eripot
13.09.08,16:45
Prajem všetkým pekný deň a zároveň by som chcela ako začiatočníčka poprosiť niekoho skúsenejšieho v účtovaní, čo robiť v prípade, keď som prevzala účtovanie po inej "účtovníčke" teraz od septembra a náhodne, keď som si prezerala účtovné doklady (celé účtovanie je robené v exceli), zistila som, že pri aute, ktoré kúpili na leasing nevidím v súvahe oprávky a vo výkaze ziskov a strát odpisy. DU ju vyzval na opravu výkazov, lebo je tam viacej chýb, ale opravené som veru nenašla a aj poč.stavy v r. 2008 sú tie pôvodné... a to už prešlo takmer pol roka odvtedy, čo to neopravila.
Leasing začal 25.6.2007, je na 36 mesiacov. Ako doúčtovať spätne odpisy?
A kde účtovať rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi. Veľmi tomu nerozumiem.

A ešte v tom istom roku: firma je v podnájme, v zmluve je uvedené, že urobia stavebné úpravy a z toho dôvodu začnú platiť nájomné až po dvoch rokoch . Všimla som si, že účtovníčka všetok zakúpený stavebný materiál účtovala na účet 042, kde jej zostal na konci roka celý zostatok. Nemala to účtovať do nákladov, keď opravovala prenajatý majetok?

Rozmýšľam, či kontrolovať celý predošlý rok a následne všetko od začiatku roka...
Vopred ďakujem za každú radu.
durisovad
13.09.08,15:02
Ja by som si preuctovala vsetko nanovo, aj tento aj predchadzajuci rok. Ale co by som urobila ako prve, by bolo to, ze by som vyhotovila zapis o stave uctovnictva, dala ho podpisat predoslej uctovnicke aj majitelovi.
jaja99
13.09.08,15:31
Do schválenia účtovnej závierky môžeš vstupovať do účtovníctva minulého roka.
Ak je ÚZ už schválená, opravuješ len opravnými zápismi v tomto roku. AK ide o významú sumu tak účtuješ voči HV minulých rokov - 428,429. AK ide o nevýznamné opravy, účtuješ voči účtom 5.. a 6... (samozrejme analytiky r 2007 - t.j. daňovo nesmú ovplyvniť rok 2008).
AK je výsledkom zmien zvýšenie zisku alebo zmenšenie straty, musíš podať DDP - zvýšil sa základ dane (ak opravy účtovníctva boli aj daŃovými výdavkami).

Napr.
chýbajúce odpisy opravíš: 429/082 alebo 551AE/082
zaradenie rekonštrukcie: 021/042
odpis rekonštrukcie: 429/081 alebo 551AE/081
preúčtovanie obstarania na opravy: 511/042 alebo 429/042 ...

K opravám prenajatého majetku: hlavne musíš mať súhlas vlastníka, ak rozsah opráv prekračuje bežné opravy. Ak ide o technické zhodnotenie, musíš mať okrem súhlasu prenajímateľa aj dohodu o tom, že prenajímateľ nezvýši vstupnú cenu o vykonané tech. zhodnotenie a že Ty budeš zhodnotenie odpisovať.

Opravy, ktoré vyžaduje DÚ - tam sa ťažko radí, záleží od toho, čo im nesedelo. Asi by som prepočítala ňou zostavenú súvahu k 31.12.2007, či celá hlavná kniha išla do výkazu. Aby Ti sedeli aktíva s pasívami a HV v súvahe s HV vo výsledovke a v DP. Ostatné by som opravovala cez opravné zápisy roku 2008.
eripot
15.09.08,14:55
Ďakujem pekne.
Skúsim, či som tomu dobre porozumela :),
Odpisy za auto na leasing doúčtujem za minulý rok na 429/082
- účtujem daňové odpisy 77 700 Sk (účt.odpisy sú 38 850 Sk),
to znamená, že o rozdiel - 38 850 Sk znížim výsledok hospodárenia?
Keďže som mala stratu, to znamená, že ju v konečnom dôsledku zvýšim
a tým pádom nemusím podávať DDP? :rolleyes:

A technické zhodnotenie prenajatej budovy môžem z 042 tento rok zaradiť na 021 a odpisovať podľa zákona... ? aj keď sme v podnájme?
Takže postupujem podľa Postupov účtovania § 41 Účtovanie technického zhodnotenia majetku odpisovaného nájomcom..?

Ach, jaj, tie začiatky sú asi pre každého ťažké... veľa informácií naraz a myš-maš v hlave z nich :D
Ešte raz, srdečná vďaka ...
jaja99
15.09.08,15:45
Do účtovníctva zaúčtuješ účtovné odpisy 77.700 SKK.
Daňové odpisy použiješ len pri transformácii HV na základ dane, t.j. účtovné pripočítaš k HV a daňové odpočítaš k HV.
Napr: HV + 300
ÚO + 78
DO -39
........................
ZD + 339
Technické zhodnotenie odpisuješ od roku zaradenia TZ do používania - vyrob si protokol. Aký dátum použiť musíš vedieť Ty. Ak z ostatných dokladov nevyplýva, že si musela TZ zaradiť už v roku 2007, zaraď ho v roku 2008. (Napr ak Ti bežala výroba alebo si priestor dala do ďalšieho podnájmu...treba zaradiť v roku 2007).
TZ môžeš odpisovať, ak máš súhlas vlastníka s vykonaním TZ a dohodu, že on (prenajímateľ) nezvýši o vykonané TZ vstupnú cenu majetku. Potom odpisuješ v 4 skupine (20 rokov) - daňovo, účtovne po dobu nájmu. - § 41 postupov účtovania.

Ak boli chýbajúce odpisy jedinou položkou týkajúcou sa roku 2007, tak nemusíš podávať DDP, lebo opravou minulého roka si znížila ZD (resp zvýšila stratu)
eripot
15.09.08,21:24
Teraz som poprezerala zhruba, čo je účtované na tej 042. Na budove je prevedená rekonštrukcia podláh, soc. zariadení, okien, dverí... ale sú tam účtované aj rôzne skrutky, klince, kovové tyče, náterové farby ... zrejme to bolo použité pri tej rekonštrukcii... prosím vás, môžu byť aj tie skrutky, klince, atď.. naúčtované na 042? Z niektorých dokladov ani neviem zistiť, čo za materiál sa skrýva pod tým názvom. Je tam naúčtovaná suma okolo 145 tis. Sk. Či sa tým už nezaoberať, zaradiť to tento rok a odpisovať?
jaja99
16.09.08,08:15
AJ keď výška jednotlivého nákladu je nízka, neznamená to, že nejde o technické zhodnotenie.
Zisti, či sa vykonanými prácami priestor zmenil - či zmenil funkciu, pôdorys (zmena priečok) ... potom ide o TZ.
Ja by som to radšej zahrnula do TZ ako z toho vyčleňovala nejaké bloky na opravy. Bude to pre firmu výhodnejšie, lebo cez odpisy dostane všetko do nákladov, keď budete odpisovať. Ak by si vyčlenila bloky ako náklady na opravy (v roku 2007), mudela by si podať DDP, aby si v ďalších rokoch odpočítala od základu dane a tým si znížila ZD.
Vyrob si protokol o zaradení do užívania - jeho súčasťou bude súpiska materiálu a prác, prípadne fotokópie dokladov. Ten si daj podpísať vo Vašej firme osobou zodpovednou za práce.

