dicinka
15.09.08,09:56
Ahojte Poraďáci,

mám zamestnanca, ktorému bol priznaný predcasny starobný dochodok a nám ako zamestnávateľovi to neoznámil.
Do dnešného dňa sme za neho riadne odvádzali odvody aj uplatnovali NČ.Chcem sa spýtať, ako je to s odvodami a s uplatnovanim NČ u takého zamestnanca?
veronikasad
15.09.08,08:29
Kedy mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok ? /dátum doručenia rozhodnutia a dátum od kedy je vyplácaný/
dicinka
15.09.08,09:18
Kedy mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok ? /dátum doručenia rozhodnutia a dátum od kedy je vyplácaný/
To ešte presne neviem,lebo mi nedal ešte rozhodnutie, ale dopočula som sa, že poberá dôchodok, tak teraz neviem ako by to bolo keby mal dochodok vyplacany od 01/2008?
dicinka
15.09.08,09:20
To presne neviem, lebo mi nedal rozhodnutie, len som sa dopočula, že poberá dôchodok, tak teraz neviem , ako to bude s odvodami.
A keby poberal od 01/2008?
veronikasad
15.09.08,13:29
To presne neviem, lebo mi nedal rozhodnutie, len som sa dopočula, že poberá dôchodok, tak teraz neviem , ako to bude s odvodami.
A keby poberal od 01/2008?
starobný dôchodca neplatí poistenie v nezamestnanosti a invalidné poistenie. Na odpočítateľnú položku u zamestnávateľa nemá nárok ak je starobným dôchodcom k 1.1. Ak si mu ju doteraz uplatňovala, vysporiadaš to v ročnom zúčtovaní dane.
Ak je jeho dôchodok nižší ako ročná nezd.časť základu dane, rozdiel medzi dôchodkom a NČZD si môže uplatniť ako odpočitateľnú položku v ročnom zúčtovaní dane alebo pri podaní daň.priznania.
dicinka
15.09.08,16:48
starobný dôchodca neplatí poistenie v nezamestnanosti a invalidné poistenie. Na odpočítateľnú položku u zamestnávateľa nemá nárok ak je starobným dôchodcom k 1.1. Ak si mu ju doteraz uplatňovala, vysporiadaš to v ročnom zúčtovaní dane.
Ak je jeho dôchodok nižší ako ročná nezd.časť základu dane, rozdiel medzi dôchodkom a NČZD si môže uplatniť ako odpočitateľnú položku v ročnom zúčtovaní dane alebo pri podaní daň.priznania.
Ďakujem veľmi pekne za radu.
evita
22.09.08,11:17
Ahojte Poraďáci,

mám zamestnanca, ktorému bol priznaný predcasny starobný dochodok a nám ako zamestnávateľovi to neoznámil.
Do dnešného dňa sme za neho riadne odvádzali odvody aj uplatnovali NČ.Chcem sa spýtať, ako je to s odvodami a s uplatnovanim NČ u takého zamestnanca?

Ja mám tiež tento istý problém. Predčasný star. dôchodok má priznaný od 28.04.08. Ráta sa to na dni, alebo od 01.05.08? Ako je to s opravou mesačných výkazov do poisťovní a s už uhradenými odvodmi? SW ma už nepustí do opravy výkazov do poisťovní minulých mesiacov. Musím to urobiť ručne, potom mi nebudú sedieť konečné stavy, alebo mu to môžem pridať v najbližšej mzde a ja ako zam-ľ si to odpočítam v najbližšom odvode do poisťovní a napíšem im k tomu sprievodný list? Prosím poradte.:confused:
drobeceva
22.09.08,11:20
Ja mám tiež tento istý problém. Predčasný star. dôchodok má priznaný od 28.04.08. Ráta sa to na dni, alebo od 01.05.08? Ako je to s opravou mesačných výkazov do poisťovní a s už uhradenými odvodmi? SW ma už nepustí do opravy výkazov do poisťovní minulých mesiacov. Musím to urobiť ručne, potom mi nebudú sedieť konečné stavy, alebo mu to môžem pridať v najbližšej mzde a ja ako zam-ľ si to odpočítam v najbližšom odvode do poisťovní a napíšem im k tomu sprievodný list? Prosím poradte.:confused:
Podľa výkazov zistíš o akú čiastku sa jedná za z-ca a z-ľa a v najbližšej mzde to urobíš, tak ako píšeš.
evita
22.09.08,11:56
A mám si pozerať len výkazy od 01.05.08? Nerátajú sa tam dni?
drobeceva
22.09.08,12:03
ráta sa na dni, t.zn. od 28.4.
evita
22.09.08,12:09
ráta sa na dni, t.zn. od 28.4.

Poplietlo ma to rátanie dní, čo sa kedysi rátalo pri dôchodcoch ohľadom odvodu na nemocenské poistenie. Veľmo pekne ďakujem:).
nikulik
13.10.08,17:52
Ahojte, čitala som si tu nejake prispevky ohladom predčasnych starobnych dôchodkov. Citala som, ze PSD neplati nemocenske,dochodkove invalidne a poistenie v nezamestnanosti, dalej urazove,garančne a rezervny fond. Mam dve zamestnankyne ktore su od 01.08.2008 predčasne starobny dôchodcovia. Musim im spätne odratat odvody za osmy mesiac teraz vo vyplate za 9 mesiac. Dost ma ale zarazilo ked som v programe citala, ze zamestnancovi ktoremu je priznany SD alebo PSD tak neplati IP,PvN ale plati NP. NIE JE TO SOMARINA?
Jozef Mihál
13.10.08,20:41
Pre mňa je väčšia somarina to, že platí plné odvody na starobné poistenie ale pri zvyšovaní dôchodku za dobu odpracovanú popri poberaní SD, PSD sa mu z toho započíta len polovica. A preto by každý pracujúci dôchodca mal počas pripravovaného druhého otvorenia II. piliera vstúpiť do II. piliera - tam sa mu jeho odvody započítajú v plnej výške (pre dedičov).
deha
14.10.08,10:30
Ale kym v II.pilieri odrobí prac. dôchodca povinných 15 rokov, može byť už na krchove, nie?
Jozef Mihál
14.10.08,11:42
Rozmýšľajte so mnou. Požadovných 15 rokov sporenia v II. pilieri nedosiahne, to je jasné. Takže nasporené peniaze v II. pilieri v podobe dôchodku neuvidí. Ale to čo nasporí, nechá deťom ako dedičstvo.

Ak bude platiť odvody len do Sociálnej poisťovne, dôchodok mu zvýšia - po skončení pracovnej aktivity - ale započítajú mu len polovicu.

Čo je lepšie...?
gita
18.10.08,13:10
V súvislosti s predčasným dôchodkom mám taký dotaz: Mám známu, ktorá má živnosť. Poberá predčasný dôchodok a platí dobrovoľne sociálne poistenie nižšie ako z minimálnej mzdy. Príjmy má okolo 90 tis. Vraj nemôže zrušiť dobrovoľné platby až kým nedosiahne dôchodkový vek, lebo by jej nevalorizovali dôchodok. Prečo nemôže zrušiť?
gita
18.10.08,15:09
Aj ja tak viem, ale prečo by nemohla zrušiť dobrovoľné poistenie? Ona tvrdí, že to jej povedali v Soc. poisťovni. Ja tvrdím, že môže zrušiť.