iva novakova
15.09.08,11:41
ahojte potrebujem poradit,ked pride za mnou zivnostnik zvarac ze chce aby som mu robila jednoduche ucto...tak ja si to pekne ponahadzujem do programu myslim POKL,BU,FAK a rozne...potom mu len spravim na konci roka danove priznanie...vypocitam odvody do ZP a SP na buduci rok...a to je vsetko???je neplatca DPH...

dakujem pekne
veronikasad
15.09.08,09:43
ahojte potrebujem poradit,ked pride za mnou zivnostnik zvarac ze chce aby som mu robila jednoduche ucto...tak ja si to pekne ponahadzujem do programu myslim POKL,BU,FAK a rozne...potom mu len spravim na konci roka danove priznanie...vypocitam odvody do ZP a SP na buduci rok...a to je vsetko???je neplatca DPH...

dakujem pekne
Ak má remeselnú živnosť, u zváračov je mnohokrát výhodnejšie ak nevedú účtovníctvo, ale uplatňujú si paušálne výdavky 60%
iva novakova
15.09.08,09:44
no tak tomuto teraz nerozumiem...on si nevedie ucto...co znamena pausalne vydavky???ja si momentalne robim kurz JU tak k tomu sme sa asi este nedostali...
veronikasad
15.09.08,09:51
no tak tomuto teraz nerozumiem...on si nevedie ucto...co znamena pausalne vydavky???ja si momentalne robim kurz JU tak k tomu sme sa asi este nedostali...
Pri uplatňovaní paušálnych výdavkov nie je účtovnou jednotkou, nevedie účtovníctvo.
Musí viesť evidenciu príjmov a evidenciu zásob.
Pri remeselnej živnosti sú paušálne výdavky 60 % príjmov + zaplatené odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne
iva novakova
15.09.08,10:00
cize dobre takto mam tomu rozumiet...ked je zvarac ma remeselnu cinnost...tak si absolutne nevedie ucto...len teda prijmy a vydavky...nema zasoby ziadne(teda neviem si presne predstavit pojem zasoby u zvaraca)no a tie pausalne vydavky su 60%z prijmov+zalatene odvody do ZP a SP?len co s nimi...to ako z nich pocitam DP???ci ako???
Miriam.x
15.09.08,10:03
no tak tomuto teraz nerozumiem...on si nevedie ucto...co znamena pausalne vydavky???ja si momentalne robim kurz JU tak k tomu sme sa asi este nedostali...
Nájdeš tu veľa príspevkov k paušálnym výdavkom. Skús si to pozrieť.
napr.: http://www.porada.sk/t52968-pausalne-vydavky.html
vd dolina
15.09.08,10:04
... zákon o dani z príjmov presne vymedzuje evidenciu čoho musí viesť FO, ktorá si uplatňuje výdavky percentom z príjmov... to ze nemá povinnosť viesť účtovníctvo, neznamená, že nemusí nič... len tak na margo témy...
iva novakova
15.09.08,10:11
dakujem, vsetko som si precitala...
ak som to teda pochopila spravne pausalne vydavky su takto nejak....ked ma zivnostnik prijem 1 000 000 tak vydavky su 600 000+SP a ZP???lebo nejak tomu v praxi neviem prist na rec...a bloky napr. z PHM...si este pripocita k tym vydavkom???
Elena Navrátilová
15.09.08,10:15
dakujem, vsetko som si precitala...
ak som to teda pochopila spravne pausalne vydavky su takto nejak....ked ma zivnostnik prijem 1 000 000 tak vydavky su 600 000+SP a ZP???lebo nejak tomu v praxi neviem prist na rec...a bloky napr. z PHM...si este pripocita k tym vydavkom???

Nie, z výdavkov si už neodpočíta nič iné ... PHM a iné náklady by si uplatnil len pri klasickom DP. Ale ak bude mať paušálne výdavky aj v DP sa to označí. Paušálne zahŕňa všetky výdavky.
iva novakova
15.09.08,10:18
neviem ci som fakt blba...ale ja tomu stale nerozumiem...vie mi to niekto vysvetlit po lopate???prosim...ja som sa nikdy nestretla s pausalnymi vydavkami...a co tu citam na porade...tak si to neviem stale predstavit v praxi...vysvetli to niekto fakt uplnemu zaciatocnikovi v JU???
Monika Kováčová
15.09.08,10:23
vysvetlili ti to štyria ľudia. a vysvetlili ti to po lopate.
Elena Navrátilová
15.09.08,10:24
A dá sa to jednoduchšie ako http://www.porada.sk/819320-post4.html Máš to úplne lopatisticky. Stačí si uvedomiť význam slova paušálne ... jedine paušálne výdavky alebo klasické náklady, príjmy ...
Monika Kováčová
15.09.08,10:28
iva novakova
15.09.08,10:30
no prepac ze som neni taka super ako ty...vies kazdy sa zo zaciatku len uci...urcite si aj ty ucil/a
myslela som si ze porada je na radenie...a nie na buzerovanie zaciatocnikov...prepac teda ze som sa na nieco opytala ERMON!
Monika Kováčová
15.09.08,10:31
no prepac ze som neni taka super ako ty...vies kazdy sa zo zaciatku len uci...urcite si aj ty ucil/a
myslela som si ze porada je na radenie...a nie na buzerovanie zaciatocnikov...prepac teda ze som sa na nieco opytala ERMON!