Na bloky, z ktorých nevieš identifikovať druh nákupu si aspoň rukou napíš o čo išlo - musíš to zistiť, aj DÚ to bude zaujímať pri prípadnej kontrole.
eripot
16.09.08,11:56
Ďakujem, veľmi ste mi pomohli. Vyhotovím tú súpisku prác. Pýtala som sa na tie stavebné práce, vraj sa menila úžitková hodnota budovy, zo starého rodinného domu sa robila dielňa a kancelárie. V dielni sa občas už aj pracuje, aj keď stavebné úpravy ešte nie sú ukončené a bude sa v nich pokračovať... takže počkám, kým sa všetky práce ukončia a potom to zaradím v celkovej hodnote. Asi tak som to ukončila. Ešte raz vďaka za všetku pomoc :).
Jana Acsová
16.09.08,16:05
... takže počkám, kým sa všetky práce ukončia a potom to zaradím v celkovej hodnote. Asi tak som to ukončila. Účtovníčka nečaká na ukončenie prác, ale na potvrdenie splnenia všetkých povinností vyžadovaných zákonom (stavebné povolenie, kolaudácia, povolenie užívať stavbu atď. podľa charakteru, bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci, požiarna ochrana a podobne) a zaradenie zhodnotenej nehnuteľnosti do užívania. Odporúčam kontaktovať osobu, ktorá je schopná pre účtovníctvo zosumarizovať podklady - najlepšie protokol o zaradení majetku do používania, v ktorom prehlási splnenie si všetkých povinností, spôsobilosť nehnuteľnosti k používaniu za účelom, za akým bola realizovaná prestavba a prípadne všeobecne zahájenie užívania majetku. Účtovníčka potrebuje podklad k zaúčtovaniu. Účtovným prípadom je zaradenie majetku do používania a nie posúdenie, kedy tak má urobiť bez relevantných podkladov. Je to aj o zodpovednosti a tá by rozhodne nemala byť na účtovníčke, ale na osobe, ktorá o zhodnotení nehnuteľnosti niečo vie (nepredpokladám, že zhodnotenie so všetkou zodpovednosťou vybavuje účtovníčka). Odporúčam zvážiť všetky súvislosti a pripraviť podklady k zaradeniu zhodnoteného majetku do používania.
eripot
21.09.08,16:40
Pekný večer.
Chcem sa opýtať, či je zákonom daný nejaký termín, dokedy má rozhodnúť valné zhromaždenie o vysporiadaní zisku, straty za predchádzajúce účtovné obdobie. Môže sa toto zhromaždenie konať napr. aj na konci nasledujúceho účt.roka po závierke? Napr. teraz v októbri môže rozhodnúť, čo zo stratou minulého roka?

Čo sa týka tvorby rezervného fondu... keď je povinnosť tvoriť ho zo zisku, to znamená, že v prípade straty ho tvoriť nemusím... čo v prípade, že bude strata dva roky za sebou? Lebo zatiaľ to tak vyzerá ... (v spoločenskej zmluve je, že sa bude tvoriť 10 % z čistého zisku ...)

Prajem všetkým úspešné začatie pracovného týždňa. Aj ked bude upršaný, určite bude aj niečím výnimočný :).
Zoltán Kovács
21.09.08,16:51
Pekný večer.
Chcem sa opýtať, či je zákonom daný nejaký termín, dokedy má rozhodnúť valné zhromaždenie o vysporiadaní zisku, straty za predchádzajúce účtovné obdobie. Môže sa toto zhromaždenie konať napr. aj na konci nasledujúceho účt.roka po závierke? Napr. teraz v októbri môže rozhodnúť, čo zo stratou minulého roka?

Čo sa týka tvorby rezervného fondu... keď je povinnosť tvoriť ho zo zisku, to znamená, že v prípade straty ho tvoriť nemusím... čo v prípade, že bude strata dva roky za sebou? Lebo zatiaľ to tak vyzerá ... (v spoločenskej zmluve je, že sa bude tvoriť 10 % z čistého zisku ...)

Prajem všetkým úspešné začatie pracovného týždňa. Aj ked bude upršaný, určite bude aj niečím výnimočný :).


Obchodný zákonník

§ 128
(1) Ak zákon, spoločenská zmluva, prípadne stanovy neustanovujú kratšiu lehotu, zvolávajú valné zhromaždenie konatelia najmenej raz za rok.


