dumap
12.09.08,19:30
Prosím múdrych poraďákov o radu, som vlastníkom akcií v akciovej spoločnosti a teraz ich mám predať za menovitú hodnotu. Nie som si istá či príjem z predaja je zdaniteľný príjem alebo od dane oslobodený. Ďakujem všetkým za rýchlu odpoveď.
Doplňujem: chcem predať vlastné akcie spoločnosti, v ktorej som akcionárom čiže pôjde o prevod akcií a predaj firmy.
Zoltán Kovács
12.09.08,17:46
Prosím múdrych poraďákov o radu, som vlastníkom akcií v akciovej spoločnosti a teraz ich mám predať za menovitú hodnotu. Nie som si istá či príjem z predaja je zdaniteľný príjem alebo od dane oslobodený. Ďakujem všetkým za rýchlu odpoveď.
Zákon o dani z príjmov

§ 8

Ostatné príjmy

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,
c) príjmy z predaja hnuteľných vecí,
d) príjmy z prevodu opcií,
e) príjmy z prevodu cenných papierov,
f) príjmy z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva,
g) príjmy zo zdedených práv z priemyselného a iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv príbuzných autorskému právu, 36)
h) dôchodky37) a podobné opakujúce sa požitky,
i) výhry v lotériách a iných podobných hrách a výhry z reklamných súťaží a žrebovaní,
j) ceny z verejných súťaží, ceny zo súťaží, v ktorých je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže, a ceny zo športových súťaží, ak nejde o daňovníka, ktorý športovú činnosť vykonáva v rámci inej samostatnej zárobkovej činnosti [§ 6 ods. 2 písm. b)].
k) príjmy z derivátových operácií.


(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.
judy
13.09.08,11:36
Pozrie si aj tieto odpovede - zalezi kedy si tie akcie nadobudol
dumap
16.09.08,07:56
Neviem či som presne zadala otázku, ja chcem predať akcie moje akcie spoločnosti, v ktorej som akcionárom. Bude tento príjem oslobodený? Ďakujem za odpoveď
Vladimír Ozimý
16.09.08,09:36
Neviem či som presne zadala otázku, ja chcem predať akcie moje akcie spoločnosti, v ktorej som akcionárom. Bude tento príjem oslobodený? Ďakujem za odpoveď

to čo písal Smith je správne a treba sa toho držať. Netreba však zabúdať na prechodné ustanovenia § 52 ods. 20, ktorý nám hovorí, že pokiaľ ste obstarali CP pred nadobudnutím tohto zákona t.j. pred 31.12.2003 potom treba ísť do zákona 366/1999 zákona o dani z príjmov do § 4 ods. 1 písm. d) ktorý hovorí že od dane z príjmov je oslobodený príjem ak doba medzi nadobudnutím a predajom presahuje tri roky. Kedy ste nadobudli CP?
judy
16.09.08,19:16
Neviem či som presne zadala otázku, ja chcem predať akcie moje akcie spoločnosti, v ktorej som akcionárom. Bude tento príjem oslobodený? Ďakujem za odpoveď
Vsetko mas napisane v prilozenom subore
Lubkka
22.03.10,08:43
Prosim Vas a co v pripade, ak som pocas roka predala viacere cenne papiere a celkovo za rok 2009 som z tychto predajov dosiahla stratu.
Lenze dva z piatich obchodov boli ziskove... Vobec neviem nikde najst, ci mam zdanit tie dva ziskove obchody alebo nie ked som celkovov mala stratu. Pomoze niekto ???

Dakujem moc