no moja pekná a tebe som čo urobila? :eek:
Miriam.x
15.09.08,10:32
neviem ci som fakt blba...ale ja tomu stale nerozumiem...vie mi to niekto vysvetlit po lopate???prosim...ja som sa nikdy nestretla s pausalnymi vydavkami...a co tu citam na porade...tak si to neviem stale predstavit v praxi...vysvetli to niekto fakt uplnemu zaciatocnikovi v JU???
Preto sú to "paušálne výdavky" lebo nesleduješ skutočné výdavky podnikateľa, ale tých 60% zahŕňa všetko- PHM, réžia, materiál ap. Pripočítaš si len odvody do ZP a SP nič viac.
napr. podnikateľ má príjem 100 000,- 60% z jeho príjmov je 60 000,-
takže jeho čiastkový základ dane bude 100 000 - 60 000 = 40 000 - zaplatené odvody do ZP a SP.
iva novakova
15.09.08,10:35
dakujem velmi pekne toto som potrebovala...tak a uz chapem pojem pausalne vydavky aj v praxi....DAKUJEM NAOZAJ SI POMOHLA
Elena Navrátilová
15.09.08,10:35
no prepac ze som neni taka super ako ty...vies kazdy sa zo zaciatku len uci...urcite si aj ty ucil/a
myslela som si ze porada je na radenie...a nie na buzerovanie zaciatocnikov...prepac teda ze som sa na nieco opytala ERMON!

Prosím Ťa aký máš dôvod na urazenie sa? Kľudne sa pýtaj ale skutočne Ti Monika pomohla... pozri koľko tém Ti našla? Podrobných..š máš chuť sa učiť účto tak sa uč. Po prečítaní priložených tém určite nebudeš mať problém pochopiť rozdiel medzi paušálnymi a skutočnými výdavkami. ;) Skôr by si mala Monike (ermon) poďakovať, pridať bod ako sa urážať a používať slovo "buzerovanie"... Príjemné študovanie Ti prajem.
Monika Kováčová
15.09.08,10:36
Pripočítaš si len odvody do ZP a SP nič viac.
napr. podnikateľ má príjem 100 000,- 60% z jeho príjmov je 60 000,-
takže jeho základ dane bude 100 000 - 60 000 = 40 000 - zaplatené odvody do ZP a SP.

dovolím si Miriam.x troška opraviť v podčiarknutom: 100000 - (60000+zaplatené odvody) = čiastkový základ dane. a nebuzerujem.;)
iva novakova
15.09.08,10:38
nereagovala som na tie temy...za tie dakujem ale za to ze mi pisala ze mi to 4 ludia vysvetlili...a po lopate...ja za to nemozem ze som to od tych 4 ludi nepochopila ale az teraz ked mi to na priklade niekto vysvetlil...
Monika Kováčová
15.09.08,10:42
ahojte potrebujem poradit,ked pride za mnou zivnostnik zvarac ze chce aby som mu robila jednoduche ucto...tak ja si to pekne ponahadzujem do programu myslim POKL,BU,FAK a rozne...potom mu len spravim na konci roka danove priznanie...vypocitam odvody do ZP a SP na buduci rok...a to je vsetko???je neplatca DPH...

dakujem pekne

áno to je všetko. len ponahadzuješ a spravíš dp. nič to nie je.

P.S.: odvody do ZP sa nepočítajú... Podáva sa RZZP. Ale to tiež nič nie je.
Zoltán Kovács
15.09.08,10:45
áno to je všetko. len ponahadzuješ a spravíš dp. nič to nie je.

P.S.: odvody do ZP sa nepočítajú... Podáva sa RZZP. Ale to tiež nič nie je.

Nehovoriac aj o tom, že pri paušálnych výdavkoch najprv treba skúmať či 60 alebo 40%. Lebo nie je to jedno. ;)
Monika Kováčová
15.09.08,10:46
Nehovoriac aj o tom, že pri paušálnych výdavkoch najprv treba skúmať či 60 alebo 40%. Lebo nie je to jedno. ;)

no to je veľmi dobrá poznámka!
To niekedy mám aj "JA - čo som taká super" problém.:)
Paula
15.09.08,10:49
nereagovala som na tie temy...za tie dakujem ale za to ze mi pisala ze mi to 4 ludia vysvetlili...a po lopate...ja za to nemozem ze som to od tych 4 ludi nepochopila ale az teraz ked mi to na priklade niekto vysvetlil...


mimotemyA tí, ktorí po lopate vysvetlili, možno ani nie sú samostatní účtovníci, zato také slová ako buze....ich slovník neobsahuje. A to sa cení:).

P.S.: Idem si udeliť žltú kartu za kritiku.
Monika Kováčová
15.09.08,10:51
mimotemyA tí, ktorí po lopate vysvetlili, možno ani nie sú samostatní účtovníci, zato také slová ako buze....ich slovník neobsahuje. A to sa cení:).

P.S.: Idem si udeliť žltú kartu za kritiku.

... som ti dala zelenú lampičku. bez pomlčky.:D:D:D
Zita5
15.09.08,10:52
Zvarač nie je remeselnou živnosťou . Treba pozrieť aký predmet živnosti má uvedené v ŽL. Čiže zatiaľ nepočítať so 60% pauš.výdavkami, len 40 % .
Zita5
15.09.08,10:55
Zitka ale teba zbuzerujem::: 40% :D

Už som sa opravila .....:);) a veľmi ma nebuzeruj:confused: