Monika Kováčová
15.09.08,10:26
V poslednom čase mi môj OS vypisuje (zatiaľ trvalo ignorujem), že mám príliš málo miesta na disku. Tak som si popozerala, čo je ako veľké a program MRP mzdy a personalistika má veľkosť 4000 MB... :eek:

No je to normálne?
adresárov DATA000 je tam 84, čo sú vlastne spracovávané firmy, ale potom sú tam akési adresáre VerziaDat..... čo sú asi zálohy.... nejaké staré verzie?
Môžem tie VerziaDat (niektoré ešte z roku 2005) vymazať?
Zoltán Kovács
15.09.08,08:36
V poslednom čase mi môj OS vypisuje (zatiaľ trvalo ignorujem), že mám príliš málo miesta na disku. Tak som si popozerala, čo je ako veľké a program MRP mzdy a personalistika má veľkosť 4000 MB... :eek:

No je to normálne?
adresárov DATA000 je tam 84, čo sú vlastne spracovávané firmy, ale potom sú tam akési adresáre VerziaDat..... čo sú asi zálohy.... nejaké staré verzie?
Môžem tie VerziaDat (niektoré ešte z roku 2005) vymazať?

Pozeral som, a tie VerziaDat sú automaticky zálohované dáta pri upgrade.

Ja asi by som ich napálil na CD pre istotu, a až potom mazal. Pre prípad keby program nechcel fungovať bez tých dát.
Monika Kováčová
15.09.08,09:20
Pozeral som, a tie VerziaDat sú automaticky zálohované dáta pri upgrade.

Ja asi by som ich napálil na CD pre istotu, a až potom mazal. Pre prípad keby program nechcel fungovať bez tých dát.
aj ja si myslím, že ide o automatické zálohy. Najskôr som ich premiestnila na iný disk. Vyzerá to, že program funguje ďalej...
Monika Kováčová
15.09.08,09:21
Zoli, a ako riešiš zálohovanie v MRP....? Teda úprimne sa priznávam, že cez údržbu dát zálohovať sa mi nechce pri takom kvante firiem...
Nedá sa to nejako zálohovať všetky firmy naraz?
Zoltán Kovács
15.09.08,09:29
Zoli, a ako riešiš zálohovanie v MRP....? Teda úprimne sa priznávam, že cez údržbu dát zálohovať sa mi nechce pri takom kvante firiem...
Nedá sa to nejako zálohovať všetky firmy naraz?

Ja to robím klasicky cez udržbu dát. Ale asi každý druhý mesiac si komplet celý program, aj s dátami napálim na CD (pre istotu).
Monika Kováčová
15.09.08,09:30
Ja to robím klasicky cez udržbu dát. Ale asi každý druhý mesiac si komplet celý program, aj s dátami napálim na CD (pre istotu).


aháááá.... kapito...

no idem si vstúpiť do svedomia.
Zoltán Kovács
15.09.08,09:32
aháááá.... kapito...

no idem si vstúpiť do svedomia.

Vlastne skopírujem celý adresár na CD.

A pri spracovávaní miezd, automaticky pustím zálohu, až potom prechádzam na inú firmu. Totiž raz som sa už popálil a stratil data jednej firmy.
Monika Kováčová
15.09.08,09:33
zoli vysvetli: automaticky spustím zálohu...

to najskôr urobíš údržbu dát: zálohovanie?
Zoltán Kovács
15.09.08,09:42
zoli vysvetli: automaticky spustím zálohu...

to najskôr urobíš údržbu dát: zálohovanie?

Áno presne tak. Písal som automaticky, lebo som si na to tak zvykol, že robím to automaticky (bez rozmýšlania).
Stefan2005
15.09.08,09:50
... automaticky pustím zálohu....

ja som bol v tom, že program automaticky vytvorí zálohu (ak je to tak nastavené) po zmene firmy, resp. opustení programu a netreba to spúšťať ručne. Tieto dáta sa ukladajú potom do adresára DataZal.
Potom mesačne, resp. pred každou novou inštaláciou celý adresár napr. Mzdy včítane podadresárov (teda aj DataZal) prekopírujem na iný disk....
Monika Kováčová
15.09.08,09:52
ja som bol v tom, že program automaticky vytvorí zálohu (ak je to tak nastavené) po zmene firmy, resp. opustení programu a netreba to spúšťať ručne. Tieto dáta sa ukladajú potom do adresára DataZal.
Potom mesačne, resp. pred každou novou inštaláciou celý adresár napr. Mzdy včítane podadresárov (teda aj DataZal) prekopírujem na iný disk....