Ak spoločnosť vykazuje stratu, tak RF sa netvorí.
Stefan2005
21.09.08,17:45
.... je zákonom daný nejaký termín, dokedy má rozhodnúť valné zhromaždenie o vysporiadaní zisku, straty za predchádzajúce účtovné obdobie.....

termín takejto povinnosti asi nie je zákonom upravený - vychádzam pritom i z ustanovení §7, odst. 4 postupov účtovania PÚ:

(4) Stav účtu 431 - Výsledok hospodárenia v schvaľovaní sa účtuje
a) podľa rozhodnutia príslušného orgánu účtovnej jednotky, ak ide o účtovný zisk, zaúčtovaním v prospech príslušných účtov účtovej skupiny 41 – Základné imanie a kapitálové fondy, 42 - Fondy tvorené zo zisku a prevedené výsledky hospodárenia a v prospech účtu 364 - Záväzky voči spoločníkom a členom pri rozdeľovaní zisku, alebo v prospech ďalších účtov v súlade s osobitnými predpismi alebo na základe rozhodnutia príslušného orgánu; ak príslušný orgán účtovnej jednotky do konca účtovného obdobia nerozhodol o rozdelení zisku, možno tento zisk alebo jeho časť účtovať na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov,
b) podľa rozhodnutia príslušného orgánu účtovnej jednotky, ak ide o účtovnú stratu, zaúčtovaním na ťarchu príslušných účtov účtovej skupiny 41 – Základné imanie a kapitálové fondy, 42 - Fondy tvorené zo zisku a prevedené výsledky hospodárenia a na ťarchu účtu 354 - Pohľadávky voči spoločníkom a členom pri úhrade straty alebo na ťarchu ďalších účtov na základe rozhodnutia príslušného orgánu; ak príslušný orgán účtovnej jednotky do konca účtovného obdobia nerozhodol o vyrovnaní straty, možno túto stratu alebo jej časť účtovať na účte 429 – Neuhradená strata minulých rokov,

Z praktického hľadiska ale rozdelenie výsledku hospodárenia býva súčasťou schválenia riadnej účtovnej závierky - a tá sa predkladá na schválenie do šiestich mesiacov po uplynutí účtovného obdobia.
eripot
22.09.08,20:19
Dobrý večer.
Poprosím Vás ešte, či by ste mi nepomohli s nasledovným prípadom.
Firma v podnájme má uvedené v nájomnej zmluve, že úhradu všetkých energíí bude znášať nájomca a tieto budú u všetkých dodávateľov evidované na meno nájomcu. Dnes pripravujem podklady pre DPH a mám pred sebou vyúčtovaciu faktúru od SPP za plyn. Faktúra je však vystavená na meno fyzickej osoby, už zosnulého otca prenajímateľov. Ide o to, že firma do dnešného dňa nepodala žiadosť o dodávku zemného plynu ako právnická osoba, čo však chce v budúcnosti urobiť.
Poraďte mi, prosím, čo s faktúrou? Podľa mňa firma nemá právo uplatnovať si v takomto prípade spotrebu plynu na prevádzku ako náklad a ani si uplatniť z fa DPH. Ale predošlá účtovníčka účtovala úhradu platobného dokladu SIPO do spotreby na 5..,
Servisný protokol za prehliadku plynových kachiel je však vystavený na adresu firmy. Predpokladám, že aj náklady za prehliadku sú v nákladoch.

Ďakujem pekne za cenné rady, aj za čas, ktorý mi venujete. Veľmi si to vážim. Prajem vám všetko dobré :).
Zoltán Kovács
22.09.08,20:36
Dobrý večer.
Poprosím Vás ešte, či by ste mi nepomohli s nasledovným prípadom.
Firma v podnájme má uvedené v nájomnej zmluve, že úhradu všetkých energíí bude znášať nájomca a tieto budú u všetkých dodávateľov evidované na meno nájomcu. Dnes pripravujem podklady pre DPH a mám pred sebou vyúčtovaciu faktúru od SPP za plyn. Faktúra je však vystavená na meno fyzickej osoby, už zosnulého otca prenajímateľov. Ide o to, že firma do dnešného dňa nepodala žiadosť o dodávku zemného plynu ako právnická osoba, čo však chce v budúcnosti urobiť.
Poraďte mi, prosím, čo s faktúrou? Podľa mňa firma nemá právo uplatnovať si v takomto prípade spotrebu plynu na prevádzku ako náklad a ani si uplatniť z fa DPH. Ale predošlá účtovníčka účtovala úhradu platobného dokladu SIPO do spotreby na 5..,
Servisný protokol za prehliadku plynových kachiel je však vystavený na adresu firmy. Predpokladám, že aj náklady za prehliadku sú v nákladoch.

