iriska
14.09.08,13:40
Dovolím si tu prezentovať pár zážitkov a záberov z mojej tohtoročnej dovolenky. Keďže sme s manželom navštívili Bardejovské kúpele, nemohli sme vynechať návštevu mesta a okukávanie hlavne jeho historických častí.
p.s. tá limuzína sa tiež musela ocitnúť v mojom fotoalbume - nevravte, že by ste si ju tiež necvakli :)
iriska
14.09.08,11:52
Po ceste tam a naspäť :) sme sa pokúsili "zdokumentovať" čo najviac krás Slovenska a niekedy až srdce človeku plače nad nezachránenými zrúcaninami.
Jednou z našich zastávok sa stal aj Červený kláštor. Za vstupné 90,-Sk na osobu môžete vidieť ako žili mnísi v tomto kláštore a čo robili celé dni :). Ak môžem zdokumentovať aj stravovanie v tomto objekte - v reštaurácii mali chutné jedlo, nepremrštené ceny, ale ako obsluha tu vystupovali pravdepodobne nejakí brigádnici, čo máličko narúšalo príjemný pobyt v tomto objekte (dlhé čakanie, nesprávne naúčtované jedlo a tiež jedna pikoška, za ktorú táto obsluha naozaj nemohla - jedna solnička na celú reštiku).
iriska
14.09.08,12:08
Najdrahšími pamätihodnostiami našej vlasti, ktoré sme tento rok navštívili boli Hrad Krásna Hôrka a Kaštieľ v Betliari. V oboch je vstupné pre jednu osobu 130,-Sk, parkovanie pod hradom stálo 75,-Sk a vďaka našej neznalosti sme za parkovanie pri Betliari cvakli tiež 75,-Sk aj keď o pár metrov ďalej sme mohli stáť zadarmo :). Fotky mám len z vonkajšieho areálu pretože poplatok za fotenie bol taký, že som si ho radšej ani nezapamätala. Najskôr odprezentujem Krásnu Hôrku. Trošku nás síce zaskočili arogantné správanie sprievodkyne, ale zrejme toho mali dosť, pretože pred vstupnou bránou sa okrem nás (Slovákov) tlačil kopec Maďarov a Poliakov (čo ma núti zamyslieť sa - pri takej návštevnosti prečo také nehorázne vstupné). Pod hradom sme nemohli prehliadnuť drevený katapult - viď foto :)
iriska
14.09.08,12:14
A teraz Kaštieľ Betliar. Fúúha, keby ste videli, koľko tam bolo ľudí. Takú návštevnosť už sme potom na žiadnej pamiatke nevideli-musím priznať, že mi nepridalo na historickom dojme tlačenie sa pred vitrínkami a "náhľadmi" do miestností, ale inak sa nesťažujem. Upravený park a pekné okolie.
Ohľadom stravovania - neviem aké myšlienkové pochody spôsobujeme u obsluhy reštaurácií, ale v tomto prípade som dosť o sebe zapochybovala. Polomŕtvi od hladu sme zakotvili v najbližšej reštike a po požiadaní o jedálny lístok nám čašníčka povedala, že jedálny lístok nemajú a máme si vybrať z toho, čo je napísané kriedou na tabuli. Čiže sme vstali od stola a museli sme prejsť k tabuli, kde mali uvedené menu asi takýmto systémom - bravčový rezeň - cena, segedínska kapusta - cena... atď. Samozrejme sme ani na sekundu nezaváhali, že prílohu nám budú účtovať navyše, čo sa aj potvrdilo. A následne sme tam sedeli s otvorenými... ústami, keď Poliakom, ktorí prišli po nás priniesli jedálne lístky - no, asi mali len po poľsky.
iriska
14.09.08,12:23
Ďalej - Hrad Likava. Opravovaná zrúcanina. Vstupné 30,-Sk. Jedna veža je zastrešená a nájdete v nej tabule s informáciami o histórii. Poteší aj to málo, čo sa na Slovensku rekonštruuje. Likava je v podobnom štádiu opráv (podľa laického pohľadu) ako Lietava (pri Žiline). Na jednej z fotiek vidíte aj kus pôvodnej omietky. Tá tam už možno nabudúce nebude.
iriska
14.09.08,12:31
Kaštieľ Strážky. Išli sme okolo aj minulý rok, ale okolnosti nám nedovolili zastaviť sa tu. Na prvý pohľad zaujme krásna zvonica. Minulý rok bolo pri nej zbúranisko, teraz už bol všetok neporiadok odprataný. Okolo kaštieľa je veľký upravený park, kde je dovolené prechádzať sa domácim. Vnútri sú zbierky Medňanského obrazov. Vstupné 80,-Sk, interiér sme si nefotili tiež kvôli poplatku :) Prehliadku sme absolvovali len dvaja, takže sme to "prebehli" dosť rýchlo. Na ďalší vstup ale už čakalo viac ľudí :).