no super. a kde sa to nastavuje?
to by potom stačilo napáliť DataZal??? :eek:
Stefan2005
15.09.08,10:06
no super. a kde sa to nastavuje?
to by potom stačilo napáliť DataZal??? :eek:

výpis z manuálu str. 31

Zapnutím funkcie automatické zálohovanie pri ukončení programu alebo
zatvorení firmy zabezpečíte, že program bude sám zálohovať dáta vždy pred
ukončením programu alebo pred zatvorením firmy.
Program si na tento účel vytvorí priečinok (adresár, resp. zložku) Datazal
a v ňom potom priečinok Data0001, Data0002 podľa čísla firmy. V každom
z týchto priečinkov nájdete ďalšie priečinky pomenované dátumom vytvorenia
zálohy a v nich záložné súbory pomenované časom vytvorenia zálohy.
Program takto automaticky uchováva postupnosť záloh. Tieto zálohy nie sú
programom mazané, preto je vhodné raz za čas ich zmazať, aby nedošlo
k preplneniu disku.
Upozornenie: Tieto automatické zálohy nemôžu nahradiť pravidelné
zálohovanie na spoľahlivé externé médiá, pretože sa vytvárajú na rovnakom
disku ako je nainštalovaný program. Pri zničení disku by ste takto
nenahraditeľne prišli o vaše údaje.
Stefan2005
15.09.08,10:16
V každom prípade ale pozor - zapnutím tejto funkcie ti budú tiež ubúdať voľné MB z hardisku. Takže najprv poupravovať HDD aby vypisoval OS, že má málo voľného miesta, a až potom zapnúť túto funkciu....
Monika Kováčová
15.09.08,10:19
mám to zapnuté, takže preto ten môj OS ma upozorňuje.

pozerala som tie DataZal... niektoré zálohy sú tam ešte z roku 2002.
Idem to pomazať.
lenkak
15.09.08,19:46
používam zálohovanie dat do adresáru DataZal.
Pravidelne ich s celým adresárom MRP zálohujem na iný HDD, potom vypálim, ak chcem zmažem na pôvodnom HDD tie najstaršie zálohy.
Každý deň po ukončení každej firmy si spravím sama zálohu na hdd (na iné miesto mimo kde je mrp). Tieto zálohy si pravidelne presniem na USB, takto aj keď by náhodou sa poškodil HDD mám poriadnu zálohu a neprídem o údaje.
Monika Kováčová
15.09.08,19:51
a čo tie adresáre VerziaDat?
lenkak
15.09.08,20:11
Tie adresáre VerziaDat sú v mzdách. Takto sú zachované komplet databázy so staršími údajmi u tých firmách s ktorými si v danej verzii pracovala. Pravdepodobne ak je poškodená novo inštalovaná verzia by sa dalo za pomoci týchto adresárov obnoviť data z poslednej verzie. Nemám ale vyskúšané.
Stefan2005
17.09.08,12:37
Tie adresáre VerziaDat sú v mzdách. Takto sú zachované komplet databázy so staršími údajmi u tých firmách s ktorými si v danej verzii pracovala. Pravdepodobne ak je poškodená novo inštalovaná verzia by sa dalo za pomoci týchto adresárov obnoviť data z poslednej verzie. Nemám ale vyskúšané.

Môžem potvrdiť. VerziaDat je záloha vytvorená samotným programom pred inštaláciou novej verzie programu. Pokiaľ by upgrade neprebehol korektne, dajú sa obnoviť dáta (teda pôvodná neupgradovaná verzia programu). Ak inštalácia novej verzie programu "šlape" bez problémov, tak staré adresáre/súbory VerziaDat strácajú zmysel a možno ich bez rizika zmazať (prekonzultované s technickou podporou MRP:)).

P.S. Osobne si ponechávam poslednú zálohu VerziaDat - človek nikdy nevie (chyby novej verzie sa nemusia prejaviť hneď - tak aby bola cesta späť). Tie predchádzajúce potom už nemajú logické opodstatnenie a fakt nie sú potrebné :).