Ďakujem pekne za cenné rady, aj za čas, ktorý mi venujete. Veľmi si to vážim. Prajem vám všetko dobré :).

Takýto náklad nie je možné si uplatniť, to isté platí aj o DPH. Predchádzajúca účtovníčka postupovala nesprávne.
eripot
22.09.08,21:32
Ďakujem za rýchlu odpoveď. A teraz som našla v dokladoch, že aj servisnú prehliadku plynových kachiel účtovala do nákladov na 518, uplatnila si aj DPH. A to sa týkalo starého roka . Ako to všetko opraviť??? stoja mi z toho, ako sa zvykne hovoriť, "vlasy dupkom" !

Prosím Vás, vedeli by ste mi odporučiť, kde by som si prečítala aký je rozdiel medzi finančným a operatívnym leasingom? Pri oboch sa zaraďuje auto do majetku a účtuje sa daňový odpis? Alebo je v tom nejaký rozdiel?

Ja viem, veľa otázok v pozdnú nočnú hodinu. Dnes mám z toho účtovníctva pocit, že je to skôr veľká drina :( ako radosť. Ale zajtra snáď bude krajší deň. No, vlastne to už bude o pol hodinku :).

Dobrú noc prajem.
cloe
22.09.08,21:55
Ďakujem za rýchlu odpoveď. A teraz som našla v dokladoch, že aj servisnú prehliadku plynových kachiel účtovala do nákladov na 518, uplatnila si aj DPH. A to sa týkalo starého roka . Ako to všetko opraviť??? stoja mi z toho, ako sa zvykne hovoriť, "vlasy dupkom" !

Prosím Vás, vedeli by ste mi odporučiť, kde by som si prečítala aký je rozdiel medzi finančným a operatívnym leasingom? Pri oboch sa zaraďuje auto do majetku a účtuje sa daňový odpis? Alebo je v tom nejaký rozdiel?

Ja viem, veľa otázok v pozdnú nočnú hodinu. Dnes mám z toho účtovníctva pocit, že je to skôr veľká drina :( ako radosť. Ale zajtra snáď bude krajší deň. No, vlastne to už bude o pol hodinku :).

Dobrú noc prajem.

Rozdiel medzi finančným a operatívnym leasingom je práve v účtovaní majetkových operácií. Operatívny leasing je v podstate nájom.

Toto som ti vygooglila:

Operatívny leasing


Operatívny leasing môžeme charakterizovať z pohľadu Zákona o dani z príjmov ako klasický nájom veci.

Pri tomto druhu nájmu leasingový nájomca získava podľa vlastného výberu predmet leasingu do voľného užívania s vopred zmluvne dohodnutými doplnkovými službami, ako sú napr. servis a údržba predmetu leasingu, komplexné poisťovacie služby, náhradný predmet leasingu v prípade poruchy alebo poškodenia atď.

Doba nájmu je kratšia, ako je životnosť predmetu leasingu, a jej dĺžka závisí od zmluvného dojednania.

Podstatný rozdiel medzi týmto druhom leasingu a finančným leasingom je skutočnosť, že pri tomto druhu leasingu nedochádza k prechodu vlastníckeho práva na predmet leasingu na leasingového nájomcu, to znamená, že prenajatá vec po ukončení zmluvy zostáva naďalej majetkom prenajímateľa, ktorý ho následne prenajme ďalšiemu nájomcovi.

Pri tomto druhu leasingu nemôže leasingový nájomca využiť daňové výhody ako pri finančnom leasingu.

Využíva sa predovšetkým v prípade, ak leasingový nájomca nemá záujem o vlastníctvo predmetu leasingu, alebo ak leasingový nájomca rieši problém sezónnosti používania niektorých predmetov, alebo s cieľom predchádzať rýchlemu morálnemu opotrebovaniu niektorých predmetov.