George Michael
14.09.08,12:31
Pekné zábery. Aj ja mám z tohtoročnej cesty po Slovensku kopec fotiek. Máme čo obzerať a aj sa čím pochváliť v našej malej krajine.
iriska
14.09.08,12:39
Aby som nezabudla - zablúdili sme aj do Poľska pozrieť si (ale len narýchlo a zvonku) hrady Niedzica a Czorsztyn. Nový a starý. Ako u nás Strečno a Starhrad. Ani sme skoro nemali kde zaparkovať v dlhokánskom rade áut popri ulici - čiže opravujem svoje tvrdenie - lebo tu bola návštevnosť fatálne extrémna :). Ale to bolo v Poľsku - nezabúdajme.
iriska
14.09.08,13:04
Veľmi významnou kapitolou bol Ľubovniansky hrad. Vstupné 80,-Sk na osobu, za fotenie areálu 20,-Sk, parkovanie pod hradom 40.-Sk na deň. Ale to, čo za tých 80,-Sk vidíte, je úžasné. Na hrade plánujú rozsiahlu rekonštrukciu a boli sme informovaní, že za cca 5 rokov už bude areál vyzerať inak. Všetko si môžete prezrieť a dýchne na vás to historické kúzlo :) . Sprievodkyne v dobových šatách, na nádvorí chalan v dobovom kostýme brnkal na gitare dolaďujúce melódie.... pekné zariadenie zastrešených častí. Pod hradom skanzen - veľká škoda, že sme si ho nestihli pozrieť.
iriska
14.09.08,13:13
Keď už spomínam skanzen v Ľubovni... Nespomenula som skanzen šarišskej dediny, ktorý sa nachádzal pri Bardejovských kúpeľoch, tak sa to pokúsim napraviť a pridávam ho teraz.
iriska
14.09.08,13:24
Dva drevené kostolíky v skanzene šarišskej dediny nás inšpirovali natoľko, že sme si urobili malú okružnú jazdu po okolitých drevených kostolíkoch. Dúfam, že to čo tu napíšem bude v súlade s fotkami - prvé dve snímky sú kostolík v Hervartove, ďalšia - Krivé, ďalšie dve - Jedlinka, a posledné tri zobrazujú kostolík v Tročanoch. Do každého bolo vstupné na osobu 50,-Sk a za fotenie 50,-Sk, čiže keď sme ich chceli pozrieť viac, uspokojili sme sa s tým, že budeme mať len foto exteriéru :) Tiež všetky boli zatvorené (okrem kostolíka v Krivom) a kľúč sa nachádzal podľa popisu v niektorom z blízkych domov, ku ktorému bola cesta nakreslená na mapke.
iriska
14.09.08,13:34
Takmer na záver našej cesty sme si vymysleli výlet do Krásnohorskej jaskyne. Vstupné 300,-Sk na osobu. Mierne nás odradilo, že pri vstupe dostaneme overaly a prilby so svetlom a tiež keď nám sprievodca oznámil, že sa v nej dá pohybovať len po lavičkách, po lane nad vodou a pod., ale to už sme mali overaly na sebe, lampy na hlavách, tak sme nemohli cúvnuť. Vo výprave sme boli my dvaja a dvaja nemci. A sprievodca samozrejme (skúsený jaskyniar). Dostali sme informáciu, že sa nemáme čoho báť, veď to zvládli aj dôchodcovia a malé deti... tak... hor sa do hlbín. Príliš dobré foto z toho nebolo, predsa len obyčajný digitál nerád fotí v úplnej tme. Vedeli prečo nepýtajú poplatok za fotenie :).
iriska
14.09.08,13:40
Po ceste domov sme sa ešte zastavili pozrieť na Holumnický hrad (vlastne čo z neho zostalo). Vedú sa polemiky, či to vôbec bol hrad, lebo stavba má len malé rozmery. Keďže pravdepodobne sa tam tak skoro opäť nedostaneme išli sme kuknúť. A keď už nič iné aspoň sme odchádzali o zážitok bohatší.
iriska
14.09.08,13:53
Tak a toto je posledný príspevok o našej dovolenke 2008. Až mi je za ňou smutno. Na koniec by som vypichla jeden penzión rovnomenný s kvietkom šafránom, ktorých je tak málo, rovnako ako reštaurácií, kde sme sa počas dovolenky mohli najesť v príjemnom prostredí, v spoločnosti kvalitnej obsluhy, tešiť sa z primeraných porcií a správneho účtu.
A ešte pridám obrázky zrúcanín, ktoré sme po ceste videli a keďže návšteva zrúcaniny je časovo náročnejšia ako vstup do hradov a kaštieľov po asfaltovej ceste, niekoľko zrúcanín máme zahrnutých v pláne na budúci rok.
Z každej zrúcaniny sú 2 obrázky v poradí: Zborovský hrad, Kapušiansky hrad, Turniansky hrad.

p.s. George Michael, pridaj niečo z krás Slovenska, ak máš chuť.
arizona
14.09.08,14:04
Iriska, díky za krásne fotky a super komentáre!
Určite si potešila nejedného milovníka Slovenska a niektorým si pomohla s výberom následujúcej dovolenky....
SUPER!!!
Ibaka
14.09.08,14:26
No pekný okruh a pekné fotky, ja iba ľutujem že si stále neviem násjť čas na podobnú okružnú cestu Slovenskom, možno na budúci rok a tieti fotky mi budú inšpiráciou.
kukurička
16.09.08,06:41
Krásne si ma povodila Iriska po Slovensku. Normálne som sa vžila do cesty po týchto starých pamiatkách. Myslím si, že peniaze za vstupné ste dobre investovali, máme toľko krásy na Slovensku a veľa z toho nepoznáme. Určite sa vám to vráti v budúcnosti. Môžme byť hrdý na našu vlasť.:)
TomasHC
08.09.11,08:18
Ďakujem, tento rok sa mi to hodí :)