Kajkas
14.09.08,18:24
Ahojte poraďáci, mohli by ste mi pomôcť s takýmto problémom:
Konateľovi sme previedli na účet peniaze ako pôžičku, ktorú nám vráti tak za cca 35 dní. Vráti nám to aj s úrokom. Ako by ste naúčtovali takúto pôžičku a úrok? Je k tomu potrebná aj zmluva? Ďakujem.:confused:
Tweety
14.09.08,16:28
Ahojte poraďáci, mohli by ste mi pomôcť s takýmto problémom:
Konateľovi sme previedli na účet peniaze ako pôžičku, ktorú nám vráti tak za cca 35 dní. Vráti nám to aj s úrokom. Ako by ste naúčtovali takúto pôžičku a úrok? Je k tomu potrebná aj zmluva? Ďakujem.:confused:
Poskytnutie: 355/221, úroky z nej: 355/662. Zmluva je potrebná.
Kajkas
14.09.08,17:40
Ďakujem. A mám to naúčtovať cez ID? Alebo len na bankovom výpise.
Kajkas
14.09.08,18:00
Prosííím ešte mi odpovedzte. Musím vystaviť na úroky faktúru?:confused::confused::confused: Díky.
Petra29
14.09.08,18:04
Prosííím ešte mi odpovedzte. Musím vystaviť na úroky faktúru?:confused::confused::confused: Díky.
Cez ID zaúčtuješ predpis k úrokom podľa zmluvy. Žiadna Fa.
Kajkas
15.09.08,06:01
Ďakujem veľmi pekne. Pomohli ste mi.
Kajkas
15.09.08,06:19
Ahojte, prepáčte, že sa vraciam zase k tejto téme, ale píšem zmluvu o krátkodobej pôžičke a chcela by som sa opýtať, či môže byť teda súčasne veriteľ a dĺžnik tá istá osoba, ktorá podpisuje túto zmluvu?Keďže je to konateľ spoločnosti a zároveň dĺžnik.
Zoltán Kovács
15.09.08,06:20
Ahojte, prepáčte, že sa vraciam zase k tejto téme, ale píšem zmluvu o krátkodobej pôžičke a chcela by som sa opýtať, či môže byť teda súčasne veriteľ a dĺžnik tá istá osoba, ktorá podpisuje túto zmluvu?Keďže je to konateľ spoločnosti a zároveň dĺžnik.

Veriteľ je s.r.o. zastúpená Jožkom Mrkvičkom. Dlžník je Jožko Mrkvička - občan. Takže môže. Totiž nejde o tú istú osobu.
Kajkas
15.09.08,07:16
Ďakujem za odpoveď.
jožko99
26.09.08,18:10
Prosím vás, ak poskytne spoločník do sro pôžičku, môže byť v zmluve uvedené že sa jedná o bezúročnú pôžičku ? Alebo musí byť vždy s úrokom ? Ak s úrokom tak napr. aký poskytuje nejaká komerčná banka, alebo je možosť dohodnúť individuálne ?
Andyke
26.09.08,18:27
Spoločník môže poskytnúť pre spoločnosť aj bezúročnú pôžičku.
certik
10.10.08,08:08
Ako by ste zaúčtovali pôžičku, ktorú naša sro poskytla druhej spoločnosti v ktorej jediným konateľom a spoločníkom ja tiež náš konateľ a jeden so spoločníkov? Neviem za ten svet nájsť správny účet a tiež či to účtovať na výpise z účtu ked bola pôžička poskytnutá alebo cez pohľadávky. Dakujem veľmi pekne
liba2
10.10.08,08:24
Ako by ste zaúčtovali pôžičku, ktorú naša sro poskytla
Tu je to pohľadávka; napr. 378/221
druhej spoločnosti
Tu je to záväzok: 221/249
ktorej jediným konateľom a spoločníkom ja tiež náš konateľ a jeden so spoločníkov? Neviem za ten svet nájsť správny účet a tiež či to účtovať na výpise z účtu ked bola pôžička poskytnutá alebo cez pohľadávky. Dakujem veľmi pekne
Treba k tomu zmluvu, v ktorej treba dohodnúť splatnosť, podľa toho to bude dlho- alebo krátkodobá pôžička a to treba tiež pri zaúčtovaní zohľadniť.

To "okolo" spoločníkov a konateľov nie je v tomto prípade rozhodujúce. Ide o vzťah medzi 2 s.r.o.
certik
10.10.08,09:03
Zmluva k tomu riadna je. Ide o krátkodobú pôžičku, bezúročnú. Neviem to len zaúčtovať. Chcela by som to hodiť do pohľadáviek lebo to potom budem kompenzovať, ale to nie je dôležité ide mi o zaúčtovanie vzniku tej pohľadávky.

Takže zmluvu ako takú neúčtujem, účtujem rovno 378/221 a kedže to budem kompenzovať /pôžičku nevráti lebo zase naša spoločnosť im dlží faktúry/ potom bude 321/378. Je to správne?
Leila
23.03.09,21:12
Prosim o radu. Ak s.r.o. poskytne spolocnikovi (konatelovi) bezurocnu pozicku, musi si to tento spolocnik nejako zohladnit v DP FO ??? Dodanit to?
Ma prijmy iba z funkcie konatela.
Niekde som citala ze si musi vypocitat urok podla zakladnej urokovej sadzby NBS. Plati to este? Dakujem vopred za pomoc.
Zuzana30
24.03.09,17:05
Nie netreba nič dodanovat.
Leila
24.03.09,19:28
vdaka
juraj.bujnak
30.04.10,08:24
Prosim Vas, vedeli by ste mi poradit, ci mozem z uctovneho a danoveho pohladu urobit nasledovne:
1 1. Z firemneho uctu si poslem peniaze na moj sukromny ucet ako „Pozicka spolocnikovi“ za urok EURIBOR + 1% (pripadne, je vobec potrebny nejaky urok?).
2. 2. O 7, alebo 14 dni tuto pozicku vratim do pokladne spolocnosti.