Finančný leasing


Finančný leasing veci môžeme charakterizovať z pohľadu Zákona o dani z príjmov ako nájom s právom kúpy prenajatej veci.

Pri tomto druhu nájmu leasingový nájomca získava podľa vlastného výberu predmet finančného leasingu do voľného užívania na základe leasingovej zmluvy a môže tak využívať jeho úžitkové a technické vlastnosti. Za vožné používanie predmetu finančného leasingu počas trvania leasingového vzťahu leasingový nájomca platí prenajímateľovi vopred dohodnuté leasingové splátky.

Doba trvania leasingovej zmluvy je taxatívne určená Zákonom o dani z príjmov a závisí od odpisovej skupiny, do ktorej je predmet finančného leasingu zaradený. Táto doba zodpovedá podstatnej časti životnosti predmetu finančného leasingu.

Dôležitou skutočnosťou tohto druhu leasingu je predkupné právo na predmet finančného leasingu, ktoré leasingový nájomca získava už v momente podpísania leasingovej zmluvy. Uplatnenie predkupného práva na predmet finančného leasingu závisí len od leasingového nájomcu. Pri uplatnení tohto práva zo strany leasingového nájomcu na konci leasingového vzťahu prechádza predmet finančného leasingu do majetku nájomcu za symbolický poplatok alebo za zostatkovú hodnotu.

Najviac využívanou formou nájmu v našich podmienkach z pohľadu druhu leasingu je finančný leasing, nakoľko jeho využitie prináša určité výhody. Ak hovoríme o výhodách finančného leasingu, potom musíme mať na zreteli jeho výhody v porovnaní s výhodami ďalších foriem financovania prevádzkových potrieb a investícií.

Výhody finančného leasingu:

Rýchla forma obstarania predmetov bez viazania vlastného prevádzkového alebo investičného kapitálu
V porovnaní s inými formami financovania obstarania je pružnejší a dostupnejší
Zväčšuje investičné možnosti leasingového nájomcu
Leasingové splátky sú v plnej výške uznané ako daňový náklad, čo sa prejaví znížením daňového základu a tým daňovej povinnosti leasingového nájomcu
Predmet finančného leasingu sa môže odpisovať formou leasingových odpisov, čo umožňuje v kratšom časovom intervale odpísať investíciu a následne touto formou obstarať nový predmet s úžitkovými a technickými vlastnosťami, ktoré zodpovedajú dobe
Leasingové splátky a tým obstarávacia cena predmetu, ktorý je zadovážený na podnikateľské ciele, sú platené z tržieb, ktoré prináša prevádzkovanie alebo výroba na prenajatých predmetoch
Predstavuje určitú obranu proti inflácii
Má priaznivý vplyv na plánovanie cash-flow (hotovostného toku peňazí)
Výška leasingových splátok sa vopred prispôsobí finančným možnostiam leasingového nájomcu
Po zaplatení časti obstarávacej ceny predmetu umožňuje jeho okamžité použitie a tým využívanie jeho úžitkových a technických vlastností
Pri ukončení leasingového vzťahu si môže leasingový nájomca uplatniť predkupné právo na predmet finančného leasingu
Účtovné operácie súvisiace s týmto druhom leasingu sa nezachytávajú v bilancii, čo je v konečnom dôsledku výhodou pre podnikateľské subjekty pri získavaní ďalších finančných prostriedkov na rozvoj podnikateľských aktivít
Poskytuje výhodnejšie poistenie predmetov leasingu proti všetkým poistným rizikám a umožňuje splácanie poistného v leasingových splátkach
eripot
23.09.08,21:42
Chcela by som si ešte overiť účtovanie došlých faktúr. Faktúry sú evidované v knihe došlých faktúr. Predchádzajúca účtovníčka ich od začiatku roka všetky účtovala na 321. Tie, ktoré boli platené bankovým prevodom účtovala zápisom 321/221, čo je správne a tie platené v hotovosti z pokladne, (mala byť kontácia 321/211), ale niektoré účtovala priamo cez výdavkový doklad na 5.., aj keď dátum vystavenia faktúry a dátum úhrady bol rôzny. Čo je správne?
Môžem účtovať hotovostné platby faktúr napr. len účtovným zápisom na výdavkovom doklade 5../211? Alebo zaevidovať v knihe došlých faktúr, účtovanie 5../321 a úhradu 321/211?
Ďakujem za súrnu odpoveď.
cloe
23.09.08,21:57
Chcela by som si ešte overiť účtovanie došlých faktúr. Faktúry sú evidované v knihe došlých faktúr. Predchádzajúca účtovníčka ich od začiatku roka všetky účtovala na 321. Tie, ktoré boli platené bankovým prevodom účtovala zápisom 321/221, čo je správne a tie platené v hotovosti z pokladne, (mala byť kontácia 321/211), ale niektoré účtovala priamo cez výdavkový doklad na 5.., aj keď dátum vystavenia faktúry a dátum úhrady bol rôzny. Čo je správne?
Môžem účtovať hotovostné platby faktúr napr. len účtovným zápisom na výdavkovom doklade 5../211? Alebo zaevidovať v knihe došlých faktúr, účtovanie 5../321 a úhradu 321/211?
Ďakujem za súrnu odpoveď.

