale to môžeš aj ty.
Marian
12.09.08,16:01
Tak odkiaľ berieš istotu?
m.hladka
12.09.08,16:28
Pretože každý rok odovzdávaš na SP Výpis z DP a tam je vlastne príjem za celý rok. Môj manžel je autorizovaný architekt. Takže sme tiež museli doplácať niektoré roky. SP si vykladá zákony v svoj prospech.
Marian
14.09.08,16:16
A to je práve to, čo mi na tom vadí. S tým výkladom SP máš pravdu. Ale ja si nemyslím, že sú všemocní. Chcem nájsť spôsob, ako im tieto výklady nabúrať.
Shaman
26.09.08,14:26
No nevidím to ružovo...

Zákon hovorí, že

1) Povinne nemocensky poistení sú

b) samostatne zárobkovo činná osoba, ktorej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu 34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138

K 30.6. pán Novák živnostník nebol. Ale bol SZČO?

Definícia podľa zákona:

(§ 5)

Samostatne zárobkovo činná osoba je fyzická osoba, ktorá

* vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu,
* má oprávnenie prevádzkovať živnosť,
* má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu okrem činnosti znalca a tlmočníka, ktorú vykonávajú podľa osobitného predpisu, v konaní pred štátnym orgánom a orgánom, na ktorý prešli úlohy štátnych orgánov, a okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu,
* je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementárom komanditnej spoločnosti,
* vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere,
* vykonáva činnosť obchodného zástupcu podľa § 652 až 672a Obchodného zákonníka

Vyzerá to teda, že SZČO bol...
Katija
26.09.08,17:37
Nič sa nedá robiť, musí platiť odvody. V SP je každý rok iná určitá hranica príjmu, ak ju prekročí musí platiť odvody aj z minimálnej mzdy. Jedine, že ho vymažu z evidencie v komore, t.z. že potom musí stále robiť skúšky, aby sa tam mohol znova zapísať atď. V ZP musí tiež platiť odovody podľa RZZP.


Super, vďaka za odpoveď, vieš mi povedať, o ktorý paragraf ktorého zákona sa opieraš? Ja osobne v tejto veci nevidím rozdiel medzi živnosťou a osobitným predpisom. Budem Ti povďačný.
Ja tam zase vidím zásadný rozdiel a súhlasím s m.hladkou. Ide o činnosti upravené rôznymi zákonami.

1. Živnostenský zákon pozná zrušenie a pozastavenie živnosti. V oboch týchto prípadoch živnostník stráca oprávnenie vykonávať živnosť a teda ak k 1.7. nemá oprávnenie - nemôže sa stať povinne poistenou SZČO.

2. Zákon o autorizovaných architektoch a autorizovaných stavebných inžinieroch pozná iba ukončenie platnosti autorizačného oprávnenia a to vyškrtnutím zo zoznamu. O pozastavení autorizačného oprávnenia komorou tam nevidím nič.
Takže ak nebol pán Novák k 1.7. vyškrtnutý zo zoznamu autorizovaných inžinierov - mal oprávnenie na výkon činnosti. A ak jeho príjem za predchádzajúci rok bol vyšší, ako 12 násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138, stal sa povinne poistenou SZČO.
__________________
Katija:):cool:
Zbaľte nevhodný príspevok pomocou tlačidla http://www.porada.sk/image.php?u=2&type=sigpic&dateline=1200510593