Som jediny spolocnik a zaroven konatel spolocnosti.


Diky
Tweety
30.04.10,08:54
Prosim Vas, vedeli by ste mi poradit, ci mozem z uctovneho a danoveho pohladu urobit nasledovne:
1 1. Z firemneho uctu si poslem peniaze na moj sukromny ucet ako „Pozicka spolocnikovi“ za urok EURIBOR + 1% (pripadne, je vobec potrebny nejaky urok?).
2. 2. O 7, alebo 14 dni tuto pozicku vratim do pokladne spolocnosti.


Som jediny spolocnik a zaroven konatel spolocnosti.


Diky
Áno, je taký postup možný. Len netreba zabúdnuť vypracovať k tomu aj zmluvu.
Zuzana2211
18.05.10,12:21
Dobry den,

rada by som sa opytala, ci a ako je mozne vratit spolocnikom zavazky, ktore boli uctovane na ucte 365.

Dakujem.
Tweety
18.05.10,12:23
Dobry den,

rada by som sa opytala, ci a ako je mozne vratit spolocnikom zavazky, ktore boli uctovane na ucte 365.

Dakujem.Samozrejme, sú to záv. ako každé iné, takže vrátiť je potrebné, buď bezhotovostne, alebo cez pokladňu...
JankaO
18.05.10,12:24
Dobry den,

rada by som sa opytala, ci a ako je mozne vratit spolocnikom zavazky, ktore boli uctovane na ucte 365.

Dakujem.
Áno. V hotovosti alebo prevodom na účet.
Zuzana2211
19.05.10,07:26
Dakujem velmi pekne za odpovede.
Tita
01.02.11,18:23
Áno, je taký postup možný. Len netreba zabúdnuť vypracovať k tomu aj zmluvu.
Dobrý deň,
1,chcela by som sa ešte opýtať, môže byť táto pôžička bezúročná? Počula som viackrát že musia byť aj úroky..
2,Neviete mi poradiť, kde by som našla nejaký vzor na takúto zmluvu o pôžičke medzi spoločníkom alebo konateľom a sro?
3,Môže byť na účte 355 na konci roka zostatok...teda požičia sa spoločníkovi v dec.2010 a vráti to v apríly 2011...berie sa to ako krátkodobá pôžička do jedného roka?
KEJKA
01.02.11,19:34
Dobrý deň,
1,chcela by som sa ešte opýtať, môže byť táto pôžička bezúročná? Počula som viackrát že musia byť aj úroky.......
2,Neviete mi poradiť, kde by som našla nejaký vzor na takúto zmluvu o pôžičke medzi spoločníkom alebo konateľom a sro?
3,Môže byť na účte 355 na konci roka zostatok...teda požičia sa spoločníkovi v dec.2010 a vráti to v apríly 2011...berie sa to ako krátkodobá pôžička do jedného roka?
1. kto komu požičiava? stratila sa mi náväznosť /podľa bodu 3 - požičiava sro spoločníkovi/. Áno, pôžičky môžu byť bezúročné.
2. aj na Porade - použi vyhľadávač, alebo časť DOKUMENTY, prípadne google /všetko je na webe/:)
3. môže a je to krátkodobá pôžička -
krátkodobá je pôžička so splatnosťou kratšou ako rok.
Tita
01.02.11,19:43
Ďakujem pekne
Navazovala som na príspevok 1 "konatelovi sme previedli na ucet peniaze"
- cize sro požičiava spoločníkovi.
Mám v podstate aj prípad spoločník aj konateľ, nie jedna osoba,
Je to v oboch prípadoch možné ako bezúročná požička v roku 2010, ktora sa jednoducho splatí do pokladne v roku 2011. Alebo je aj nejaké iné jednoduchšie riešenie ako požička so zmluvou, ked si spoločníci a konatelia vyberajú hotovosť z bankomatov a prevádzajú hotovosť na svoje účty?..
čítala som že zálohy na podiely na zisku ani veľmi nie, a toto mi jedného času známi radili, len si to chcem preveriť...

2, a ešte jedna vec: spoločníčka je na RD - tam by som asi ani velmi vyplacat podiel na zisku nemala, aby neprišla o RD, či môžem?
Tita
12.02.11,16:18
1. kto komu požičiava? stratila sa mi náväznosť /podľa bodu 3 - požičiava sro spoločníkovi/. Áno, pôžičky môžu byť bezúročné.
2. aj na Porade - použi vyhľadávač, alebo časť DOKUMENTY, prípadne google /všetko je na webe/:)
3. môže a je to krátkodobá pôžička -
krátkodobá je pôžička so splatnosťou kratšou ako rok.

Ešte sa vrátim k tejto téme...konateľ si vyberá z bankomatu viackrát po častiach....na každý výber musím urobiť zmluvu? Pytala som sa kamaratky ako to robi jej účtovníčka..a že ona o ničom nevie...žiadne zmluvy nepodpisuje....proste si vybera hotovost....
a uctovnicka jej to asi dava do pokladne... je to v pohode?
a je nejaký rozdiel ked si požičia konateľ a ked spoločník?
či v oboch prípadoch je to účet 355?