Došlé faktúry určite treba evidovať a účtovať osobitne cez účet 321 a úhrady osobitne cez pokladnicu - 321/211.
Jedine hotovostné faktúry, ktoré majú v záhlaví č.DKP /napr. Metro/ možno účtovať priamo cez pokladnicu.
eripot
23.09.08,22:38
Jéééj, tak rýchlo ste mi odpovedali. Ďakujem, ste veľmi milý človek :). Prajem vám všetko najlepšie.

Takže "klasické" faktúry všetky na 321? A potom si ofotenú založiť k výdavkovému pokl.dokladu a originál do došlých faktúr?
A čo najpr. dobierka. Aj tam faktúru zaúčtovať na 321?

A všimla som si, že aj štvrťročné vyúčtovanie poistného na budovy a auto (podklad pre platbu lehotného poistného) účtovala ako faktúru na 568/321. Je to správne?
Veľa otázok v pozdnú nočnú hodinu, ale ešte stále pracujem :(.

Prajem dobrú noc.
cloe
23.09.08,23:06
Jéééj, tak rýchlo ste mi odpovedali. Ďakujem, ste veľmi milý človek :). Prajem vám všetko najlepšie.

Takže "klasické" faktúry všetky na 321?Áno. A potom si ofotenú založiť k výdavkovému pokl.dokladu /netreba/ a originál do došlých faktúr?Áno.
A čo najpr. dobierka. Aj tam faktúru zaúčtovať na 321? Áno, faktúru tiež zaúčtovať a založiť klasicky, dobierkový lístok do pokladnice /k tomuto priložím kópiu faktúry, lebo na úhrade dobierky nie sú vidieť žiadne údaje o dodávateľovi/.

A všimla som si, že aj štvrťročné vyúčtovanie poistného na budovy a auto (podklad pre platbu lehotného poistného) účtovala ako faktúru na 568/321. Je to správne? Nie, predpis poistného účtujem cez ostatné záväzky, cez účet 325, prípadne cez interný doklad, ako Vám to umožňuje soft.
Veľa otázok v pozdnú nočnú hodinu, ale ešte stále pracujem :(.

Prajem dobrú noc.

Dobrú noc!:)
eripot
25.09.08,09:20
Prepáčte, ale vrátim sa ešte k tým platbám v hotovosti.
A čo keď bol podnikateľ osobne prevzal tovar, kde mu vystavili faktúru zaplatenú v hotovosti s príjmovým pokl. dokladom o úhrade, ktorú doniesol osobne (nedošla poštou). Aj tá sa účtuje na 321? Tú by som snáď mohla zaúčtovať VPD do spotreby...
A ako účtovať peniaze, ktoré podnikateľ vezme z pokladne a až potom mi donesie faktúru v hotovosti? Účtujete to ako zálohu na nákup?
Pekný dník.
Som rada, že som tu stretla dobrosrdečných ľudí, ktorí radi pomôžu.